Milwaukee Dövüş Gecesini Kaçırmayın!

Bu haftanın UFC etkinliği Milwaukee'de yapılacak. Gecenin ana mücadelesi hafif sikletin ilk 10'undaki iki dövüşçü arasında gerçekleşecek. Gecenin ana maçında hafif sikletin 4 numarası, Tony Ferguson ile yaptığı geçici kemer maçından hatırlayacağınız Kevin Lee (17-3), sikletin 8 numaralı dövüşçüsü olan ve Khabib ile meşhur otobüs olaylarının yaşandığı UFC 223'de kemer için karşılaşan Al Iaquinta (13-4) ile kozlarını paylaşacak. 

Bu dövüş bu ikili arasındaki ikinci dövüş. İlk müsabaka 1 şubat 2014 tarihinde yapıldığında Kevin Lee UFC'e ilk kez adımını atmıştı ve yalnızca 22 yaşındaydı. Dövüşü üç raunt sonunda puanla kazanan Al Iaquinta olmuştu. O gece çok çekişmeli bir dövüş izlemiştik. Iaquinta'da tıpkı Kevin Lee gibi temelinde güreş olan bir dövüşçü. Ancak Serra-Longo akademide kendisini boks anlamında gayet iyi yetiştirmiş bir dövüşçü. Bu sayede Kevin Lee'nin kendisini yere yatırmasına fırsat vermeyerek dövüşü tecrübesi ile kazanmasını bildi. Buna rağmen 22 yaşında UFC'ye yeni adım atıp tecrübesi olan bir dövüşçüye karşı hiç fena iş çıkarmayan Kevin Lee ilerleyen zamanlarda beklentileri fazlasıyla karşıladı. 

Gelelim günümüze! İlk mücadelelerinden bu yana Kevin Lee UFC'de bir tanesi geçici kemer müsabakası olmak üzere tamı tamına 12 dövüşe çıkıp bunlardan 10'unu kazanmasını bildi. Kazandığı tüm mücadelelerde inanılmaz dominant bir performans gösterdi. Tony Ferguson mücadelesinde bile dövüş gayet çekişmeli giderken bir anlık hata ile Tony'nin efsane üçgen boğmasına yakalanmaktan kaçamadı. Öte yandan Al Iaquinta ise bu süreçte yalnızca 7 dövüşte kendini gösterdi. Bunun nedeni tamamen kendisi ile alakalı. Al'in UFC ile bir türlü yıldızı barışmadı. Devamlı aldığı paradan yakınan ve Dana White ile sürekli atışan dövüşçü, en son Khabib ile kemer mücadelesine çıktıktan sonra UFC ile barışmış gibi gözüküyor. Bu zaman zarfında halen aktif olarak devam ettiği emlakçılık işine yönelen Al her ne kadar o süreçte her gün antreman yaptığını söylese de bakalım bu gece bunu bizlere ispatlayabilecek mi? Aslında Khabib müsabakasında fena iş çıkarmamıştı. Khabib'in dominant güreşini bir süre sonra egale etmeyi başarıp onu ayağa çekmişti ancak Khabib'in kondisyonu ve hızı 3 rauntluk bir dövüşe hazırlanan ve uzun süredir aktif olmayan Al'e çok fazla gelmişti. 

Bu rövanşa gelirken Kevin Lee Al için "O 4 sene önce dövüştüğüm adamla aynı kişi ben ise kendimi inanılmaz geliştirdim" dedi. Al ise "Kevin çok şımardı. Onu daha önce patakladım, bunu gene yapmaktan keyif alacağım ve onu efendi bir adam haline getireceğim" diyerek Kevin'in kendisini küçümsediğini ancak yine kaybedenin Kevin olacağını ifade etti. Bu dövüşün kazananının kemer mücadelesi için sırada bekleyen Tony ve Dustin Poirier'in yanında yer alacağı şüphe götürmez bir gerçek. Kevin 4 sene öncesinin intikamını alacak mı? Yoksa Iaquinta Kevin'i bu sefer de mağlup edebilecek mi? Bu gece başlayacak etkinlikte sabaha karşı bunun cevabını alacağız.

Gecenin yan ana maçında yine hafif sikletin veteranı Edson Barboza (19-6), hafif siklete geçtiğinden bu yana hiç kaybetmeyen ve etkileyici dövüşler çıkaran yükselen isim Dan Hooker (17-7) ile karşılaşacak.

Tüy sikletten hafif siklete geçtiği günden bu yana yaptığı 4 dövüşün hepsini etkileyici biçimde kazanan sikletin 14 numaralı ismi Dan Hooker, adeta bu sikletin emekçisi diyebileceğimiz sikletin 5 numarası Edson Barboza ile dövüşme şansını yakaladı. Dan, yaptığı 4 maçın 4'ünde de rakiplerini bitirdi. Dövüş stili çok eğlenceli ve sürekli kontak kurmaya yönelik olan Dan, kontra tekme ve yumrukları çok iyi çıkaran ve mesafe kontrolünü en iyi sağlayabilen dövüşçülerden biri olan Edson Barboza karşısında bunları yapabilecek mi hep beraber göreceğiz? 

Gecenin diğer maçları şu şekilde:

Sergio Pettis - Rob Font

Jim Miller - Charles Oliveira

Zak Ottow - Dwight Grant

Jessica-Rose Clark - Andrea Lee

Bobby Green - Drakkar Klose

Joaquim Silva - Jared Gordon

Jack Hermansson - Gerald Meerschaert

Dan Ige - Jordan Griffin

Adam Milstead - Mike Rodriguez

Zak Cummings - Trevor Smith

Juan Adams - Chris de la Rocha