ÖN İZLEME | UFC 230 : Cormier vs. Lewis

UFC 230

Madison Square Garden, New York

Ana Kart: 4 Kasım 2018, 05:00

Önce bulunamayan bulununca da linç edilen main eventiyle, ana promosyon malzemesi olarak kullanılan maçın iptal edilmesiyle, açılamayan sikletleriyle yılan hikayesine dönen UFC 230 geldi çattı. UFC’nin gerek “lightweight” hikayesinin devamı olmasına, gerek dünyanın en önemli mekanlarından MSG’nin büyüsüne güvendiği şov hikaye kısmını kaybetmiş olsa da MSG büyüsünü koruyor ve bize heyecan vaat ediyor

Peki buraya nasıl geldik?

UFC 230 için en büyük pazarlama noktası Nate Dİaz’ın dönüşüydü. Dana White’ın rüyalarını süsleyen senaryoyu tahmin etmek çok da zor değildi. UFC 229’da Conor McGregor, UFC 230’da Nate Diaz kazanacaktı ve hali hazırda çok büyük sükse yapacak üçüncü maç tarihin en büyük maçı olacaktı. Hatta Conor kazansaydı 165 sikletinin açılıp 155 165  kemerlerininn ortada olduğu bir maça gidecektik muhtemelen.

Bu büyük hayalin ilk kısmına Khabib’in küçük(!) bir itirazı oldu. Daha sonra “Maç kemer için mi olacak?”, “3 round mu yoksa 5 round mu olacak?” gibi sorular akılları kurcalarken Dustin Poirier’in kalça sakatlığı geçirmesiyle assolistimizi kaybettik. Bu arada Main Event olarak düşünülen Valentina Shevchenko - Sijara Eubanks maçı da yoğun tepkiyle karşılaşınca iptal edildi. Ayrıca Yoel Romero vs. Diego Costa maçının iptal olduğunun ve Luke Rockhold’un sakatlık nedeniyle karttan çekildiğinin altını çizmekte de fayda var.

Artık elimizde olan son haliyle kartımıza bir göz atalım:

Öncelikle alt kartlarda olan maçlardan üçüne dikkat etmenizi tavsiye ederim:

Matt Frevola vs Lando Vannata

Sijara Eubanks vs Roxanne Modafferi

Jason Knight vs Jordan Rinaldi

Ana kart da ise bu maçlara dikkat etmekte fayda var:

Derek Brunson vs Israel Adesanya

UFC’nin “next superstar” gözüyle baktığı  Israel Adesanya için rüştünü ispatlama maçı. 14-0’lık şahane bir skorla buraya gelen Adesanya bu maçı aldığı takdirde artık kemer için kendine bir yol çizmeye başlayabilecek. Derek Brunson ise “Hype treni”ni raydan çıkarmaya çalışacak.

Derek Brunson, Adesanya karşısında büyük bir güç avantajı ile geliyor. Ayrıca hiç bu seviyede güreşe zorlanmamış Adesanya için Brunson eğer oyun planını güreş üzerine koyarsa nasıl bir reaksiyon vereceği soru işareti.  Ancak Derek Brunson’ın kariyerine bakarsak hep bir yere kadar gelip önemli dönemeçleri dönemediğini görüyoruz. Seri galibiyetler alıp Whittaker gibi, Jacare gibi önemli isimlere karşı kaybedip en başa dönmek gibi bir sorunu var. Önemli maçlarda varlık gösterememesi bu maçta kendisi için bir soru işareti olacaktır.

Adesanya’nın ise rakibi karşısında en büyük avantajı striking. Gerek yaratıcı stiliyle, gerek hızıyla ve özellikle ilk roundu atlattıktan sonra Brunson karşısında büyük fark yaratacaktır. Brunson’ın ayakta çok başarılı olmaması ve de yorgunluk faktörü baş gösterince Adesanya karşısında çok şansı kalmayacaktır.

İlk roundda ani bir baskıya karşı kaybetmezse Adesanya’nın galibiyet alarak yoluna devam edeceğini düşünüyorum.

Karl Roberson vs. Jack Marshman

Daha çok striker olarak görülse de Karl Roberson kariyerindeki 6 galibiyetin 3’ünü submission ile almış ilginç bir dövüşçü. Kendisi Dana White’s Tuesday Night Contender Series’de aldığı galibiyetle ile UFC kapılarını açmış ve UFC’de de bir galibiyet almıştı ancak Brezilya’da aldığı yenilgiyle biraz frene basmış oldu. Kariyerinde aldığı ilk mağlubiyetten sonra bu maçı tekrar ayağa kalkma maçı olarak görecektir. Marshman’a göre ayakta daha teknik ve “top control” konusunda başarılı olduğunu kanıtladı.

Jack Marshman ise kariyerindeki 30. maçına çıkıyor. İçeri dalıp kırışmayı seven bir tarzı var ve Thiago Santos’a karşı bu tarzı mağlubiyeti getirdi. Daha teknik olan rakibine karşı daha sabırlı dövüşmesi gerekecek. Yakın dövüşüp iyi defans yaparsa ve vücuda çalışırsa kendisinden daha iri ve maskülen olan rakibini yorup avantajı ele alma fırsatı bulabilir. Ayrıca kariyerindeki 30. Maçı ve orta siklette bir iddiası olmasını istiyorsa bir galibiyet serisi yakalaması lazım. Çünkü uzun kariyerini de göz alarak artık çok fazla gelişeceğini, değişeceğini beklemek zor denilebilir. Elindeki silahlarını doğru kullanması lazım.

Ben tecrübe farkı ile Marshman’ı bir adım önde görüyorum.

David Branch vs. Jared Cannonier

Aslında bu maçta David Branch, Jacare ile dövüşecekti ancak Luke Rochold sakatlanınca Jacare, Weidman’ın yeni rakibi oldu. Branch’in yeni rakibi de Cannonier oldu.

David Branch son 5 maçında sadece Luke Rockhold’a yenildi. Cannonier’in ise 5 maçında 3 mağlubiyeti var. Kariyerinde hem ağır siklette hem de hafif ağır siklette dövüşmüş olan Cannonier bu defa şansını orta siklette deneyecek ama bu yolda devam edecek mi hep beraber göreceğiz.

Cannonier güçlü ancak bu siklete indikten sonra gücünün ne kadarını koruyacak belirsiz. Branch maçı kafes kenarında puan toplayarak almayı deneyecektir ve bunda ne kadar başarılı olacak göreceğiz. Cannonier’in tam bir kamp yapmadığı ve rakibine özel yeterince çalışma yapacak vakti olmadığının da altını çizmeliyiz. Ben David Branch alır diyorum.

Chris Weidman vs.  Jacare Souza

Daha önce dediğimiz gibi bu maçta Weidman’ın esas rakibi Luck Rockhold olacaktı ancak Rockhold sakatlanınca Jacare yeni rakibi oldu. Jacare hem şu anki şampiyona hem de şampiyonun şu andaki rakibine karşı kaybetmişti. Weidman ise kariyerinin en kötü dönemini yeni atlattı sayılır.

Jacare en iyi dönemini geride bıraktı ve artık kariyerinde geriye doğru gittiği döneme girdi diyebiliriz. Ayrıca kritik isimlere karşı olan mağlubiyetleri onu kemerden biraz uzaklaştırdı. Weidman ise kariyerinde hiç maç kaybetmeyip UFC’nin en büyük efsanelerinden birini devirmişken üst üste üç maç kaybedip hem kemerinden oldu hem de 3 sene kaybetti. Gastelum’a karşı olan galibiyetiyle düze çıkan Weidman bu maçtan sonra kemer maçına aday olacaktır. Biri üst düzey güreşçi diğeri üst düzey BJJ’ci olan Weidman ve Souza’nın yere inmesi durumunda efsane bir mücadele izleyebiliriz ama ayakta çok daha iyi olan Weidman bu riski almak istemeyecektir.

Jacare yoktan bir submission çıkaramazsa Weidman yenip yoluna devam edecektir.

Daniel Cormier vs. Derrick Lewis

Geldik ana maçımıza. Derrick Lewis son maçında aldığı spektaküler galibiyeti ve maç sonu yaptığı açıklamalarıyla popülarite patlaması yaşadı ve bir türlü ana maç belirleyemeyen UFC için adeta bir can simidi oldu. Tabi ki artık kariyerinin son maçlarını yapacağını söyleyen ve Brock Lesnar’ı isteyen DC de muhtemelen ya Lesnar parası ya da Lesnar sözü aldı.

Açıkçası maç için denilecek pek bir şey yok. DC çok çok ağır favori. Derrick Lewis’in kardiyo problemi var ve bu problemi 3 hafta - 1 ay gibi bir süre içinde çözmüş olma imkanı yok. Daha önce kendisini yere indirebilen adamlara karşı da sadece gücünü kullanıp zorla ayağa kalkmak yoluyla kurtardı ama muhtemelen UFC’nin en iyi güreşçilerinden birine (belki de en iyisi) karşı işi bu kadar kolay olmayacaktır.

Derrick Lewis’in tek şansı DC’yi sağlam bir yumrukla bayıltmak ama daha önce Rumble’dan tam güçle yumruk yiyip maça devam edebilmiş bir DC’den bahsettiğimiz için bu da bir soru işareti.

Küçük bir not ekleyelim, UFC’nin MSG şovlarında kemerler her zaman el değiştirdi. Kim bilir belki Derrick Lewis bu istatistiği devam ettirir ama bir mucize olmazsa DC rahat yenecektir.