BJJ Dünyasında Yeni Trendler

Geçtiğimiz aylarda BJJ dünyasında daha önce duymadığımız ve dışardan bakan biri için anlamsız görünen bazı trendler ortaya çıktı bunlar. Dünyanın çeşitli yerlerinden BJJ sporcularının sosyal medya gönderilerinin içeriğinde “no-nutella”, “fodacy" veya “everyday porrada” gibi kelimeler görüyoruz peki bunlar ne demek?

 

"No-nutella black belt” veya “No-nutella generation” ile başlayalım. Bu metafor BJJ dünyasına bahsettiğimiz diğer sözcükler gibi Renzo Gracie tarafından tanıtıldı. Renzo Gracie bir sosyal medya gönderisinde Nutella adlı ürünü sahte çikolata olarak değerlendirdi ve gerçek çikolata sevdiğini belirtti. Bunun BJJ ile bağlayarak bazı siyah kuşakların Nutella siyah kuşak olduğunu ve BJJ’yi yanlış veya hakkını veremeden icra ettiklerini belirtti. Şimdi ise “no-nutella” kelimesini çeşitli gönderilerde, BJJ kimono yamalarında ve t-shirtlerin üstünde görüyoruz. 

 

“Fodacy” yine Renzo Gracie’nin kazandırdığı başka bir sözcük. Kökeni Portekizce “foda se” den geliyor. Tam çevirisi argo bir kelimeye denk geliyor. Ama Renzo Gracie’nin bu kelimeyi kullanırkenki amacı aslında bir kafa yapısın veya bir ruh halini belirtmek. “Fodacy” kafa yapısı, her şeye rağmen BJJ’ye devam etmek ve güçlü kalmak gibi bir anlama geliyor. Örneklemek gerekirse, Sakatlandınız mı? “Fodacy” BJJ ye devam. Dünya tepenize mi yıkıldı? “Fodacy”. 

 

“Porrada” veya “everyday porrada” yine Portekizce’den geliyor. “Porrada” Portekizce’de dövüşmek anlamına geliyor ama sözcüğün BJJ dünyasında kullanımı ise “tüm gücünü kullaranak roll etmek” anlamında. Leandro Lo bu durumu bir düdüklü tencere gibi değerlendiriyor. Tüm bu baskı ve sertliğin gelişimi hızlandırdığını söylüyor.