UFC 230 Basın Gününde Yaşananların Özeti!

UFC 230 öncesinde basına açık yapılan antremanlar ve dövüşçülerle basın söyleşisi gününden önemli kısımları sizler için derledik.

Ana mücadelenin meydan okuyan tarafı Derrick Lewis, söylemleriyle Daniel Cormier'ın zihnine girmeye çalışıyor! Derrick, DC'i onun en büyük zaafı olan Jon Jones ile vurmaya çalıştı. Lewis, DC'nin Jon Jones ile dövüşmekten korktuğunu ve o yüzden kolay dövüş olarak gördüğü kendisiyle dövüşmeyi tercih ettiğini dile getirdi. DC'nin sandığı kadar kolay olmayacağını ve onu nakavt edeceğini dile getiren Lewis, "Bana kalırsa DC Jon Jones'la dövüşmekten korktuğu için bu dövüşü seçti. Çünkü daha önce ona iki kere yenildi. Brock Lesnar dövüşü hemen gerçekleşemeyeceği için ve hafif ağır siklet kemerini Jon Jones'a yenilerek kaybetmek istemediği için böyle bir yola başvurdu." dedi. 

Lewis öncesinde de DC'nin Stipe ile dövüşmek yerine kendisiyle kısa sürede dövüşmeyi tercih etmesinin nedeninin kendisini hafife aldığını belirtmişti.

Bu sözler basın tarafından DC'e aktarıldığında DC'nin yanıtı şu şekilde oldu.

"Bana Jon Jones dövüşünü kimse önermedi. Bu tamamen Derrick'in uydurduğu zırvalardan biri. Sizin de bu saçmalıklara inanmanızı istiyor. Tamamen saçmalamış."

Lewis'in DC beni yeterince ciddiye almıyor dediğini hatırlattıklarında ise DC'nin yanıtı net oldu.

"Açıkçası hiç bir zaman bu şekilde bir düşünceye kapılmadım. Hatta çoğu kişinin sandığından çok daha zorlu bir dövüş olacağını düşünüyorum. Alexander Volkov dövüşünde geriden gelerek nasıl kazandığını herkes gördü. Peki bu durum istisna mıydı? Kesinlikle hayır. Lewis bunu zaten her dövüşte yapıyor."

Son olarak Cormier, kendisinin Lewis'e kıyasla çok daha yetenekli ve tecrübeli olduğunu dile getirdi. 

"Derrick'i paramparça edeceğim. Daha önce de belirtmiştim. Bu işte belli seviyeler var ve benim seviyem ondan çok daha üst düzeyde. Çok uzun süre üst düzey mücadeleler içerisinde bulundum, kimsenin bulunmadığı kadar..."

Gecenin en önemli ikinci mücadelesinde kendi evinde dövüşecek olan New York'un çocuğu Weidman ise geleceğe yönelik planlarından bahsetti. 

"Amacım bu dövüşü kazandıktan sonra kemer için dövüşmek. Kemeri kazanacağıma inanıyorum ve kazanıp birkaç kere koruduktan sonra, bir üst siklet olan hafif ağır siklete çıkıp orada kemer mücadelesi yapmak istiyorum."

Bildiğiniz üzere Weidman pek çok sakatlıkla boğuştu ve Gastelum galibiyetinden sonra ilk kez kafese girecek. 34 yaşındaki eski şampiyona mental durumu sorulduğunda Weidman:

"En son mücadelemde, üst üste üç mağlubiyet almıştım ve kendi evimdeki taraftarların karşısına bu baskıyla çıkıyordum. Böyle bir durum çok rahatsız edici, ancak rakibime sürekli baskı uygulayarak kazanmasını bildim. Bu dövüşte de aynısını yapmak istiyorum."

Weidman MMA'in New York'da legal hale gelmesi için komisyonla beraber çalışmıştı ve sonunda 2016 yılında bunu başarmışlardır. O günden bu yana Weidman tüm mücadelelerini New York'ta kendi taraftarları karşısında vermekte.

"İnanıyorum ki seyirciler beni bu sefer daha da çok destekleyecekler. Arkamı kollayacaklarından şüphem yok ve ben deonları gururlandıracağım. Üst üste 4. dövüşüm oluyor New York'da. Bir New Yorklu daha ne isteyebilir!"

Weidman'ın rakibi Jacare bilindiği üzere Luke Rockhold'un sakatlanması üzerine dövüşü kısa sürede almayı kabul etmişti. 

"Bana kalırsa bu dövüşü kazanırsam kesinlikle kemer mücadelesine çıkmalıyım. Weidman için oyunumda bazı düzenlemeler yaptım ve bunları 2 gün sonra göreceksiniz. Weidman BJJ (Brazilian Jui-Jitsu) konusunda çok iyi. İyi bir güreşçi ve benim bunlara karşı önlem alıp bazı düzenlemeler yapmam gerekliydi. Bu mücadele benim için büyük bir şeref. Eski bir şampiyonla, Madison Square Garden'da onun seyircisi önünde dövüşecek olmam gerçekten büyük bir onur."

Dövüşü kısa sürede kabul etmesinin sebebi sorulduğunda Jacare: "Bakın o sikletteki en önemli dövüşçülerden biri ve sıralamadaki yeri yüksek. Onu yenmemin bana doğrudan kemer mücadelesi kapısını açacağını düşünüyorum." dedi.

Bakalım lanetli kart UFC 230 bizlere muazzam bir dövüş gecesi sunarak üzerindeki laneti kırabilecek mi? Sayfanın sağında DC-Lewis anketi halen devam etmekte. Sizce gece sonunda octagondan belinde kemerle ayrılan kim olur?