Son İmparator Emelianenko Ryan Bader karşısında Bellator GWP Ağırsiklet Finalinde

MMA’in yaşayan efsanesi Fedor Emelianenko 26 Ocak’ta kendi gibi Ağırsikletin tecrübeli isimlerinden Ryan Bader ile karşılaşıcak. Bugün 42 yaşında olan veteran dövüşçünün Rizin Fighting Federation ve Bellator MMA ile halihazırda sözleşmesi bulunuyor. Fedor Bellator da ki son 3 maçında yakından tanıdığımız isimler Matt Mitrione, Frank Mir ve Chael Sonnen ile karşılaşmıştı. Sonnen ve Mir maçını nakavt ile kazanan Fedor, Mitrione maçını nakavt ile kaybetmişti. MMA’i kariyer süresi kısıtlı spor branşlarından ayıran nokta ring de herşeyinizi ortaya koymaya niyetli olduğunuzda her  yaşta yerinizin olmasıdır. Kariyerindeki 44 maçın 38’ini galibiyetle sonuçlandıran Fedor’ un galibiyetlerinden sadece 9’ u hakem kararı ile kazanılmıştır. Bu 38 galibiyetin 14’ü Nakavt ve 15’i de submission ile kazanılmış olması Fedor’ u organizasyon göz etmeksizin izlenebilir ve ayrıcalıklı kılıyor.

 

Ryan Bader ise Lise ve Kolej’de Güreş’te gösterdiği başarılı ivme sonrası 2008’de MMA’ in Reality Show programı Ultimate Fighter’ın 8. Sezonunda Nogueira’ nın takımında şampiyon olup UFC kariyerini başlatmıştır. Kariyerinde Rashad Evans, Quinton Jackson, Nogueira ve Cavalcante gibi isimlerin karşısında galibiyetleri bulunan Ryan Bader 2017’den beri Bellator çatısı altında kariyerine devam ediyor. Bellator’da 4 maçı bulunan Bader’ın hiçbir yenilgisi bulunmuyor. Galibiyetlerinin arasında Fedor’u nakavtla mağlup eden Mitrione galibiyeti de yer alıyor. Şu an Bellator’ daki Light Heavyweight kemerini elinde tutan Bader 2018 yılında 104 kilograma çıkarak ağır siklete yükselmişti.  Ryan Bader’in de Grappling temelli bir dövüşçü olduğu düşünüldüğünde, iki tecrübeli isim arasında kıran kırana bir mücadele olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Bu noktada Bellator içinde ayrı bir parantez açmak gerekiyor; UFC gibi performans odaklı organizasyonların aksine hayranların dikkatini çekebilecek yıldız isimler transfer ederek imza attığı ilgi çekici organizasyonlar sayesinde MMA dünyasında etki gücünü her geçen gün daha da ileriye taşıyor. Ünlü Rapçi 50 Cent in giyim markası ve şampanya sponsorluğu, olaylı McGregor maçı sonrası UFC’den kopma noktasına gelen Nurmagomedov’a yapılan transfer teklifi Bellator’un UFC’nin finansal ve organizasyon içeriği anlamında tahtını sallamaya en büyük aday olarak agresif adımlarına devam edeceğini gösteriyor. Pride yıllarından beri takip ettiğimiz ve MMA’ e olan tutkumuzun yegane sebebi Fedor’u izlememize olanak verdiği için Bellator’a saygılarımı sunar, bunun gibi büyük organizasyonların gelecekte sürmesini arzu ediyorum.