UFC 232 Basın Konferansında Yaşananların Özeti!

Büyük merakla beklenen ve Jon Jones'un da dönüşüne sahne olacak UFC 232 büyük basın toplantısı Türkiye saatiyle bugünün ilk saatlerinde yapıldı.

Bu önemli kartta yer alan ana ve ikinci ana mücadelede dövüşecek olan dövüşçülerin yer aldığı basın konferansına ilgi gerçekten çok büyüktü. Jon Jones(21-1 MMA, 16-1 UFC), ve Alexander Gustafsson(18-4 MMA, 10-4 UFC) arasında yüzleşme sırasında gergin anlar yaşanırken, Cris Cyborg(20-1 MMA, 5-0 UFC) ve Amanda Nunes'de(16-4 MMA, 9-1 UFC) birbirlerine karşı sert çıkışlarda bulundular.

UFC'nin 2018 yılındaki son etkinliği olan UFC 232'de Jones ve Gustafsson UFC 165'de "yılın dövüşü" seçilmiş mücadelenin rövanşını yapacaklar. İkilinin ilk dövüşünde "dog fight" olarak adlandırılan inanılmaz sert bir mücadele yaşanmıştı. Dövüş severlerin uzun zamandır beklediği bu dövüş diliyoruz ki herhangi bir aksiliğe takılmadan bu sefer gerçekleşecektir. Bunun yanı sıra bulunduğu siklette kendisi için problem teşkil edebilecek biri bulunmadığı düşünülen Cyborg'a vatandaşı Amanda Nunes meydan okumuştu. Amanda Nunes bu dövüş için ekstra hazırlanma süresi talep etmişti ve bu durum Cris'i bir hayli kızdırmıştı. Tabi tüm bunlar basın toplantısına fazlasıyla yansıdı.

İlk olarak ilk dövüş sorulduğunda Jon Jones: "O dövüşe gerektiği kadar hazırlanmamıştım açıkçası. Önüme gelen tüm dövüşleri kazanıyordum. Hırçın herifin tekiydim ve ona rağmen önüme geleni yeniyordum. Tabi bu durum biraz etkiledi beni."

Tabi Gustafsson aynı şekilde düşünmüyordu. "Bahaneler, sadece bahaneler. Tek duyduğum bu. Seni bir kere yendim, inan bana ikinci kere de yeneceğim."

Jones'un cevabı sert oldu: "Eğer benim bahanem yeteri kadar çalışmadığımsa, senin bahanen ne Allahını seversen sen kaybettin farkında mısın!!. Tamam kabul kıyasıya bir dövüş yaşadık, Ama sonuç olarak sen kaybettin. Daniel Cormier'le de çok yakın bir dövüş oldu. Onu da mı sen kazandın? Peki ya Anthony Johnson maçı, onu da yendin mi? Phil Davis'e ne diyorsun- ona karşıda mı sen kazandın?"

Jones Gustafsson'u hayal perestlikle itham ediyordu. Jones ayrıca Gustafsson'un en büyük başarısının kendisiyle kıyasıyla bir dövüş çıkarması olduğunu, kendisinin ise namağlup şampiyon olduğunu dile getirdi. Gustafsson ise UFC 165'deki maçı kesinlikle kendisinin kazandığını söyledi. Üç raundu kendisinin aldığını iki raundu ise Jones'un kazandığını ifade etti. Şundan emin olduğunu belirten Gus, kesinlikle rövanşta şüpheye mahal bırakmayacağını dile getirdi.

"Yanılıyorsun, ben kaybetmedim Jon. Hepimiz biliyoruz ki ben kaybetmedim. Ama şanslıyız ki bu dövüşten sonra üçüncü sefer dövüşeceğiz, kemer için. Jon'la olan dövüş benim hayatımdaki en büyük dövüş. Ona ilk sefer dövüştüğümüzde çok fazla saygı gösterdim. Buj dövüşte ise aynı saygıyı alamayacak benden. Tüm dünyaya yenilgi yüzü görmemiş birinin yenilebileceğini göstereceğim."

Jones UFC 165'in aksine bu sefer işleri çok ciddiye aldığını ve octagon içerisinde iz bırakacağını söyledi. UFC 232'e herkesin hazır olması gerektiğini belirten Jones, kesinlikle bu maçı izleyen herkesin çok etkileneceğini ifade etti.

"Amacım dövüşü bitirmek, ve tam olarak da bunu yapacağım. Dövüş bu sefer puana kalmayacak."

Ayrıca toplantıda değinilen konulardan bir diğeri de Jones'un uzun zamandır en büyük rakibi olan Daniel Cormier ile mücadeleleri oldu. Jones UFC 230'da bu gece Derrick Lewis ile karşılaşacak olan UFC ağır siklet ve hafif ağır siklet şampiyonu DC'nin dövüşü kazanacağına inandığını belirtti.

"Daniel daha komple bir dövüşçü ve kazanacağını düşünüyorum. Kesinlikle onun tarafını tuttuğum anlamına gelmesin; ama onun çok daha hızlı ve etkili bir dövüşçü olduğunu söyleyebilirim. Tabi umarım Derrick Lewis kazanır."

DC'nin Lewis'i yenmesi halinde, Brock Lesnar ile dövüştükten sonra yeniden Jones ile son bir dövüş yapacağım dediği hatırlatılan Jones üçüncü dövüş olacak mı sorusuna: "DC ile ağır siklette karşılaşabilirim ancak gerçekten de bir şey ispatlamaya ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum. Onu zaten iki kere benzettim ve onu ağır siklette yenmenin yalnızca anlam ifade edebileceğini düşünüyorum. Yine de hiç bir şey ispatlama ihtiyacım yok. Çok defa belirttiğim gibi hiç bir dövüş benim için kişisel değil. Benim tek amacım en iyi olmak, bu bireysel rekabetin çok ötesinde. Ancak benim DC'e meydan okumam biraz işleri kişiselleştiriyor. Eğer o beni bir kere yenmiş olsaydı, eminim ona meydan okuyordum. Bu herif için fazlasıyla yeterli işler yaptığımı düşünüyorum. Bir şey ispatlamama lüzum yok. Şu an sahip olduklarının keyfini çıkarmasına izin vereceğim."

Tabi unutmamak lazım ki Jones'un ikinci galibiyeti "Sonuç Yok" a dönüştürülmüştü. Yani müsabaha hiç yapılmamış varsayılmıştı. Bunun nedeni de bildiğiniz üzere USADA'nın testlerinde Jones'un kanında steroide rastlanmıştı. Cormier UFC 230 sonrası hafif ağır siklet kemerini korumak adına tekrardan bu siklete düşeceğini belirtmişti. Bunu söylediklerinde Jones:"Hiç bir zaman sahip olmadığı bir kemeri korumak ha? Anlamıyorum gerçekten nasıl iş bu. Eğer DC hafif ağır siklete gelmek istiyorsa, kemer için önce bir ön dövüş yapması lazım. Ona direk kemer dövüşünü vermeyeceğim. Son dövüşte onu nakavt etmiştim hatırlarsınız."

Bu arada belirtmekte fayda var ki şampiyon DC bugün kendisine Jones'un bu söylemleri anımsatıldığında, Jones'un hayal perest bir uçukkafalı olduğunu belirtti.

Kadınlar MMA tarihinin en büyük dövüşü de UFC 232'de kendine yer buldu. Cris Cyborg, Amanda Nunes ile kemerini korumak adına karşılaşacak. Bu dövüş bilindiği üzere Nunes'in Cyborg'a meydan okuyarak onun sikletine çıkmasıyla gerçekleşiyor. Cyborg Nunes'i vatan hainliğiyle suçlamıştı. Bunun nedeni Brezilyalılara "vahşi hayvanlar" diyen Colby Covington ile aynı MMA takımında bulunmasıydı. İki Brezilyalı kadın dövüşçü de toplantıda gergin anlar yaşadılar.

"Holly Holm ile dövüşürken onunla dövüşmeyi kabul etmiştim. Düşünün üzerinden ne kadar zaman geçti. Kendisi bu dövüş için ekstradan 9 ay gibi bir süre istedi. Hazırlanmak için ekstra 9 ay! Eğer birine meydan okuyorsan, hazır olman gerekiyor! Hem meydan okuyup hem de ekstra 9 ay talep etmek de neyin nesi." diyen Cyborg sonrasında Nunes'e dönerek şunları söyledi.

"İyi çalış ve o gün kesinlikle kafeste ol. Çünkü daha önce maçlardan çekildiğini biliyorum. Sana sadece o gün kafeste görürsem inanacağım. Kafese girdiğinde ve kapılar kapandığında, orada olduğundan emin olacağım."

Sosyal medyadan sıkça atışan ikilinin yüzleşmesi de gergin oldu. Cyborg'un bu söylemlerine Nunes şu şekilde karşılık verdi.

"UFC'e zamanlamamı söyledim. Onun için hazır olmam gerekiyor. O çok güçlü, çok sağlam bir dövüşçü ve onun için hazır olmak zorundayım. Zamanımı uygun olan tarihleri UFC'e söyledim ve işte buradayız ve ben hazırım. Zaten ne diye buradayım ki? Ben onunla dövüşmek istedim. Çünkü Cyborg'u döversem gelmiş geçmiş en iyi kadın dövüşçü ünvanını alacağım. Tek amacım bu şekilde hatırlanmak. Çifte şampiyon olarak hatırlanmak istiyorum ve iki kemeri de istiyorum. Adımın şöhretler listesinde yer almasını istiyorum."

Toplantı sonunda dövüşçüler medyaya karşı yüzleşme gerçekleştirdiler ve Jones ile Gustafsson arasında Jones'un Gus'u itmesiyle birlikte ufak bir arbede yaşandı. Dana White hemen araya girerek olayın büyümesini engelledi.