Tony Ferguson:"Boks veya MMA hiç farketmez. Conor'ı parçalarım"

Eski UFC hafif siklet geçici kemer sahibi Tony Ferguson, twitter hesabından çarpıcı açıklamalarda bulundu.

UFC 229'da Anthony Pettis ile büyük bir sakatlık dönüşü dövüşen eski şampiyon Tony, dövüşü 2. raunt sonunda Pettis'in dövüşe devam edememesi sonucunda teknik nakavt ile kazanmıştı. Aynı gecenin ana maçında Khabib Nurmagomedov Conor McGregor dövüşü gerçekleşmiş ve dövüşü Khabib pes ettirerek kazanmıştı.

Ferguson son 11 dövüşünün tamamını kazanmış ve hepsinde de bizlere heyecan verici dövüşler sunmuştu. Tony'e göre bir sonraki rakibi kesinlikle Khabib olmalı ancak Khabib'in gözünün dışarıda olması ve yaşanan olayların atletik komisyonu tarafından nasıl neticelendireceği muamması Tony'i eğer bir "money fight" ihtimali varsa üzerinde düşünmeye yönlendiriyor. Ayrıca Khabib ile daha önce 4 kere karşılaşması planlanıp hepsi iptal olunca, Tony bu dövüşe ne kadar sıcak baksa da içten içe soğuduğunu da belirtmekten kaçınmıyor. Bunları bir kenara bırakırsak Tony bugün twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

En iyi dövüşlerimi solak dövüşçülere karşı çıkarıyorum. Çoğu nakavt ya da pes ettirerek kazandığım dövüşler bu adamlara karşı. Eğer @TheNotoriousMMA ile kafes ya da boks ringi hiç farketmez, dövüşürsem benim atletikliğim ve kondisyonum onun için çok fazla olur ve İrlandalıyı bir iki rauntta kolaylıkla parçalarım!!

Tony gerçek anlamda kardiyo olarak çok üst seviyede ve atletizm seviyesi sikletteki kimseyle kıyaslanamayacak noktada. Lakin Tony'nin stili sürekli olarak saldırma ve pres kurmaya, rakibi kırmaya yönelik. Conor Tony'nin bu baskısıyla başa çıkabilir mi? Conor'ın kardiyo ile ilgili büyük sıkıntıları olduğunu daha önceki dövüşlerde gördük. Özellikle Tony gibi hiç durmadan saldıran bir dövüşçü Conor'ın kabusu da olabilir. Aynı şekilde Tony'nin stili Conor gibi kontra yumrukları muazzam kullanan bir dövüşçü için de bulunmaz nimet. Bir diğer soru da acaba Tony Conor'ın kontralarından kaçabilir mi? Anthony Pettis dövüşünde yediği kontradan az daha nakavt olacak olan Tony, Conor'a baskı kurayım derken bir anda kendini yerde de bulabilir. Çünkü Conor her ne kadar son dönemde işler yolunda gitmese de teknik anlamda çok güçlü bir boksa sahip. Bu dövüş beraberinde çok sayıda soru işareti getiren, adeta bir satranç mücadelesini andıracak olan stil olarak inanılmaz heyecan verici bir dövüş.

Khabib'in durumuna bağlı olarak, bu dövüşün gerçekleşmesi ihtimal dahilinde gözüküyor. Khabib acaba komisyon tarafından cezalandırılacak mı, ya da ceza almazsa Floyd/GSP ikilisinden birine mi yönelecek? Bu noktada bu dövüş, dövüş severler için en güzel opsiyon gibi gözüküyor.