Dövüş hayatına henüz 9 yaşında Kaliforniya’da başlayan, karşısına çıkan her rakibi aşıp profesyonel kariyerinde 11 galibiyet alan ve hiç yenilmeyen Edmen ”The Golden Boy” Shahbazyan, UFC orta sikletinin 9 numarası konumunda. Ermeni - Amerikalı olan Shahbazyan, 20 kasım 1997 Ermenistan doğumlu.

12 yaşında katıldığı Glendale Fighting Club’da aktif olarak antrenmanlarına devam eden dövüşcü, 15 yaşında UFC’nin eski submission uzmanı olan Ronda Rousey ile antrenman yapma fırsatı yakaladı. Belki o zaman farkedilmedi fakat sonradan anlaşılacaktı ki Edmen Shahbazyan’ın submission temelleri yıllar önce Ronda Rousey tarafından atılmıştı.

Buralara nasıl geldi?

Dana White Contender Series ile UFC dünyasına giriş yapan dövüşcü ilk maçında rakibi Antonio Jones’u 40 saniyede bitirip maçı teknik nakavt ile kazandı. Bu galibiyeti ile gözleri üzerine çeken Shahbazyan sözleşmeyi kapmış oldu.

2018 yılında Darren Stewart’ın karşısına çıkıp bu maçı da ayrık kararla kazanmasını bildi.

UFC 235’de Charles Byrdd’e karşı ona sözleşmeyi getiren nakavt performanslarından birini sergileyip bu maçını da ilk rauntta bitirdi.

Ardından 2019 yılında UFC 239 gecesinde rakibi Jack Marshman’ı rear-naked choke ile boğup submission özelliklerinden de korkulması gereken bir isim olduğunu herkese göstermiş oldu.

Edmen Shahbazyan, 2 kasım 2019’da UFC 244 gecesinde kendisi gibi sivrilen bir isim olan Krzysztof Jotko ile karşılaşacaktı fakat Jotko maçtan çekilince yerine Brad Tavares ayarlandı. Tavares’i de ilk rauntta güzel bir yüksek tekme ile nakavt edip rahat bir galibiyet daha kazandı.

1 Ağustos 2020 günü UFC Dövüş Gecesi’nde, Brunson ile kafese girecek olan Edmen Shahbazyan göz alıcı yükselişine devam edebilecek mi? Hep birlikte göreceğiz.