25. Yılına Özel UFC Geçmişi

1993 yılının kasım ayında kurulan UFC’nin ilk kurucuları Art Davie, Campbell McLaren, John Milius, Rorion Gracie ve Bob Meyrowitz’ dir. Organizasyonun başkanlığını 2001 yılından itibaren Dana White yapmaktadır.

Başlarda UFC etkinliklerinin hedeflediği şey minimum kurallarla farklı disiplinler arasındaki en etkili dövüş sanatını belirlemekti. İlerleyen zamanlarda dövüşçüler farklı disiplinlerdeki etkili teknikleri benimsediler ve bugünkü Karma Dövüş Sanatları (MMA) farklı bir dövüş sanatı olarak ortaya çıkmış oldu.

İlk UFC organizasyonu UFC 1 adı altında 12 Kasım 1993’te organize edildi. Turnuva ya katılan dövüşçüler yalnızca 1 disiplinde beceriye sahipti. Kickboks'dan Patrick Smith ve Kevin Rosier, Savate'den Gerard Gordeau, Karate ustası Zane Frazier, Sumo güreşçisi Teila Tuli, Boksör Art Jimmerson, Ken Shamrock ve Brezilya Jiu-Jitsu'da siyah kuşağı bulunan Royce Gracie katıldı. Royce Gracie’nin BJJ becerileri turnuvaya damgasını vurdu ve turnuvanın ilk kazananı oldu. 

İlk başlarda siklet kavramı yoktu. Bu durum olumsuzluklar yaratsa da teknik becerisinin kilo ve boydan daha önemli olduğunu kanıtladı.

Büyük bir gelişme gösteren bu sporun şiddetli doğası ABD makamlarının dikkatini çekti. 1996 yılında senatör John McCain ilk UFC videolarını gördü ve bu sporu iğrenç buldu. Ve MMA sporunu horoz dövüşünün insan versiyonu olarak adlandırdı. 50 tane eyalete bu turnuvaları yasaklamaları gerektiğini yazan mektuplar gönderdi. UFC 12 organizasyonu öncesinde New York dahil 36 tane eyalette bu tür dövüşlerin yasaklanmasını yürürlüğe soktu. Olayların ardından UFC Devlet Atletik Komisyonu ile olan ilişkilerini arttırdı ve UFC 12'de siklet ayrımı ve ağızdan yakalama yasağı yürürlüğe girdi. UFC 14'te eldiven kullanımı zorunlu hale geldi ve yerdeki rakibin kafasına tekme atmak yasaklandı. UFC 15 te saç çekme, kafa ve boyun arkası vuruuşları, kasığa vurma ve kafa atmak yasaklandı. UFC 21 organizasyonunda 5 raundluk bir sisteme geçildi ve UFC kendisini bir spor olarak markalaştırmaya başladı.

İlk yasal UFC organizasyonu 2000 yılında UFC 28 adı altında yapıldı. Müsabakalar New Jersey Atletik Kontrol Kurulu dahilinde “Birleşmiş Kurallar” kapsamında yapıldı.

Ve günümüze kadar geldi daha da büyüyerek ilerliyor.