Chuck Liddell-Tito Ortiz: MMA Derbisi!

Bundan tam 15 sene öncesine gitsek ve Amerika Birleşik Devletleri’nde sokakta yürüyen birine sorsak “Şu an UFC hafif ağır sikletteki en iyi dövüşçüler kimler?”, bize verecekleri cevap hiç düşünmeden şöyle olurdu: “Tito Ortiz, Chuck Liddell ve Randy Couture”.

UFC veya dövüş deyip geçmeyin! Tıpkı futboldaki gibi burada da bir çok derbi mevcut. Tarih Evander Holyfield-Mike Tyson, Muhammed Ali-Joe Frazier, Roberto Duran-Sugar Ray Leonard gibi pek çok rekabete tanıklık etmiştir. Tabi bu saydıklarımın hepsi boks ringinde gerçekleşmiş efsane rekabetler. Octagonda da yaratılmış efsane rekabetler mevcut. En güncel olarak Jon Jones-Daniel Cormier rekabetini örnek verebiliriz. Keza Nate Diaz-Conor McGregor’da bunlardan bir tanesi denebilir. Geçmişe dönüp baktığımızda en akılda kalanlardan bir tanesi kesinlikle Chuck Liddell ile Tito Ortiz arasında gerçekleşmişti.

Bu ikili dönemin en iyi ve karizmatik dövüşçüleriydi. Tito Ortiz California’nın asi çocuğu rolüyle UFC’de çok büyük bir hayran kitlesi edinmişti. Güreşiyle karşısına gelenleri domine etmesi, rakipleri hakkında hep en kötüyü konuşması ve farklı kişiliğiyle pek çok dövüş severin sevgisini ve pek çoğunun da nefretini kazanmıştı. Diğer yandan Chuck Liddell ise dövüş tutkunlarının kahramanıydı. Atletik olmayan vücut yapısıyla önüne geleni nakavt eden, “brawler” olarak tabir edilen dövüş stiliyle bir anti-kahraman olan Chuck Liddell UFC’nin bugünlere gelmesindeki en büyük mimarlardan biridir. Bu iki dövüşçü de UFC hafif ağır siklette şampiyonluk yaşamış ve adları şöhretler listesinde yerini almış isimlerdir.

Tarih 2 Nisan 2004’ü gösterdiğinde,UFC 47 büyük bir rekabetin başlangıcına tekabül etmekteydi. Hafif ağır sikletin iki efsanesi kemer sahibi Randy Couture ile dövüşebilmek için kafese girmişlerdi. Dövüş sonunda Chuck Liddell’in yumruk bombardımanı Tito Ortiz’i darmaduman etmişti. Dövüşü 2.raunt sonlarına doğru Chuck Liddell nakavt ile kazanmıştı.

Sonrasında Chuck Liddell, Vernon White’ı nakavt ederek kemer maçına çıkmış ve bu maçta da şampiyon Randy Couture’ı da nakavt etmiş ve kemerin yeni sahibi olmuştu. Randy Couture’u mağlup ettikten sonra Liddell kemerini üst üste 3 kere savunmuş ve bir sonraki meydan okuyucusunu beklemekteydi. Bu sırada Tito Ortiz üst üste 5 maçı kazanarak yeniden kemer mücadelesine çıkmaya hak kazanmıştı. Tabi bu sırada ikili birbirlerine sataşmaktan da geri kalmamışlardı.

Tarih 30 Aralık 2006’yı gösterdiğinde, 2006’nın son organizasyonu olan UFC 66, Tito Ortiz - Chuck Liddell rekabetinin ikinci aşamasına sahne oluyordu. Bu dövüş de ilkine çok benzer şekilde sona erdi ve Chuck Liddell bu sefer 3. raunt sonunda Tito Ortiz’i ilk dövüştekine çok benzer bir kombinasyonla nakavt ederek bu rekabeti sonlandırmış ve kendisinin krallığını ilan etmişti.

Ve sene 2018’i gösterdiğinde eski şampiyon boksör Oscar De La Hoya’nın şirketi Golden Boy Promotions bayrağı altında gerçekleşecek MMA organizasyonunda bu ikili yeniden kafese giriyor. Chuck Liddell son dövüşünü 2010 senesinde yapmıştı ve emekli olmadan önceki son 3 maçının tamamını nakavtla kaybetmişti. Tito Ortiz ise küçük aralar verip dövüşten hiç bir zaman kopmamıştı. 48 yaşındaki Chuck Liddell ile 43 yaşındaki Tito Ortiz dövüşü dövüş severlere tarihten başka bir şey sunmayacak gibi gözüküyor. Çünkü dövüş öncesi basına açık antremanlarda Chuck Liddell eleştiri oklarına maruz kalmıştı. Eski halinden eser olmayan Chuck’ın bu dövüşü yapmasının tek nedeni para olarak gösterilmiş ve bu seçiminden ötürü eleştirilmişti. Hatta Chuck’ın yaşlı bir dedeyi andıran antreman görüntülerinden sonra Golden Boy Promotions dövüşün biletlerini ve izle ve öde ücretini düşürmek zorunda bile kaldı. Tito Ortiz’in basına açık antremanlara girip Chuck Liddell ile dalga geçtiği görüntüleri instagram hesabımızdan paylaşmıştık.

Her ne kadar durum bu şekilde olsa da eminiz ki dövüş severlerin pek çoğu bu dövüşü merak etmekten de kendini alıkoyamıyordur. Aslında UFC 66’da biten bu rekabete Tito Ortiz de bir galibiyet ekleyerek noktayı koyacak gibi gözüküyor. Lakin bu ikilinin en güçlü döneminde Chuck Liddell fırtınası esmişti ve her zaman Chuck Liddell, Tito Ortiz’den iyi bir dövüşçü olarak anılacak. Bu da su götürmez bir gerçek!

Peki ya sizce noktayı kim koyacak? Chuck Liddell bir mucizeye imza atarak 50 yaş arefesinde, Tito Ortiz’i yeniden yıkabilecek mi? Yoksa Tito Ortiz rahat bir galibiyet mi alacak?