UFC London Ana Kart İncelemesi

Dün gece 23.00'da başlayan UFC London ana kartı 6 birbirinden güzel dövüşe sahne oldu. Ertan Balaban ve Yücel Tuğan'ın anlatımıyla S Sport'ta izlediğimiz bu dövüş gecesinde güzel anlar izlerken bir taraftanda yapılan birtakım haksızlıklara tanıklık ettik.

JACK MARSHMAN VS. JOHN PHILLIPS: Ana kartın ilk maçını yapan Galler'li sporcular Marshman ve Phillips orta sıklette dövüştüler. Birbirlerine karşı çok temkinli dövüşen bu iki sporcunun çok da güzel bir performans sergilediğini söyleyemeyeceğiz.

İki sporcununda ortak noktası vardı bu da UFC'deki son iki maçını kaybetmiş olmalarıydı. Aslına bakarsak bu maç onlar için bir dönüm noktasıydı. Birbirlerine attıkları zamanlaması berbat yumruk ve tekmeleriyle çok da iyi bir dövüş sergileyemediler. Maçı 3. raundun sonunda Jack Marshman hakem kararı ile kazandı.

DANNY ROBERTS VS. CLAUDIO SILVA: ​Danny Roberts'in ev sahibi olduğu bu maçta Roberts, Brezilya'lı rakibi Claudio Silva ile welter sıklette karşı karşıya geldi. Brazilian jiu-jitsu da siyah kemer sahibi olan Silva 12 yıldır hiç mağlubiyet yüzü görmedi. İlk roundun ortalarında rakibini yere alan Silva yerde dövüşmek istediğini belirtmiş oldu. 

Rakibinden 5 yaş küçük olan Roberts aslında çok da fena bir iş çıkartmadı. Yerde boğuşmayı en az rakibi kadar seven Roberts gücünü ve kondisyonunu güzel bir şekilde kullandı. Brazilian jiu-jitsunun yanı sıra harika strike larda izledik. Hatta bir ara Silva rakibinin sert kombinasyonları ile sarsıldı. Silva son raundda rakibine karşı submission ile galip gelen taraf oldu.

NATHANIEL WOOD VS. JOSE QUINONEZ: Meksika'lı Quinonez ve ABD'li Wood arasında son derece çekişmeli bir maça tanıklık ettik. Horoz sıklette gerçekleşen bu maçta sıkletin de bir özelliği olarak neredeyse gözümüzü kırpmaya bile vaktimiz yoktu. Birbirinden hareketli iki sporcu genellikle yerde dövüşmeyi tercih etti. İlk takedown Meksika'lı sporcu Quinonez'den geldi. Yaptığı ufak bir hata yüzünden boğazını Wood'a kaptırdı fakat kurtulmayı başardı.

2. raund karşılıklı sert vuruşlar ile başladı. Quinonez takedown denemeleri yaptı. En sonunda tekrar rakibini yere almayı başaran Quinonez yine yaptığı ufak bir hata ile rakibini yerde arkasına geçirdi ve boğazını yine kaptırdı ama bu sefer kurtulamadı ve Nathaniel Wood "rear naked choke" hareketi ile Quinonez'i pes ettirerek maçı kazandı.

VOLKAN OEZDEMİR VS. DOMINIC REYES: Maç Reyes'in lowkick leri ile başladı. Dominick Reyes lowkick denemeleri sırasında Volkan'ın kasıklarına sert bir tekme vurdu. Kısa bir izin alan Volkan tekrar maça döndüğünde komple dövüş sergiledi. Gerek takedown ları gerek yumruklarıyla çoğu zaman izleyiciyi şaşırttı. 

Takedown becerilerinin yanı sıra takedown savunmalarında da çok iyi olduğunu gösteren Volkan ilk iki raund Reyes'e üstünlük sağlayarak onun moralini bir hayli bozdu. Ancak Reyesin'de güçlü bir sporcu olduğunu gözardı edemeyiz. 196 cm lik boyuna rağmen harika ayak oyunları sergileyen Reyes bazı zamanlarda Volkan'ın canını yaktı. İlk iki raund Volkan Oezdemir'e verilmesine rağmen 3. raundun sonunda maç hakem kararı ile Dominick Reyes'e verildi.

Çok büyük haksızlıklar olduğu gözler önündeydi. Sonuca Reyes bile şaşırmıştı. O2 Arena'daki tüm seyirciler yuhlamasına rağmen en ufak bir açıklama ve düzeltme yapılmadı.

LEON EDWARDS VS. GUNNAR NELSON: Karate ve brazilian jiu-jitsu da siyah kemer sahibi olan Nelson ayakta adeta karate yapar gibi guardlar aldı. İlk raundda rakibini iki kez yere almayı başaran Nelson üstünlüğü sağladı. Nelson 2. raundun son 15. saniyesinde yüzüne aldığı sert dirsek darbesiyle knockdown oldu fakat raundu çıkarabildi.

3. raunda elmacık kemiğinde büyük bir şişlikle başlayan Nelson her ne kadar rakibini yere alıp onun mountuna çıkmayı başarsa da maalaesef galibiyete ulaşamadı. Raundun sonunda Leon Edwards hakem kararı ile galip gelen taraf oldu.

DAREN TILL VS. JORGE MASVIDAL: Gecenin ana maçı ve en çok beklenen maçı olması özellğini taşıyan bu maç Till'in ev sahipliğinde gerçekleşti. Rakibi Jorge Masvidal Miami'nin arka sokaklarında yetişmiş hiç de küçümsenmeyecek bir rakipti. Her zaman ki gibi coşkulu bir şekilde kafese girişini yapan Till seyircisinin desteği ile ilk raundda güzel bir iş çıkardı.

Fakat 2. raundda çok da şanslı değildi. Hiç beklemediği bir anda rakibi Jorge Masvidal'dan yediği dirsek ile yere serilen Daren Till seyircisinin gözü önünde rakibine nakavt oldu. Masvidal adeta maç esnasında da büyük destekler tezarruhatlar eden İngiltere seyircisinin sesini kesti ve gecenin maçını yaptı.