2 Farklı siklette ve 3 farklı federasyonda dünya şampiyonlukları yaşayan Arjantinli 44 yaşındaki eski şampiyon Sergio Martinez (51-3-2), RingTv’ye verdiği bir röportajda 7 Haziran’da ringe döneceğini açıkladı.

21 Şubat’ta 45 yaşına basacak olan eski şampiyon şunları söyledi: “İhtiyacım var, bu dönüşü yapmak istiyorum. Öncelikle ringe çıkmak, duygularımı kontrol etmek ve yumruklarımı yendien hissetmek istiyorum. Sonra neler yapabileceğime bakacağız.

2014 Yılında profesyonel kariyerini noktalayan Sergio Martinez: “Boks benim hayatım. Cotto ile olan son maçımda herşey ters gitmişti. İyi bir hazırlık kampı geçirememiştim, bazı sakatlıklar yaşadım, dizimden sakatlandım. Mental olarak da hazır değildim. Şimdi kendimi çok iyi hissediyorum. Güçlüyüm ve sağlıklıyım. Kariyerime Cotto maçı ile veda etmek istemiyorum. Yeniden ringe çıkmak için sabırsızlanıyorum. Daha önce Kasım 2018’de geri dönüş maçım için Julio Cesar Chavez Jr ile rövanş maçı yapmak üzere anlaşmıştık. Ancak Chavez Jr son dakikada maçtan çekilerek beni hayal kırıklığına uğrattı. O zamandan beri geri dönmek için antrenman yapıyorum. Büyük isimlerin hiçbiri benimle karşılaşmak istemiyor. Bu yüzden İspanya’da küçük bir etkinlik ile geri dönüş yapacağım. Çok fazla bütçemiz yok, ama kesin olarak zor bir rakip seçeceğiz.”

1997 Yılında profesyonel boks kariyerine başlayan Maravilla lakaplı Arjantinli boksör Sergio Martinez çıktığı maçlarda 28’i nakavtla olmak üzere 51 galibiyet aldı, 3 kez mağlup olan Martinez 2 kez de berabere kalarak kariyerini noktalamıştı. 2003 yılında Richard Williams’ı mağlup ederek IBO süper yarı orta siklet dünya şampiyonu olan Martinez, daha sonra WBC Federasyonunda da geçici şampiyonluk kemerini kazandı. İlk mağlubiyetini 2009 yılında Paul Williams’a karşı oy çokluğuyla (MD) yaşadı. Orta siklete çıkan Martinez, WBC ve WBO orta siklet dünya şampiyonu Kelly Pavlik’i mağlup ederek orta siklette iki farklı federasyonun kemerlerini beline taktı. İlk ünvan koruma maçında, tek mağlubiyetini yaşadığı Paul Williams ile karşılaştı ve rakibini mükemmel bir sol kroje ile jeneriklik bir şekilde nakavt ederek rövanşı aldı. 2014 yılında WBC orta siklet dünya şampiyonluk ünvanı ve ring magazin kemerini korumak için Madison Square Garden’da Porto Riko’lu Miguel Cotto ile karşılaşan Martinez, birçok kez knockdown olduğu maçta 10. raunddan sonra maça devam edemedi ve ünvanlarını Cotto’ya bırakarak boksa veda etti. Şimdilerde İspanya’da yaşamını sürdüren Martinez, Madrid’e 3 aylık bir hazırlık kampının ardından, İspanya’da düzenlenecek küçük çaplı bir etkinlikle yeniden ringlere dönmeyi planlıyor. Boks hayranları ise Martinez’i yeniden ringde görecekleri için heyecanlı. Diğer emekli birçok boksör gibi, boksun cazibesine kapılarak geri dönme kararı alan Martinez’in neler yapabileceğini hep birlikte göreceğiz. Kim bilir? Belki de Martinez ile Cotto arasında bir rövanş maçı bile izleyebiliriz