Santranç Boksu olarak bilinen bu spor, Hollanda doğumlu Lepe Rubingh önderliğinde ortaya çıkıyor. Rubingh, bu sporu “1 numara düşünce ve 1 numara güç sporu” olarak tanımlıyor. İlham aldığı 1922 yılında yayınlanan ‘’Soğuk Ekvator’’ isimli Fransız çizgi romanında, iki ağır siklet boksörü 12 rauntluk boks müsabakasından sonra 45 saatlik bir satranç maçı yapma hikayesini anlatıyordu. Hikayesi ile Lepe Rubingh’i etkileyen çizgi roman yeni bir sporun doğmasına neden oldu.

Çizgi romandan esinlenerek oluşturduğu sporu 2003 yılında bir arkadaşı ile Amsterdam’da gösteri maçı yaparak tanıttı. Sonrasında iyi satranç oynayan boksörlere ulaşmak için Almanya’da araştırma yapmaya devam etti. İlk bulduğu aday, geceleri online olarak satranç oynayan, Berlin’de çevik kuvvet polisi ve amatör Kick Bokscu Frank Stoldt olmuştur. Frank Stoldt, Berlin’de gerçekleşen Satranç Boksu’nun ilk dünya şampiyonluğunun da kazananı oldu.

Satranç Boksu Nedir?

Satranç boksu hem bilek hem beyin gücü ister. Satranç ve boks sporunun bir araya gelmesi ile meydana gelen fiziksel güç, zeka, cesaret ve strateji yetenekleri gerektiren mükemmel bir spor branşıdır. Satranç boksörleri bu sporun felsefesini bir hayatta kalma mücadelesi olarak ifade eder. Bu sporda başarılı olmak için sadece çok iyi boksör veya sadece çok satranç oyuncusu olmanız yeterli olmaz. Başarılı olmak için her iki sporu da dengeli bir şekilde götürebiliyor olmanız oldukça önemlidir. Satranç boksu maçlarında, boks rauntunda bir adrenalin patlaması yaşarsınız ve nabzınız 160’ın üzerine çıkar belki de kaşınız açılır ya da burnunuz kırılabilir. Ardından bir anda kendinizi satranç masasının başında hamle düşünürken bulursunuz. Hemen sakinleşip hata yapmadan rakibinizi bu kez masada yenmeye çalışırsınız.

Fransa’da gerçekleştirilen özel bir Satranç Boksu organizasyonundan görüntüler

Satranç Boksu Nasıl Oynanır ve Kuralları Nelerdir?

Satranç boksunda normal müsabakalar 3 raunt satranç ve 2 raunt boks olmak üzere toplamda 5 raunttan oluşur. Final maçları ise 4 raunt satranç ve 3 raunt boks olmak üzere toplam 7 raunttan oluşur.

Maç satranç rauntu ile başlar ve boks rauntu ile devam eder. Rauntlar birbiri ardına yapılmaya devam edilir. Satranç rauntları ve boks rauntları 3 dakika oynanır. Her raunt arasında hazırlık için 1 dakika ara verilir. Satranç boksunda amaç art arda yapılan satranç ve boks rauntlarında rakibi şah mat veya nakavt ederek oyunu bitirmektir. Mat eden kazanır ya da nakavt eden kazanır.

Satranç rauntunun da sürenin bitmesi halinde de oyunu kaybedersiniz. Eğer satranç maçı berabere sonuçlanırsa boksta daha yüksek puan alan maçı kazanır. Ancak her iki branşta da beraberlik söz konusu olduğunda satrançta siyah taşla oynayan sporcu maçı kazanmış sayılır. İlginç sporlar arasında yer alan satranç boksunun Türkiye’deki ilk turnuvası 2019 yılının Ağustos ayında düzenlemiş ve hızlı bir şekilde federasyonlaşmayı başarmıştır.

Dünyada Satranç Boksu

2011 yılında, WCBO ve onunla birlikte küresel satrançboksu topluluğu, Hindistan Satranç Boksu Örgütü’nün kurulması ve Asya’daki genişlemesi ile bugüne kadarki gelişiminde en büyük sıçramayı yaptı. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nin üçüncü satranç boks organizasyonu olan ABD Chessboxing 2011 yılında kurulmuş ve 2012 yılında İtalyan Satranç Boksu Federasyonu’nun kurulmasıyla Avrupa hareketi güçlendirilmiştir. Ayrıca satranç boksunun profesyonelleşmesi şekillenmeye başlamıştır. 21. yüzyılın ikinci on yılında. 2014 yılında Alman yasalarına göre kayıtlı bir dernek haline gelen WCBO’ya ek olarak, Mayıs 2013 itibarıyla Chess Boxing Global Marketing CBGM GmbH - Chess Boxing Global, CBG - kuruldu., dünya çapındaki tüm profesyonel satranç boks dövüşlerini organize etmekten ve hepsinden önemlisi Satranç Boks Dünya Şampiyonalarının organizasyonundan sorumludur.

Hindistan Satranç Boks Organizasyonu, kickboks yetkilisi ve eski Hint kickboks ve karate şampiyonu Montu Das tarafından 2011 yılında kuruldu. Bununla birlikte, Asya’daki satranç boksunun büyümesi, Batı Asya’daki ilk Satranç Boks Örgütü’nün ertesi yıl kickboks dünyasında başka bir deneyimli yetkili tarafından kurulmasıyla hız kazandı: Fereydoun Pouya, İran Satranç Boksu Organizasyonu’nu başlattı.

Yapılan organizasyonların kalitesi ve popüler boksörlerin bu spor branşına destek verip dövüşmeye başlamasıyla çok hızlı bir ivme kazandı. Günümüzde tam 25 ülkede Satranç Boksu Federasyonu kuruldu ve bu sayı hızla artmaya devam ediyor. Dünya üzerinde toplamda 20.000 müsabık sporcuya ulaşmış bulunmaktadır.

Türkiye’de Satranç Boksu

Türkiye Satranç Boksu Federasyonu 2019 Ocak ayında kuruldu. İlk defa Türkiye’de Mart 2019’da tanıtım turnuvası düzenlendi ardından Ağustos 2019’da 250 sporcunun katıldığı Türkiye Şampiyonası gerçekleşti.

Ülkemizde oldukça yeni olan bu sporun, Türkiye Şampiyonası’nda derece yapan sporcularımız Dünya Şampiyonası’na katıldı. Burada büyük bir başarı gösteren 18 kişilik Milli Takım’dan 16 sporcumuz derece alarak geri döndü. Ülkemizde sporcu sayısı hızla artarken seyiricisi ve satranç boksunun bilinirliği de hızla yükseliyor. Eğer sizde hem zekanıza hem de gücünüze güveniyorsanız bu sporu deneyebilirsiniz.