Favela Jiu Jitsu

Favela , Brezilya’daki gecekondu mahallelerine verilen isimdir. Kırsal kesimlerden iş bulmak için  şehirlere olan göç 1970’lerden sonra hızlanınca Rio başta olmak üzere Brezilya’nın diğer metropollerinde de favelalar hızla çoğaldı. İnsanlar büyük şehirlere yüksek gelirli iş bulma umuduyla gelip iş bulamayınca mecburen sefaletin hüküm sürdüğü Favela hayatına sürüklenmek zorunda kaldılar. Bu Dram bugün coğrafya ayırt etmeksizin yoksulluğun ve işsizliğin yüksek olduğu Dünya’nın her yerinde aynıdır.

Ülkemizde adı Gecekondu , Fransa’da Banliyö , Brezilya’da Favela’dır. Bugün Brezilya’nın yaklaşık yüzde 6’sı Favelalarda yaşıyor. Ülkenin toplam nüfusunun 190 Milyon olduğu düşünüldüğünde bu çok ciddi bir rakam. Hikayemiz Rio De Janeiro’nun kenar mahallesi olan Cantagalo’da Fernando Augusto da Silva’nın Dünyaya gelmesi ile başlıyor. Fernando’nun hayatı ülkemizde Tanrıkent (Cidade De Deus ) adı ile vizyona giren Rio’nun gecekondu mahallelerinde yaşanan suç ve dram dolu gerçek hikayesinde yer alan karakterlerden farksız değil.

Fernando hakim düzene ayak uyduruyor ve çocuk yaşlarda torbacılık yapıp , sokak çetelerine katılıyor. Ta ki onu Brazilian Jiu-jitsu’ya başlatan hocası Otavio Couto ile yolları keşişene kadar sürüyor bu gayrimeşru düzen ve kriminal yaşantı. Daha sokaklarda kendini koruyabilmek için önce yeni kendi ülkesinin disiplini olan dans ve mücadele sporlarının güzel bir karışımı olan Capoeira ile uğraşan Fernando’da kısa sürede Jiu-jitsu tutku haline geliyor. Ondaki bu öğrenme azmi ve istekliliğinden etkilenen Hocası ona bu sanata ait bildiği ne zaman şevkle aktarıyor.

Yoğun antreman ve isteklilik na 1994’te Brezilya Şampiyonluğunu getiriyor. Ardından 1997’de Mavi kuşak ile Dünya Şampiyonu oluyor. Camia artık onu Fernando adıyla değil lakabı olan Terere adıyla anmaya başlıyor.Başarıları her geçen yıl katlanarak devam ediyor.Kahverengi kuşakta bir Dünya Şampiyonluğu daha alıyor , kendi kilosunda 2000 yılının Şampiyonu ve gelecekte bir UFC efsanesi olucak olan BJ Penn’i Yarı-Final’de yenerek başarıyor hemde.2004’te ise puanla Fabricio Werdum’a yenilerek ikincilikle taçlandırıyor.

 

Başarılarını Jiu-jitsu’nun en prestijli turnuvalarını olan Brazilian National Championship , Pan American Championship ve World Championship gibi turnuvalardan Altın ve Gümüş gibi yeni başarılar ile taçlandırıyor. Terere vitrini madalyalarla doldururken ve dekoratif bir dövüşçü olma yolunda emin adımlarda giderken geldiği yer olan Favela’yı ve insanların orda çektikleri sıkıntıları unutmuyor. Sokak ve sokağın getirdiği her türlü olumsuzlardan onu uzaklaştıran Jiu-jitsu’yu doğup büyüdüğü yer olan Cantagalo’da Mavi kuşak’tan itibaren istekli fakat ekonomik durumu olmayan insanlara ücretsiz olarak ders vermeye başlıyor , insanların hayatlarına kalıcı olarak dokunabilmeye başlıyor.Uyuşturucu ,  psikolojik problemler ve biriken faturalar kendini başlattığı bu güzel projeden uzak tutsada ailesi ve yakın çevresinin desteği ile yürümeye devam ediyor.

 

Hikaye Nico Ball isimli ABD vatandaşı bir öğretmenin hayatını Mücadele Sporlarına adamak için sahip olduğu herşeyi geride bırakıp yaşadığı eyalet olan Washington D.C’den Brezilyaya yerleşmesi ile devam ediyor.Cantagalo Favela’sında Terere ve sosyal projesi ile tanışıyor.Rio’nun sükseli plajları olan Copacabana ve Ipanema’nın tepesinde , gözlerken ırak küçük bir topluluk. Kendi gibi antreman yapmak için yolu Brezilyaya düşen yabancılara muhtaç durumdaki insanları , ışıkların çalışmadığı , suların akmadığı tuvaletlerin bulunduğu ve yiyecek yemek bulamadığından antremana gelemeyen çocuklardan bahsedip onları bağış yapmaya ikna etmiş. Durumun ciddiyetini kavrayan insanlar Checkmat , De La Riva veya Alliance gibi büyük takımların olduğu salonlarda spor yapmak yerine bu projeye bağış yapmayı tercih etmişler. Ball sonrasında Paypall hesabı , blog ve Facebook aracılığla projenin dahada büyümesini sağlamış.

10 Dolarlık Bağışlar = 15 Çocuğun Meyve ve Sandviç ihtiyacını karşılamak için.

100 Dolarlık Bağışlar = 15-20 Çocuğun 1 Aylık öğün masrafı için.

300 Dolarlık Bağışlar = 20 Çocuğu müsabakalara sokmak için kullanılmış.

Nico Ball ufak veya ciddi meblağlar ayırt etmeksizin bağış için herkese bir tercih sunmakla kalmamış Terere’nin Projesini Terere’nin Çocuklar Projesi olarak geliştirmiş.2016’dada ülkesine dönerek hayır işlerini D.C’de Brickhouse Akademisi ile birleştirerek işi çok daha üst noktalara taşımış.2017 yılında resmi olarak başlayan Favela Jiu-Jitsu unutulmuş yerlerdeki güzel insanların sesini Dünyaya duyurmak için oluşturulan bir platform olmuş.Bugün Dünya’nın her yerinden bağış toplayarak varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Bu ilham verici hikayeden sizlerde etkilenip insanların hayatlarının değişmesinde katkınız olsun isterseniz http://www.favelajiujitsu.com/ web sitesini ziyaret ederek konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilir ve bağışta bulunabilirsiniz.