Curtis Blaydes'ten Francis Ngannou'ya Taş!

Curtis Blaydes iki yıl önce yaşadığı mağlubiyetin acısını halen yaşadığını ve Francis Ngannou ile yarım kalan bir işinin olduğunu ifade etti.

Bu ikili ilk kez dövüştüğünde, 2016 senesiydi ve Blaydes'in UFC'deki ilk dövüşüydü. Blaydes'e göre kendisi dövüşe hazırdı ancak içinde bulunduğu durumlardan ötürü yeteri kadar hazırlanamamıştı.

Blaydes dövüşü istediği noktalara getiriyordu ancak aldığı çok fazla hasardan ötürü gözünde oluşan kapanma dövüşün ikinci raunt sonunda teknik nakavt ile doktor tarafından bitirilmesine neden olmuştu.

"Adımı anons ettiklerinde ve şöyle bir kalabalığa göz attığımda kendimi aşırı küçük hissetmiştim. Bu benim için çok fazlaydı. Hayatımda dövüştüğüm en büyük sahneydi ve hayatımda hiç bu kadar insan tarafından canlı olarak veya televizyon karşısından izlenmemiştim. Gecenin ana kartında dövüşüyordum. O zaman için bu kadarı benim için çok fazlaydı. Ancak bunu bahane olarak sunmayacağım."

"Doktor dövüşü bitirmeseydi, halen son rauntta o dövüşü kazanacağımı düşünüyorum. Çünkü Francis'in yavaşladığını hissediyordum ve onu istediğim yerlere çekebiliyordum. Benim dövüş stilim bu yönde, rauntlar ilerledikçe oyunu daha iyi çözüp istediğim yöne çekebiliyorum. Stilim karşıdakini yıpratmaya yönelik ve son raunta girerken o fiziksel olarak baya yıpranmıştı. Ben tüm rauntlarda sanki ilk raunt gibi aynı tempoda saldırırım. Bu hep böyledir baştan beşinci raunta kadar! Doktor gelip dövüşü durdurmasaydı, kesinlikle dövüşü kazanabilirdim. Doktor'da sonuç olarak kendi işini yaptı, gözüm baya şişmişti ve böylece Ngannou kazanmış oldu."

Bu yenilgi Blaydes'in UFC kariyerindeki tek yenilgi, ancak bu dövüşü kompanze etme şansına sahip. Blaydes bu duruma intikam duygusuyla yaklaşmadığını belirtti.

"Eğer beni nakavt etseydi, tamam derdim ama kazanabileceğimi bilme durumu benim canımı gerçekten çok acıtıyor. Bu çok zor bir durum."

O zamandan bu yana bakıldığı zaman çok şey değişti. Blaydes üst üste altı dövüşü birden kazandı ve üçünü nakavtla almayı bildi. Bu altı galibiyetin içerisinde eski kemer meydan okuyucuları ve pride veteranları Mark Hunt ve Alistair Overeem'de bulunmakta.

Blaydes'e göre 2016'da Ngannou ile dövüşen adam bambaşka birisiydi.

"O dövüşe çıktığımda elimde sadece sol direk vardı. Kombinasyondan bihaberdim. Açılarla aram yoktu, kontra vurmak nedir hiç bir bilgim yoktu. Ayak hareketlerim çok zayıftı. Şimdi Team Elevation'da her kamp kendimi geliştirdim. Kardiyom çok ama çok yüksek ve hareketlerim çok daha verimli."

Bu rövanşa gelirken Blaydes önüne geleni yenerek listelerde yukarılara tırmanırken, Ngannou farklı bir yönde ilerledi.

Ngannou önüne geleni nakavt ederek başladığı yolculukta, kemer maçında Stipe tarafından çok fena hırpalanarak dövüşü kaybetmişti. O dövüşte Ngannou'nun güreşte ne kadar eksik olduğu ortaya çıkmıştı. Bildiğiniz üzere Blaydes'de saf bir güreşçi. Bu utanç verici yenilgiden sonra Ngannou daha feci bir dövüş olan ve 3 raunt boyunca yuhalama sesleri eşliğinde devam eden dövüşte Derrick Lewis'e puanla kaybetmişti. İki dövüşçü de kontak kurmaktan kaçınmış ve yalnızca birbirlerini izlemişti. Bu iki dövüşe kadar Ngannou sikletin geleceği olarak görülürken bir anda bambaşka bir konuma gelmişti.

"Bana kalırsa çok korkaktı, ve kendine inanmıyordu. Eğer kendine inanmazsan, olduğun adamı tetikleyemezsen bitersin. Eğer bana karşı kendini göstermezse gittikçe daha da agresif hale gelirim. En başta tabi ki temkinli olacağım ama şunu garanti ederim ki eğer dövüşmekten kaçarsa çok daha agresif hale geleceğim. Bana kalırsa o tüm havasını kaybetti artık. O korkulan adam gitti yerine bambaşka biri geldi. Bu da benim yararıma !"

Eğer Ngannou bu dövüşe sağlam bir plan ve mentalite ile gelmezse Blaydes onu Stipe'den de kötü hırpalayacak gibi gözüküyor.

Ancak Blaydes, Ngannou'nun ham gücünü bildiği için kesinlikle dövüşe çok iyi hazırlanıp dövüş esnasında da çok dikkatli olacağını da belirtiyor.

"Çok güçlü biri ve onun hakkında kötü konuşmayacağım. Çok ağır eli var herifin. Hepimiz biliyoruz. Ama gücüne inanmaz ve korkak dövüşürse onu bitiririm. İnansın inanmasın benim oyun planım aynı kalacak ve ona sadık kalacağım. Onu sürekli yere düşürüp yorulmasını sağlayacağım. Çok daha güçlü bir kondisyonum var ve eğer bana saldırmazsa planım çok daha kolay işler."