MMA ve BJJ: Birlikte Evrilen İki Spor

Bugün MMA dünyası başladığı yerden çok daha farklı bir noktaya geldi. UFC’nin ilk başladığı yıllarda Royce Gracie’nin BJJ kullanarak kendinden çok daha iri rakipleri etkisiz hale getirebilmesi ile BJJ tüm dünyada ilgi topladı ve MMA ile birlikte BJJ’de büyümeye başladı. Başlangıcında farklı dövüş disiplinlerinin bir arada müsabaka etmesi fikriyle yola çıkan MMA arenası, artık dövüşçülerin başarılı olabilmesi için birden fazla disiplinde uzmanlaşmasını gerektiriyor.  Peki BJJ hangi noktada devreye giriyor?

MMA maçları basit olarak iki ana pozisyondan oluşur. Bunlardan ilki ayakta olan oyun kincisi ise yerde olan oyundur. BJJ ilk bakışta bu oyunların sadece ikincisinde, yani yer oyununda kullanıyor gibi gözükse de iki kısımda da kendisini fazlasıyla gösteriyor. Önce yer oyunundan başlayalım. Yer oyunu MMA’in eğitimsiz gözlere en sıkıcı kısmı gibi gözükse de maçları kazandıran çoğunlukla yer oyunu kısmı oluyor. Knockoutlarla biten maçların çoğunda knockout “Ground and Pound” pozisyonundan geliyor, yani bir rakibin öbürünün sırtı veya dizleri ve dirsekleri yerdeyken vurma pozisyonu. Bu pozisyonda yukarıda kalmak ve rakibini yerde tutabilmek çok ciddi bir BJJ veya güreş bilgisi istiyor. Örneğin UFC’nin yenilgisiz süperstarı Khabib Nurmagomedov bu pozisyonu ustalaşarak geldiği yere ulaşmış durumda. 

Yer oyununun ikinci kısmı ise yerden kitlemeler ve boğmalar yani submisionlar. 2014 ve 2017 arası istatistiklere göre UFC’de 599 maç knockoutla biterken 257 maç submissionla bitmiş. Bu istatistik submissionların MMA maçlarında submissionların hiç de azımsanamayacak bir parçası olduğunu göstermekte. Bu submissionlar çok büyük bir oranda BJJ temelli pozisyonlardır. Rakiblin eklemlerini manipüle ederek veya nefes almasını engelleyerek maçı bitirmeye odaklanırlar. Bu durum gösteriyor ki Bir MMA dövüşçüsünün submission pozisyonlarını kullanmasa bile onlardan kurtulabilmek için BJJ bilmesi ciddi bir önem taşıyor.

Ayakta olan oyunlarda ise BJJ bilgisi yere düşürmelerde ve clinch pozisyonlarında üstünlük sağlamak için kullanılıyor. Güreş bilgisi ile harmanlanarak kullanılan BJJ ayakta olan oyunu yere çekmek ve üstünlük sağlamaya yarıyor. 

Son olarak Kanada’nın en başarılı MMA koçlarından ve Georges St Pierre’in de baş antrenörlüğünü yapan Firas Zahabi, salonuna MMA alanında müsabık olmak için gelen tecrübesiz öğrencilerine bir ön koşul olarak en azından mor kuşağa kadar BJJ yapmasını, ondan sonra ilgilerini vuruş (boks, muay thai) çalışmaya yönlendirmelerini öğütlüyor.