McGregor'dan Khabib Maçına Analiz!

UFC starı Conor McGregor, UFC 229'da Khabib Nurmagomedov'a kaybettiğinden beri dövüş hakkında suskunluğunu koruyordu. İrlandalı dövüşçü suskunluğunu Instagram'dan bozdu.

Daha önce "Maçı kaybettik ama savaşı kazandık." diyen isim yaptığı açıklamada da yer yer sportif açıdan Khabib'in ama dövüş açısından kendisinin üstün olduğunu ifade etti. İdman planlamasında da hata yaptığını kabul eden isim Khabib'e karşı yaptığı idmanlarda etkili bir sparring dahi yapmaya gerek duymadığını ama bunun bir hata olduğunu belirtti.

Yıldız isim yaptığı açıklamada "Sırada kim varsa dövüşürüm." derken hemen rövanş alamasa da yoluna devam edeceğini belirtti. İrlandalı'nın tüm açıklamaları şu şekilde;

 

Son maç hakkındaki görüşlerim. 

Raund 1. Spor olarak bakarsak raund 1 o'nundu. Kafese karşı üst pozisyonda. Pozisyon geçişi yok, hasar veremedi ama üst pozisyonda. Dövüş olarak bakarsak raund benim. Esas vuruşları yaptım ve kırışmaktan kaçınmadım. Başlarda bir sol direk. Alçak bir vuruşta kafaya diz. Her clinch senaryosunda diz darbeleri. Rakibim sadece bacaklarımı kilitleyip kafese karşı beni tuttu, tüm raund boyunca.

Raund 2. Tüm raundun ve de maçın kaderini değiştiren şanslı bir sağ vurana kadar kafesi etrafında kaçıp duruyordu. İyi bir vuruştu. Yumruktan sonra hemen doğruldum ve kırışmaya başladım ama hemen kaçmaya başladı. Bu bir spor ve akıllıca bir hareketti, raundu domine etmesini sağladı, sorun yok. Güzel hareket. Eğer boksuna biraz saygı gösterseydim sağ elin yaklaşma şansı yoktu ve tamamen başka bir senaryoyu konuşuyor olacaktık. Hazırlık sürecinde ayakta dövüşme yeteneklerine sıfır saygı gösterdim. Spesifik bir sparring bile yapmadım. Sadece hücum eden grappler ve güreşçiler ile çalıştım. Bu bir daha olmayacak. Kendi ofansif güreşime de hiç saygı göstermedim. Çok fazla savunma odaklıydım. Ders çıkarıldı. Yeteneklerin konusunda kimseyi dinleme. Kendi evreninin efendisi sensin.

Raund 3. Kariyerimin en kötü raundundan sonra geri geldim ve bu raundu aldım. İleri adımladım, ona geri adım attırdım ve kırışmaya hevesli olan taraftım.

Raund 4. Olması gerektiği gibi toparlayamadım. Benim hatam. 4.raundda ilk kırışmaları kazanıyordum, yine kaçtı ve 3 dakika kala kötü bir pozisyonda yakalandım. Yeniden pozisyona geçmeye çalıştım ve ayağa kalkmayı başardım. Sırtımı kafese verdim, dengedeydim. O an kritik bir hata yaptım ve önemli bir anda "over hook"u bıraktım. Sırtımı verdim ve adil ve hakkaniyetli bir şekilde yenildim.

Ne diyebilirim? Harika bir maçtı ve zevkti. Yüksek özgüvenim ile geri döneceğim. Tamamen hazır bir şekilde. Hemen rövanş olmazsa da sorun yok. Sıradaki kimse karşılaşırım. Sizleri seviyorum, yakında görüşürüz.

- Conor McGregor

Siz Conor McGregor'ın açıklamalarına katılıyor musunuz?

Editör: Yıldırım Hakan Savcı