Meksika asıllı Amerikalı Goldey Boy Boxing’in yükselen yıldızı Ryan Garcia geçtiğimiz gece Honda Center California’da ringe çıktı. 19 Maçta 19 galibiyeti bulunan Garcia, kariyerinde şu ana kadarki en ciddi rakibi ile karşılaştı. Daha önce 2 kez dünya şampiyonluk maçına çıkmış ve sadece Gervonta Davis ile Tevin Farmer’a mağlup olan Nikaragualı Francisco Fonseca ile Ryan Garcia gecenin ana maçında WBC hafif siklet gümüş kemeri için karşılaştı.

Daha önce Fonseca seviyesinde bir rakiple karşılaşmayan Ryan Garcia’nın, 2 kez dünya şampiyonluk maçına çıkmış rakibi karşısında nasıl bir performans göstereceği merak ediliyordu. Çekişmeli geçmesi beklenen mücadeleye Garcia’nın erken nakavtı damga vurdu. Henüz ilk raundda Fonseca’yı sol krojesiyle yatıran Garcia, rakibini brutal nakavt ederek bu siklette gerçekten iddialı olduğunu gösterdi.

Maçtan hemen sonra ise ringe WBC’nin yenilgisiz hafif siklet dünya şampiyonu Devin Haney girdi ve Haney ile Garcia yüz yüze geldi.
Devin Haney, Ryan Garcia’ya “Eğer gerçek bir dövüş istiyorsan benimle dövüşmelisin. Şampiyon olmak istiyorsan beni yenmen gerek. Hadi yapalım bunu” dedi.
Ryan Garcia ise Haney’e “İşte şuan geldim, buradayım. Evet dövüşmeliyiz, biz iyi savaşçılarız. Hadi savaşmaya başlayalım” şeklinde cevap verdi.

Genç dünya şampiyonu Amerikalı 21 yaşındaki Devin Haney, 2015 yılında profesyonel boks kariyerine başladı. Eylül 2019’da Lomachenko’dan boşa çıkan WBC hafif siklet kemeri için geçici şampiyonluk maçında yenilgisiz Rus boksör Zaur Abdullaev’i mağlup ederek kemeri kazanan Haney, 2 ay sonra bir diğer yenilgisiz boksör Dominik’li Alfredo Santiago’yu mağlup ederek gerçek kemeri de beline taktı. WBC’nin güncel hafif siklet dünya şampiyonu konumunda bulunan Haney, Aralık ayında omzundan bir operasyon geçirdi. Rehabilitasyon sürecine yeni başladığını söyleyen Haney, temmuz ayında ringe geri dönmeyi planlıyor.

Sıradaki Rakip Linares

Öte yandan Ryan Garcia’nın bağlı bulunduğu Golden Boy Boxing’in patronu Oscar Dela Hoya maçtan önce yaptığı açıklamada, Garcia’nın bir sonraki rakibi olarak Venezuela’lı eski dünya şampiyonu Jorge Linares’i düşündüklerini, hatta temmuz ayı için Los Angeles’taki Staples Center’ı ayarladıklarını bile söyledi. Lomachenko’ya kaybedene kadar hafif siklette WBA, WBC ve Ring Magazin kemerlerini elinde bulunduran Linares ile karşılaştıkları taktirde Garcia için artık bir test maçından ziyade gerçek bir savaş olacağını söyleyebiliriz.

Linares Mesajı Verdi

Aynı gecede Jorge Linares de ringe çıktı. Venezuela’lı hafif sikletin eski tartışmasız şampiyonu Linares, Mayıs 2018’de Vasiliy Lomachenko ile karşılaşmış ve Lomachenko’yu bir kez knockdown etmesine rağmen, 10. raundda karaciğerine aldığı bir body shottan sonra nakavt olan Linares şampiyonluklarını kaybetmişti. Bir sonraki maçında Abner Cotto’yu nakavt eden Linares, 2019 Ocak ayında WBC süper hafif siklet kıtalararası gümüş kemer maçında Pablo Cesar Cano ile karşılaşmış, sürpriz bir şekilde Meksikalı rakibine ilk raundda nakavt olmuştu. Daha sonra çıktığı 1 maçı kazanan Linares dün gece yine bir Meksikalı Carlos Morales ile karşılaştı. Oldukça formda bir görüntü sergileyen Linares, 3. raundda yatırdığı rakibini 4. raundda mükemmel bir şekilde nakavt ederek, “geri döndüm” dedi ve Ryan Garcia’yı maça davet etti.

Linares, 2 Yıl Öncesine Kadar Hafif Sikletin Tartışmasız Şampiyonu Konumundaydı

34 Yaşındaki Venezuelalı eski şampiyon, Ring Magazin kemerini beline takmış, Lomachenko’yu knockdown etmiş bir boksör olarak temmuz ayında Ryan Garcia ile karşılaştığı taktirde, maçın mutlak favorisi olacaktır. Garcia cephesinin böyle büyük bir riski alıp almayacağı merak konusu olsa da, Dela Hoya konu hakkında net konuştu ve artık Ryan Garcia Instagramda video çekmenin yanısıra derin sularda yüzmeye başlamış durumda. Neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

İsmimi Söylemekten Korkuyor

Devin Haney’in Amatörde Ryan Garcia’ı Mağlup Ettiği Bir Maçtan Kare

Honda Center’da bulunan WBC şampiyonu Devin Haney, yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “Ryan Garcia ile amatörde 6 kez karşılaştık ve hepsinde onu yendim. Garcia’yı iyi tanıyorum. Onun zayıf taraflarını biliyorum. Karşılaştığımızda bunları ortaya koyacağım. Onun sürekli Gervonta Davis’ten bahsetmesini anlamıyorum. Gervonta şuan birtakım kişisel sorunlarıyla meşgul. Şampiyon benim, ben ve Garcia aynı yerdeyiz. İkimiz de Dazn televizyonunda dövüşüyoruz. Her zaman birlikte çalıştık. Neden bu dövüşü gerçekleştirmiyoruz? Korkmuş gibi geliyor. İsmimi söylemekten korkuyor. Kalbinin derinliklerinde beni yenemeyeceğini biliyor. Dövüşün gerçekleşmesini istemiyor hepsi bu.