SIRADAKİ | UFC 230'de Dövüşenler İçin Sırada Ne Var?

UFC 230 tüm haşmeti ile geride kalırken geride güzel anılar bıraktı. Gecenin ana maçında çift siklet şampiyonu Daniel Cormier ve UFC'nin nakavt makinesi Derrick Lewis yüzleşmişti. Daniel Cormier iki raundda zorlanmadan galibiyete ulaşırken UFC tarihine de iki farklı siklette kemer koruyan ilk UFC dövüşçüsü olarak adını yazdırmayı başarmıştı.

Daniel Cormier: Şampiyon emekliliğini planlamaya başladı. Neredeyse başarılabilecek her şeyi başardı ve UFC tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Cormier'in gönlünde bir Brock Lesnar maçı yatıyor. Brock Lesnar ile Ağırsiklet kemeri için karşılaşıp kariyerinin belki de son maçında hem çok yüksek bir meblağ kazanmak hem de bunu çok zorlanmadan yapmak istiyor. 

Cormier kariyerinde her şeyi "neredeyse" başardı demiştik. Bunun altını çizmemizin sebebi ise bir alt sikletteki meşhur bir adam. Jon Jones. Jones'a iki kere kaybeden DC, gerçi ikinci maçtan sonra doping nedeniyle mağlubiyeti kayıtlara "no contest" olarak geçmişti ama hafızalarda Cormier'in nakavt oluşu tazeliğini koruyor. 

DC para kazanmak isteyecektir ve bu çok normal ancak Jones'un muhtemel bir Gus galibiyeti sonrası iki sikletin şampiyonunun hem kemerleri hem de kariyerlerini ortaya koyarak yapacakları üçüncü maç da Lesnar maçı kadar sansasyon yaratacaktır.

Derrick Lewis: Lewis kariyerinin her döneminde seyircilerin sevdiği sempatik ve heyecan verici dövüşçü olarak tanımlandı. Tüm iyi niyetiyle de DC maçına hazırlanan Lewis, DC karşısında varlık gösteremedi. Bir ay önce de Volkov ile dövüşen Lewis çok kısa bir sürede çıktığı kemer maçıyla önemli bir parayı da kasasına koydu. 

Sikletin 2 numarası Lewis'in uzun bir süre, en azından 2019'un ikinci çeyreğinin başına kadar, dövüşmeyeceğini tahmin ediyorum. Lewis kendisinden daha alt sırada bulunan Ngannou ve Volkov ile yakın zamanda dövüştü. Kendisinden bir üst sıradaki Miocic ise herhangi bir Lesnar vs. DC maçının galibini bekleyecektir. Lewis dönüş tarihine göre Overeem veya Ngannou maçını kazanırsa Blaydes ile karşılaşmalı.

Jacare Souza: Jacare, Gastelum'a kaybettikten sonra oldukça irtifa kaybetmiş ve yaşı nedeniyle sikletin üst grubunun altında değerlendirmeye başlanmıştı. Weidman karşısında aldığı spektaküler galibiyet bir anda Jacare'yi yeniden sikletin elit ve kemer için dövüşen isimleri ile aynı gruba soktu. Yakın zamanda Gastelum ve Whittaker karşılaşacak. Kemerin akibeti ortaya çıkacak. Aynı zamanda planlanan Romero vs. Costa maçı da var. 

Rockhold'un dönüş tarihinin uygunluğu ile birlikte değerlendirdiğimizde bir Rockhold rövanşı Jacare için olası gözüküyor. Aynı zamanda UFC Adesanya'ya daha büyük testler vermek isterse şu aşamada en uygun isimlerden biri de Jacare olacaktır.

Chris Weidman: Eski şampiyon kötü formunu sürdürdü. Son 5 maçında yüzü sadece 1 kez gülen Weidman için artık önemli kararlar alma zamanı. Weidman sikletin tepesindeki Romero, Rockhold ve Jacare'ye kaybetti. Weidman için kemer yolu tıkanmış gözüküyor. İşleri yoluna koymak için radar altı uçmak işe yarayabilir. Aynı gece kaybeden Brunson ile yapılacak bir maç Weidman'a iyi gelebilir. Diğer bir ihtimal ise bir üst siklete geçmek.

Israel Adesanya: UFC'nin herhalde şu an en çok üzerine titrediği isimlerden biri de Adesanya. Dövüş stili ile herkesi heyecanlandırmayı başaran isim seyircilerin sevgilisi olma potansiyelini taşıyor. Adesanya için vites arttırma vakti geldi. UFC 230 sonrası sikletin ilk 5'inden biri ile dövüşüp yeteneklerini daha zorlu isimlere karşı sınamak Adesanya'nın popülaritesini ve tanınırlığını da arttıracaktır.

Şu aşamada ilk 5'te iki isim uygun gözüküyor. Rockhold ve Jacare. Adesanya için Rockhold daha iyi bir eşleşme olabilir ancak Rockhold'un sakatlık durumu önemli bir soru işareti. Adesanya için bir diğer ihtimal de eski şampiyon Weidman'a karşı dövüşmek olabilir ama stil olarak Adesanya için avantajlı bir eşleşme olduğunu söylemek zor.