Olimpik Judocu Travis Stevens ile Soru & Cevap

Travis Stevens en çalışkan Judoka’lardan bir tanesi. Judo Silencer lakablı Stevens 2008 ve 2012 yaz olimpiyatlarında ülkesini temsil etti.2012 Olimpiyatlarının üçüncülük maçında Kanadalı Antoine Valois-Fortier’i yenerek gümüş madalya’nın sahibi oldu.Judo efsanesi Flavio Canto’yu yendi.Jiu Jitsu dünyasının en saygıdeğer koçu John Danaher’ı Brazilian Jiu-jitsu çalışıyor , 2013 yılından beride siyah kuşak.Kendisi ile Grappling dünyası , MMA , Judo ve Jiu-Jitsu’ya dair keyifli bir röportaj yaptık. Vizyon açıcı söylemleri ile bizlere çok şey katan bu röportajı Fight World Turkey olarak sizlerle paylaşıyoruz. 

FightWorldTurkey :Travis ,  6 Yaşından beri Grappling sanatlarını çalışıyorsun. Judo ve Brazilian Jiu-jitsu’da ciddi başarılar elde ettin. Okuyucularımıza Mücadele Sporlarına özellikle Grappling temelli sanatlara nasıl başladığını anlatabilir misin ?

T.S : ÇOCUKKEN ÖZELLİKLE SPOR ÇAĞINA GELDİĞİMDE YAŞADIĞIM YERDEKİ GENÇLİK MERKEZİNE GİTTİM. AMERİKAN FUTBOLUNA YAZILIP OYNAMAYI DENEDİM FAKAT SONRA BUNUN BENİM İÇİN YANLIŞ SPOR OLDUĞUNUN FARKINA VARDIM.  O SEZON BOYUNCA JUDO’YA BAŞLAYIP JUDO’YA BAĞLI KALDIM.BİRİNCİ YILIN SONUNDA BU SPORA AŞIK OLDUM VE O ZAMANDAN BERİ TUTKU İLE YAPIYORUM.

FightWorldTurkey : 2016 Rio Olimpiyatlarında Gümüş Madalya kazandın ve şu an kendi kilo kategorinde Dünya’da en başarılardan birisin.2020 Tokyo Olimpiyatlarına katılacak mısın ve yaşın senin için bir dezavantaj yaratacağını düşünüyor musun ?

T.S : MAALESEF 2020 RİO OLİMPİYATLARINA KATILMAYACAĞIM. 2016 RİO OLİMPİYATLARINA HAZIRLANIRKEN CİDDİ SAKATLIKLAR YAŞADIM.2015 YILINI TAMAMEN SAKAT GEÇİRMİŞTİM VE 2016’YA BİLE KATILIP KATILAMAYACAĞIMDAN EMİN DEĞİLDİM. KİLOM BİLE BİR PROBLEM HALİNE GELMİŞTİ.U23 TAKIMINA KOÇLUK YAPTIĞIM DÖNEMDE JUDO MİLLİ TAKIMINI ARAYIP 90KG KATEGORİNDE ÇIKMAK İLE İLGİLİ KONUŞTUM.MİLLİ TAKIM , BENİM O KİLO KATEGORİSİ İÇİN YETERLİ OLMADIĞIMI SÖYLEYİP BENİ GERİ ÇEVİRDİLER , BENDE O DÖNEMDE VÜCUDUMU DİNLENDİRMEYE KARAR VERDİM.2020 OLİMPİYATLARINDA MÜCADELE EDEMEYECEK OLMAK BENİM İÇİN BİR DEZAVANTAJ DEĞİL FAKAT 90 KG KATEGORİSİNİN BANA ÇOK UYGUN OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.2012’DEKİ KAYBIMIN İNTİKAMINI 2016’DA ALDIĞIMDAN BERİ JUDO SPORUNDA YAPMAM GEREKEN HER ŞEYİ YAPMIŞ GİBİ HİSSETTİM.YAŞLANDIĞIMDA VE GERİYE DÖNÜP KARİYERİME BAKARKEN BUNUN GURUR DUYABİLECEĞİM BİR ŞEY OLDUĞUNU BİLİYORUM.

FightWorldTurkey : Brazilian Jiu-jitsu’da 18 ay gibi kısa bir sürede Siyah Kemeri aldın.Bu süre BJ Penn ve Caio Terra gibi isimlerden bile daha erken.Standart bir bireyde ortalama bu süre 8 ila 10 yıl arasında değişiyor.Kemer aynı zamanda Dünyanın en başarılı ve zorlayıcı Jiu-jitsu koçlarından John Danaher tarafından verildi sana. Bu başarının arkasındaki sırrın nedir ?

T.S : ÇOK ŞANSLIYIM Kİ BJJ’E BAŞLADIĞIMDA ÇOK ÇOK İYİ BİR EĞİTİM ALMA ŞANSIM OLDU.BENİM DURUMUMDAKİ BİR İNSAN İÇİN SİYAH KEMER İÇİN 8-10 YILLIK BİR EĞİTİMİN GEREKLİ OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM. 8-10 YILLIK BİR SÜRE BJJ’İ PART TİME YAPAN VE ATLETİK BECERİLERİ ZAYIF OLAN İNSANLAR İÇİN GEÇERLİDİR. BİZLERİN HAFTASONU KAHRAMANI GİBİ DİYEBİLİRİZ.İNSANLARIN %95’İNİN AKSİNE BRAZİLİAN JİU-JİTSU’YU ÖĞRENİRKEN İDMAN VE ÖĞRENME KAPASİTEMİN TAMAMINI BU İŞE ADADIM.RENZO GRACİE’NİN AKADEMİSİNDEN İÇERİ GİRDİĞİMDE 2012 LONDRA OLİMPİYATLARINDAN BİRKAÇ ÖNCESİYDİ.ANTREMAN YAPMAYA İHTİYACIM VARDI FAKAT SAĞ AYAĞIMDA LİSFRANK EKREM YARALANMASI VARDI.HERHANGİ BİR BAŞKA İDMAN YAPAMAYACAĞIMDAN JİU JİTSU BENİM İÇİN ÇOK İYİ BİR ALTERNATİF GİBİ GÖZÜKTÜ.BOSTON VE NEW YORK CİTY ARASINDA GÜNLÜK 4,5 SAATLİK ARABA YOLCULUKLARI YAPARKEN BİNLERCE DOLAR PARA HARCADIM.2 YIL BOYUNCA DÜNYA’NIN EN İYİ EĞİTMENLERİ VE ANTREMAN PARTNERLERİ İLE ÇALIŞTIM.2012 OLİMPİYATLARINDAN SONRAKİ RENZO İLE ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİM ÇÜNKÜ JİU-JİTSU’YU ÇOK SEVMİŞTİM.BAZI İNSANLAR BJJ’YE HIZLICA ADAPTE OLMAMDA JUDO GEÇMİŞİMİN ETKİLİ OLDUĞUNU İDDİA EDİYOR FAKAT BEN AYNI GÖRÜŞTE DEĞİLİM.DIŞARIDA DÜZİNELERCE ÜST DÜZEYDE MMA DÖVÜŞÇÜLERİ , GÜREŞÇİLER VE JUDO’CULAR MEVCUT , 5 YILLIK YOĞUN BİR ANTREMAN DÜZENİNE RAĞMEN HALA SİYAH KUŞAK OLMAMIŞ.MÜCADELE’YE YERDE BAŞLAYIP GUARD’DAN OYNAMAK İLE İLGİLİ HİÇBİR TEREDDÜTÜM YOK.BENİMLE İDMAN YAPAN KİMSE JİU JİTSU SEVİYEM İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR TEREDDÜTTE OLMADI.BJJ YAPTIĞIM ZAMAN BUNU EĞLENMEK İÇİN YAPIYORUM VE ÇOK MUTLU OLUYORUM.JUDO YAPTIĞIM ZAMAN SADECE KAZANMAK İÇİN OYNUYORUM.İKİSİNEDE MENTAL OLARAK YAKLAŞIMLARIM ÇOK FARKLI.

FightWorldTurkey :Grappling cephanen oldukça güçlü.Seni özel Grappling eventleri olan Polaris ,Kasai , SUG ve Fight2win tarzı büyük organizasyonlarda izleyebilecek miyiz ?

T.S : ŞU AN BU ORGANİZASYONLARIN HERHANGİ BİRİNDEN TEKLİF ALMADIĞIM GİBİ BENİM ÖNCELİKLERİM ARASINDA DEĞİL.YURİ SİMOES İLE BİR MAÇIM OLDU. MAÇ BENİM İÇİN ÇOK EĞLENCELİ GEÇSEDE O GÜN EN İYİ PERFORMANSIMI SERGİLEYEMEDİM VE HAKEM KARARI İLE MAÇI KAYBETMİŞTİM.AYRICA BU MÜSABAKALARIN HERHANGİ BİRİNDE YER ALMAK İÇİN CİDDİ ÜCRETLER TALEP EDİYORUM.BU ORGANİZASYONLARIN FARKINDA OLMASI GEREKEN BENİM PROFESYONEL DÖVÜŞÇÜLÜĞÜMÜ ARTIK BİTİRDİĞİMİ VE JUDO’YU BIRAKTIĞIMI ANLAMALARIDIR.EĞER TEKRAR MÜSABAKALARA ÇIKMAK İÇİN ANTREMAN YAPMAMI İSTİYORLARSA BANA HEM ANTREMAN İÇİNDE HEMDE AİLEM VE İŞİMDEN FERAGAT EDECEĞİM ZAMAN İÇİN PARA ÖDEMELİLER.AKADEMİMİ DEVAM ETTİRMEYİ VE ŞEHRİMİ ZİYARETE GELEN PROFESYONELLERLE 2-3 ROUNDLUK SIKI ROLL’LAR YAPMAYI YEĞELERİM.GEÇTİĞİMİZ YILLARDA AKADEMİMİ İYİ SEVİYEDE ÇOCUKLARIN GELİP BENİMLE İDMAN YAPTIĞI İÇİN ÇOK ŞANSLIYIM.BU BENİM İÇİN YETERLİ.HERHANGİ BİR IBJJF ÜNVANI KAZANMAK GİBİ BİR NİYETİM YOK.

FightWorldTurkey :Brazilian Jiu-jitsu yaparken kullandığın favori takedown’lar neler bizimle paylaşabilir misin ?

T.S : KONU BJJ’YE GELDİĞİ ZAMAN GUARD ÇEKMEK BENİM İŞİM.BJJ’DE TAKEDOWN’LAR ÇOK EFEKTİF OLDUĞUNA İNANMIYORUM.ETKİLİ BİR SWEEP’İN TAKEDOWN’DAN DAHA İYİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.MEVZU SADECE PUANA OYNAMAKSA ÜSTTEN OYNAMAK BENİM İÇİN HİÇBİR FARK YARATMIYOR.KURALLARDAN DOLAYI BJJ’DE TAKEDOWN YAPMAK BENİM İÇİN ÇOK ZOR GELİYOR.MÜSABAKACILAR SINIRLARIN DIŞINA ÇIKIYOR , GUARD ÇEKİYOR , GRİPLERİ KIRIYOR VEYA JUMP GUARD’LAR YAPIYORLAR.BUNLAR OYUNUN BİR PARÇASI BUNU ANLIYORUM AMA BUNLAR İÇİN HERHANGİ BİR CEZALANDIRMA VS OLMUYOR.YURİ İLE YAPTIĞIM FİGHT 2 WİN MÜSABAKASI BUNUN EN GÜZEL ÖRNEĞİ ÇÜNKÜ AYAKTA YAKLAŞIK 2 DAKİKA BOĞUŞTUK ONUNLA.ONU YERE ALMAK GİBİ BİR NİYETİM YOKTU. SADECE 4 DAKİKALIK BİR SÜRE ZARFINDA GAYET İYİYDİM. AYAKTA GEÇEN SÜRE ZARFI BANA HERHANGİ BİR ŞEY SUNMADI , SADECE ANLAMSIZCA BİRBİRİMİZİN ÜZERİNE YÜRÜDÜK.FAKAT SORUNU CEVAPLAMAM GEREKİRSE EN SEVDİĞİM TAKEDOWN COLLAR DRAG VE SNAP DOUBLE LEG.

FightWorldTurkey :Verdiğin bir röportajda Jiu-Jitsu yapaken Güreşi Judo’ya kıyasla daha fazla kullandığından bahsetmiştin.Bu durum Gi ve No-Gi iki durum içinde aynı mı ?

T.S : BU DOĞRU. BJJ YAPARKEN JUDO’YU ÇOK SEYREK KULLANIYORUM.JUDO’DA AMAÇ RAKİBİ OLABİLDİĞİNCE SERT BİR ŞEKİLDE YERE VURMAKTIR NEREDE BİTTİĞİ ÇOK ÖNEMLİ DEĞİLDİR.JİU JİTSU’DA İSE AMAÇ TAMAMEN FARKLIDIR , TAKEDOWN SONRASI 3 SANİYE İÇERİSİNDE AVANTAJLI BİR POZİSYON YAKALAMAKTIR.SÖYLEDİKLERİM YANLIŞ ANLAŞILMASIN JUDO YU KULLANAMAZSINIZ DEMİYORUM , JUDO BUNUN İÇİN DİZAYN EDİLMEMİŞTİRİ SÖYLEMEYE ÇALIŞIYORUM.GÜREŞİ JİU JİTSU İÇİN ÇOK DAHA ETKİN KULLANABİLİRSİNİZ.JİU JİTSU YAPANLAR ÇOK İYİ TAKEDOWN OYUNLARI OLDUKLARINI İDDİA ETSELERDE HİÇBİRİ YÜKSEK PROFİL BİR JUDO VEYA GÜREŞ TURNUVASINA KATILMAZ.KONU BJJ OLDUĞUNDA O TURNUVALARDA HERHANGİ BİRİ İLE KARŞI KARŞIYA GELMEK İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR PROBLEMİM YOK ÇÜNKÜ BJJ’DE İYİ OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM.GÜREŞTE ÇOK İYİ OLDUĞUMU SÖYLEYEMEM ÇÜNKÜ DEĞİLİM.BU SPORLARA BU DERECE SAYGI DUYUYORUM HERHANGİ BİR BEYANATTA BULUNURKEN.

FightWorldTurkey : John Danaher Gary Tonon , Nicky - Gordon Ryan  gibi yıldızların hocası.Renzo Gracie’nin salonundaki favori antreman partnerin hangisi ?

T.S : BRİAN GLİCK ARALARINDAKİ EN İYİSİ.BÜYÜK İHTİMALLE ADINI DAHA ÖNCE DUYMADINIZ FAKAT BENİM OYUNUM VE GELİŞİMİMDE KENDİSİNİN BÜYÜK KATKISI OLDU.YAPTIĞI İŞİ ÇOK İYİ YAPIYOR VE TİTLE PEŞİNDE KOŞMAK GİBİ VEYA SOSYAL MEDYA’DA TAKİPÇİ KASMAK GİBİ BİR HEDEFİ YOK.

FightWorldTurkey : Gelecekte herhangi bir MMA organizasyonunda dövüşmek gibi bir hedefin var mı ?

T.S : HAYIR. GELECEKTE HERHANGİ BİR MMA ORGANİZASYONUNDA DÖVÜŞMEK GİBİ BİR HEDEFİM YOK. BUNUN BENİM HAYATIMA HERHANGİ BİR KATKISININDA OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM.EĞER DANA WHİTE HERHANGİ BİR TEKLİFTE BULUNURSA DİNLEMEKTEN KEYİF ALIRIM FAKAT CİDDİ BİR FİYATIM VAR DÖVÜŞMEK İÇİN.MMA YAPMANIN RİSKLERİNİN FARKINDAYIM FAKAT BUNUN HAYATIMA OLUMLU KATKILARI YÖNÜNDE ŞÜPHELERİM VAR.BİRÇOK DÖVÜŞÇÜ BEŞ PARASIZ OLARAK KARİYERİNİ TAMAMLIYOR , MUTLU VE HUZURLU OLMAKTAN UZAK ŞEKİLDE.GENELLEME YAPMAK YANLIŞ OLUR FAKAT DIŞARIDAN BANA BÖYLE GELİYOR.

FightWorldTurkey :UFC’de takip etmekten en çok keyif aldığın dövüşçü kim acaba ?

T.S : JOE LAUZON HEM SAYGI DUYDUĞUM HEMDE BİRLİKTE ÇALIŞMAKTAN EN ÇOK KEYİF ALDIĞIM İNSAN.KARİYERİNE YAKLAŞIMINI ONUN ÇOK SEVİYORUM.ÇOK ZEKİCE OYNADI VE HEM KARİYER TATMİNİ YAŞARKEN HEMDE AİLESİNE BAKMAK İÇİN GEREKLİ BİRİKİMLERİ YAPTI.ŞİMDİ YENİ JENERASYON DÖVÜŞÇÜLERE AYNI VİZYONU SUNMAYA ÇALIŞIYOR.

FightWorldTurkey : Hiç Türkiye’de bulundun mu ? Fight World Turkey okuyucuna iletmek istediğin bir mesaj var mı ?

T.S : TÜRKİYE’DE DAHA ÖNCE BİRKAÇ KEZ BULUNDUM. İSTANBUL’DA KARİYERİM BOYUNCA 3 VEYA 4 KEZ DÖVÜŞMÜŞÜMDÜR.TÜRKİYE’DE HEP GÜZEL TECRÜBELER EDİNDİM.BU RÖPORTAJI OKUMAK İÇİN ZAMAN AYIRAN HERKESE TEŞEKKÜRLERİMİ İLETİYORUM.ŞUNU UNUTMAYIN HAYATTA YAPTIĞINIZ HERŞEY SİZİN SEÇİMİNİZDİR.KENDİNİZİ SIKIŞMIŞ GİBİ HİSSETMİŞ OLSANIZ VEYA KARARLAR SİZDEN ALINSA BİLE, SEÇİM HER ZAMAN SİZİNDİR.    

Röportaj : Mehmet Can Gönenç