Hepimizin bildiği ve yakından takip ettiği Khabib Nurmagomedov, Zabit Magomedsharipov, Islam Makhachev gibi isimlerin menajerliğini yapan Rizvan Magomedov, Rusya’nın en büyük basın organı Sports News’e bu dövüşçüler ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Pek çok sorunun yanıt bulduğu görüşmeyi siz kıymetli FightWorldTurkey takipçileri için derledik.

İlk olarak Zabit’in Calvin Kattar’la yaptığı Rusya kartındaki son dövüşüyle ilgili konuşan Magomedov şunları söyledi:

“Zabit ilk 2 raundu domine etmesine rağmen berbat bir 3. raunt geçirdi. Bu performansıyla alakalı büyük eleştiriler aldı. Zabit dövüş öncesi bakteriyel bir enfeksiyon geçirdi. Bu dövüş için kamp yapmaya gittiği Tayland’da böyle talihsiz bir rahatsızlık yaşamasından ötürü zaten bu dövüş Amerika kartından Rusya kartına alındı. Dövüşün 3 raunt olmasının kararını Zabit vermedi. Ali (Abdelaziz), ben ve koçları onun yerine bu kararı verdik. UFC ile yapılan görüşmelerde 3 rauntluk bir dövüşün altına biz imza attık. Çünkü koçları bu enfeksiyondan tamamen döndüğünü düşünmüyordu.”

Bir sonraki dövüşü hakkında ne düşündüğünü, kiminle dövüşeceğini sorduklarında:

“Açıkçası Max Holloway vs Volkanovski müsabakasının sonucunu bekleyeceğiz. Bakalım bu dövüş nasıl geçecek. Eğer bu dövüş sonrası kemer müsabakasına çıkma şansı yakalarsak kabul edeceğiz tabi ki. Ancak bu mümkün olmazsa, Yair Rodriguez ile dövüşmek istiyoruz. Brian Ortega ile Korean Zombie dövüşünün galibi veya mağlubu da iyi bir opsiyon olarak gözüküyor. Ancak ne olursa olsun bu sefer 5 rauntluk bir dövüş olacak ve herkese Zabit’in buna hazır olduğunu göstereceğiz.”

Dövüşçülerine yapılan ödemelerle alakalı konuşan Rizvan, internetin yanıltıcı olduğundan gem vurdu.

“Açıkçası Zabit’in son dövüşünde 60 bin dolar kazandığı yanlış, çünkü çok daha fazlasını kazandı. UFC hiç bir zaman gerçek bütçeleri yayınlamıyor. İnternetteki rakamlar yanlış ve inanın nerden geldiğine dair hiç bir bilgim yok. Bazı rakamlar dövüşçülerin kazandığının 4-5 katı daha az. Hiç gerçek rakamların paylaşıldığını görmedim açıkçası. Khabib son dövüşü olan Poirier dövüşünden 6 milyon dolar kazandı açıklaması tamamen yanlış. Çünkü bu rakam Khabib’in PPV ile gelenleri de üzerine eklersek, kazandığı paranın yanında çok ufak. Khabib çok daha fazlasını kazandı. Poirier müsabakasında McGregor dövüşünden kazandığından bile daha fazlasını kazandı. Biliyorsunuz o bugün McGregor dövüşüne çıkarkenki halinden çok daha büyük bir isim. Artık McGregor veya bir başkasına ihtiyacımız yok. Biz zaten başlı başına bir isim olduk ve bu da tabi ki Khabib’in bütçesine ve kazandığı paraya yansıyacak-yansıdı da.”

UFC 242’nin PPV satışları çok merak ediliyordu. Bununla alakalı açıklamalarda bulunan Dominance MMA’in ortağı menajer:

“UFC 242 1 milyon PPV civarında bir satış yaptı. Özellikle Amerika ile olan saat farkını düşünürsek bu çok büyük bir rakam. Çünkü PPV’in en büyük marketi Amerika Birleşik Devletleri. Kaldı ki ESPN + anlaşmasından sonra doğal olarak PPV alımları da düştü. ESPN + çatısı altında gerçekleşen ilk PPV etkinliği 300 bin satışın altında kalmıştı. ESPN + PPV satışlarını olumsuz etkiledi, özellikle fanlar bir PPV satın almadan önce pek çok kısım geçmek zorunda.”

Khabib’in bir sonraki dövüşüyle ilgili konuşan Rizvan bu konuya açıklık getirdi:

“Khabib ile Ferguson dövüşü Mart veya Nisan’da gerçekleşecek. Ancak bizim amacımız bu dövüşü Rusya’ya getirmek. Şu an ki pazarlıklar, görüşmeler bu eksen etrafında dönüyor. 50/50 olarak görüyoruz Rusya şansını. UFC’i bu etkinlikte Rusya’ya getirmek için en büyük problemimiz UFC’nin alacağı risk. Çünkü bu dövüş büyük bir dövüş ve Amerika’da çok fazla izleneceği kesin. Rusya UFC’nin yeni girdiği bir market. Daha az PPV satılacağı gözüyle bakılıyor eğer Rusya’da olursa (saat farkından ötürü). Bunun için zengin sponsorlar bulmamız gerekiyor. UFC’nin alacağı riski kompanze edebilecek sponsorlar. St. Petersburg’da 70 bin kişiyi alabilen Gazprom Arena’yı, bu dövüşün yapılacağı yer olarak düşünüyoruz. Dolacağından da şüphemiz yok. Rakibimiz kesinlikle Tony Ferguson olacak. Hak eden bir başka isim söz konusu değil. GSP dövüşünü istedik ancak GSP bir türlü UFC ile anlaşamadı. Bu sebepten ötürü tek ve en kıymetli opsiyonumuz Ferguson. Ancak kağıtlara imza atılmadan bu dövüşe %100 demek yine de yanlış olur. Eğer UFC ile GSP anlaşabilirse Ferguson dövüşünden sonra GSP ile karşılaşmak istiyoruz.”

Conor McGregor rövanşı ile ilgili de konuşan Magomedov:

“Conor rövanşı şu an için hiç ilgi çekici değil. Khabib ve ekibi zaten McGregor dövüşünün koşullarını sıraladı. Başka isimlerle dövüşmeli ve kazanmalı. Değerli bir rakip olduğunu yeniden göstermeli ve kemer müsabakasını hak etmeli. Eğer bunu başarabilirse Khabib ona istediği rövanşı verecek. Yalnızca trash talk ile bu dövüşü alabilmesinin imkanı %0. Açık ve net!”

Conor McGregor’ın Rusya’da gerçekleştirdiği basın toplantısı ve bu basın toplantısında Dağıstan hakkında konuştukları karşısında gelen tepkileri de değerlendiren Magomedov:

“Açıkçası onun rakipleriyle alakalı trash talk yapması umrumda değil, ve burada bir problem de görmüyorum. Ancak Dağıstan Cumhuriyeti ve tüm Dağıstanlılar hakkında konuşursan sınırı aşmış olursun. Açıkçası o kadar laf ederken o basın toplantısındaki insanların bu duruma hiç bir şey dememesi de bir hayli talihsiz olmuş. Demek ki Rusya’da milliyetçilik ve nazizm ile ilgili büyük sıkıntılar mevcut. Conor Khabib’i Rusya’yı temsil etmemekle suçladı, neden kafese Rusya bayrağıyla girmediğini sordu. Belirtmeliyim ki biz bu durumu çok tartıştık. Bayrak ulusal bir semboldür, pek çok ulusal sembol gibi bayrak da bir semboldür ve önemlidir. Nereye gidersek gidelim, bizler Rusyalı dövüşçüler olarak gidiyoruz ve bu ülkeyi temsil ediyoruz. Sonrasında sırayla, bölgemizi,şehrimizi ve köyümüzü temsil ediyoruz. Bu böyle sırayla devam edebilir. Ama en nihayetinde hepimiz Rusya’yı temsil ediyoruz, ilk etapta. Khabib bunu zaten dile getirdi. Evet McGregor İrlanda bayrağı taşıyor ve ülkesini temsil ediyor gururla. Peki nasıl davranıyor? İrlanda’da onun davranışlarına tepkiler nasıl? Yaşlı insanları döven, sürekli sarhoş olan bir tip İrlandayı’mı temsil ediyor yani? Khabib Dağıstan bayrağı da taşımıyor ve hiç kimse onun Dağıstan sevgisini sorgulayamaz.”

Röportajın devamında Islam Makhachev ile ilgili soruları da yanıtlayan ünlü menajer onunla ilgili de çok önemli açıklamalarda bulundu:

“Açıkçası Islam ile alakalı en kritik nokta ona dövüş bulabilmek. Bu gerçekten çok zor çünkü hiç kimse onunla dövüşmek istemiyor. İlk 10’daki dövüşçülerin hiç biri yerini kaybetmek istemiyor. Islam’la dövüşüp riske girmek istemiyorlar ve yalnızca top 10’da birbirleriyle dövüşüyorlar. İlk 10’da olmayıp çok daha iyi olan dövüşçüler var ancak bir türlü fırsat bulamıyorlar. Kevin Lee çok konuşuyordu ancak sanırım o da fikrini değiştirdi. Sosyal medyada yaptığı açıklamalar tamamen PR amaçlıydı. Lee kesinlikle Islam dövüşünü istemiyor. Yalnızca Kevin Lee değil, Dan Hooker ve Paul Felder’de Islam’la dövüşmek istemiyorlar ve bu dövüşten kaçıyorlar. UFC’de Islam’ı ilk 10’da istemiyor çünkü biliyorlar ki Khabib ile hiç bir zaman dövüşmeyecek. Düşünsenize en güçlü iki isim birbiriyle dövüşmüyor. Halbuki dövüşseler UFC bugün Islam’a Khabib ile dövüşmesi için gereken rakibi anında verir. Ama işler maalesef böyle yürümüyor. Islam Ocak ayında dönecek. McGregor ile aynı zamanda. UFC büyük ihtimalle bu riski göze almaz ve güvenlik sorununu aşmak için bu iki ismi farklı etkinliklere koyar.”

Abubakar Nurmagomedov ve Rustam Khabilov’la alakalı da konuşan Rizvan röportajı bu konulardaki soruları yanıtlayarak sona erdirdi.

“Açıkçası Abubakar’ın ilk dövüşünde başarısız olması hepimizi çok üzdü. Özellikle dövüşe çok iyi başlayıp çocukça bir hata ile yenilmesi tamamen hayal kırıklığı oldu. Ancak yapacak bir şey yok, zamanı geriye alamayız. Bir sonraki dövüşü için daha iyi hazırlanacağından eminim. Onun UFC’de sırf soy isminden ötürü olduğunu düşünmüyorum. O kesinlikle UFC kalibresinde bir dövüşçü. Rustam’a gelirsek, UFC’deki son dövüşünü yaptı. Tabi kontratından bahsediyorum. Şu an görüşmeler devam ediyor. Açıkçası Rustam’ın en büyük sıkıntısı Amerika ile olan vize problemleri. Son 5 yılda bu durum onu Amerika’da dövüştürmedi ve hep dışarıda dövüştü. Yasayla hiç bir sorunu yok ve yalnızca spora odaklı durumda ama gelin görün ki vize problemleri yaşıyor. Bu da onun tanınmasında ve daha büyük bir isim haline gelmesinde büyük bir bariyer oluşturuyor.”