Peri Masalına İzin Yok! Cormier Tarih Yazmaya Devam Ediyor! UFC 230 Sonuçları

UFC 230 dün gece New York'da gerçekleşti. Hazırlanış aşamasında birçok türbülans atlatan şov, tanıtım aşamasında da UFC 229'un gölgesinde kalsa da izleyenleri memnun etmeyi başardı.

Gecenin ana maçında Ağırsiklet ve Hafif Ağırsiklet Şampiyonu Daniel Cormier ve Derrick Lewis "Ağırsiklet Kemeri" için Octagon'a çıktı. DC'nin ağır favori gösterildiği maçta Lewis'in nakavt gücü her zaman önemli bir unsur olarak değerlendiriliyordu. 

İlk raundun başlaması ile beraber Daniel Cormier dümene geçti ve oyunu istediği gibi şekillendirdi. Lewis gücü yaratacak alan ve tempo bulmasına imkan vermeyen Cormier rakibini yere indirerek oyun planını kabul ettirdi ve ilk raundu "top control" süresi ve baskı yaratan taraf olması ile aldı.

İkinci raundun başında Lewis sazı eline alıp DC'yi kırışmaya zorladı. İlk dakikalarda "züccaciye dükkanına giren fil" gibi yumruklar sallayıp tehlike saçan Lewis'i yere indiren DC hem mental hem de fiziksel açıdan Lewis'i tüketti ve raundun sonlarında boynunu yakaladığı Lewis'i rear naked choke ile pes ettirdi.

Daniel Cormier'in bu galibiyeti UFC'de iki farklı siklette kemerini korumayı başaran ilk isim olma ünvanını da DC'ye kazandırdı. 

İkincil ana maçta eski şampiyon Chris Weidman ve Jacare Souza karşılaştı. Weidman kemerini bir MMA efsanesi Brezilyalı Anderson Silva'dan almış ve kemerini de Brezilyalı Lyoto Machida ve yine Brezilyalı Vitor Belfort'a korumuştu. Maç öncesi Jacare "vatandaşlarımın intikamını almaya, rövanşa çıkıyorum." açıklamasında bulunmuştu.

Karşılaşma öncesi güreş kimliği ön planda olan Weidman ile BJJ altyapısı olan Jacare'nin yerde nasıl eşleşeceği soru işaretiyken iki isim de bu soruyu cevaplamaya niyetli olmadıklarını ilk gong sesi ile gösterdi. Tamamı ayakta geçen maçın ilk raundunda hücum hacmi ve isabet oranı ile Weidman önde olsa da karşılaşmanın devam eden bölümlerinde Jacare isabetli ve güçlü vuruşlar ile üstünlüğü ele aldı. Üçüncü raundda başladığı seri vuruşları Weidman'ın tam şakağına oturttuğu bir sağ ile tamamladı ve Weidman'ı nakavt etti.

Bu galibiyet ile Gastelum'a kaybettiğinde kemerden uzaklaşan Jacare için yeni bir şans doğmuş oldu. Weidman ise son 5 maçının 4'ünü kaybederek yaşadığı büyük düşüşü sürdürdü. Weidman bu 4 mağlubiyetin üçünü memleketi New York'da aldı. Sikletin zirve isimleri Rockhold, Romero, Jacare ve şimdi Bellator'da olsa da Mousasi'ye kaybeden Weidman için işler hiç yolunda gözükmüyor.

Jared Cannonier Middleweight'deki ilk maçında David Branch ile karşılaştı. Branch ilk raundda takedown'lar ile Cannonier'i yormak ve üstünlüğü ele almak üzerine kurduğu planı uygulamak üzere çıkmış olsa da yerde çok etkili olamadı. İkinci raundun henüz başında çok etkili başlayan Cannonier, Branch'i 29 saniyede nakavt etti.

UFC'nin çok büyük şeyler beklediği Israel Adesanya ile sikletin kalburüstü isimlerinden Derek Brunson eşleşmesi tam bir "stil eşlemesi" olarak tanımlanıyordu. Karşılaşma beklendiği gibi Brunson'ın takedown denemeleri ve Adesanya'nın savuşturma çabaları ile başladı. Rüzgarı dindiren Adesanya maça yön vermeye ayaktaki hünerlerini sergilemeye başlayınca rüzgar tersine döndü. Önce bir diz darbesi ile Brunson'ın tüm sistemini karman çorman eden Adesanya ardından seri ve isabetli bir vuruş dizisi ile Brunson'ı ard arda yere indirmeyi, yıkmayı başardı ve hakem daha fazlasına izin vermeyerek maçı 4 dakika 51 saniyede bitirdi.

Para ödülleri Weidman vs. Jacare maçı, Adesanya ve Cannonier arasında dağıtıldı.

Gecenin tüm sonuçları şöyle;

  • Jordan Rinaldi, Jason Knight'ı puanla yendi. (30-27, 30-25, 30-26)
  • Sijara Eubanks, Roxanne Modafferi'yi puanla yendi. (30-27, 30-27, 30-27)
  • Sheymon Moraes, Julio Arce'yi ayrık karar ile yendi. (29-28, 28-29, 30-26)
  • Lyman Good, Ben Saunders'i nakavt etti. (Raund 1, 1:32)
  • Matt Frevola, Lando Vannata karşılaşması berabere bitti. (29-28, 28-28, 28-28)
  • Shane Burgos, Kurt Holobaugh'u via armbar ile pes ettirdi. (Raund 1, 2:11)
  • Marcos Rogerio de Lima, Adam Wieczorek'i puanla yendi. (30-27, 30-27, 30-27)