Son Samuray Satoshi Ishii ile Soru & Cevap

 

Fight World Turkey : Satoishi , röportaja senin Beijing Olimpiyatındaki unutulmaz Altın Madalyanı konuşarak başlayalım.Beijing Olimpiyatları belkide Olimpiyat tarihinin en unutulmazlarından biriydi ve sen şu an yaşayan en donanımlı Judoka’lardan birisin.Bize o başarının hayatındaki önemini ve hazırlanma sürecini anlatabilir misin ? Bildiğim kadarıyla hayatının bir döneminde MMA’i geride bırakarak tekrar sadece Judo yapmak istedin ?

Satoishi : Judo adına herhangi bir özel hazırlık yapmadım fakat zaten Japonya’da yılda 365 gün çok sıkı idman yapıyordum.Hayatımdaki herşey Judo ekseninde desem yeridir.Ben sadece Judo yaptım farklı bir şey ile uğraşmadım ve 13 yaşından beri de buna yönelik idman yapıyorum.Herşeyden önce kazanmak çok önemli ve benim için önemli bir başarıydı.Judodaki bu başarılarım MMA kariyerime başlama imkanı sağladı.

Fight World Turkey : Beijing Olimpiyatlarından 1 yıl sonra ilk MMA maçını senin gibi Judoka olan ve hemşehrin Hidehiko Yoshida ile yaptın.Hakem kararı ile maçı kaybetmiştin. Bu senin ilk MMA maçın ve senin için özel bir anlamı var mıydı ?

Satoishi : Yoshida ile olan maçım oldukça zorlu bir eşleşme olmuştu fakat benim için mükemmel bir deneyimdi.Sadece 1 yıllık MMA idmanları yapmıştım fakat onun 8 yıllık dövüş tecrübesi vardı. MMA kariyerimin başlangıcında ondan çok şey öğrenmiş oldum.

Fight World Turkey : Dünya’nın gelmiş geçmiş en iyi Ağırsikletlerinden Fedor Emelianenko ile 6. MMA maçında karşılaştın. Kariyerinin o evresinde Fedor gibi bir rakiple karşılaşmak için sencede erken değil miydi.2011 senesinde o kariyerinin zirvesindeydi.Yanlış anlama inkar etmiyorum bence senin için efsanevi bir tecrübe olmuştur.

Satoishi : Fedor tarafından dövüşe çağrılmak harikaydı. Kariyerimin başında olsa bile harikaydı. Benim için Fedor ile dövüşmek büyük bir onurdu.Kesinlikle , genel olarak benden çok daha fazla tecrübesi vardı fakat o maçtan ben çok şey öğrendim. Asla hayır diyemezdim.

Fight World Turkey : Hırvatların yaşayan efsanesi Mirko Crocop ve sen Japonya’da 2 kere karşılaştınız. Şimdilerde ikiniz Zagreb’te birlikte idman yapıyorsunuz.Bunun gerisindeki hikaye nedir çok merak ediyorum.Şimdilerde Hırvat pasaportu aldın ve onları temsil ediyorsun uluslarası arenada ?

Satoishi : Cro Cop’a 2 kere kaybettim ve gelip ondan daha fazlasını öğrenmek istedim. İlk geldiğimde idman kampı için gelmiştim. Onunla çok iyi bir tecrübe kazandım ve Hırvatistan’da yaşamaktan gerçekten çok keyif aldım. İnsanlar çok destekleyici ve pozitif , herhangi bir ayrımcılık yok. Yemekleri ve kültürü gerçekten çok güzel olan harika bir ülke burası. Sonrasında burada yaşamaya ve Hırvatistan için dövüşmeye karar verdim.

Fight World Turkey : Uzakdoğu’daki büyük organizasyonlar olan Dream’den Risin’e , ABD’deki Bellator’dn PFL’e Asya’dan ABD’ye dünyanın en büyük organizasyonlarında dövüştün.UFC’de yer almak istediğini biliyorum ve senin gibi yüksek profilli bir dövüşçününde bunu sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum.Geleceğe yönelik olarak planların nedir ?

Satoishi : Elbette UFC’de yer almak istiyorum fakat yetenekli Ağırsikletler hemen her yerde bulunabiliyor. Benim hedefim lig veya organizasyon ayırt etmeksizin en iyilerle dövüşmek.

Fight World Turkey : Black House MMA , Brezilya’da idman yaparken , Anderson Silva’nın Chael Sonnen maçı öncesi antreman sırasında kaburgalarını kırdığına dair söylenti var.Bu doğru mu ? Doğru ise nasıl meydana geldi ?

Satoishi : Chael Sonnen maçı öncesi Anderson Silva ile idman yapmıştım fakat gerçekten nasıl sakatlandığı konusunda hiçbir fikrim yok.

Fight World Turkey : MMA’in yanına dünyanın en büyük Submission Grappling turnuvası olan Polaris’te mücadele ediyorsun.Polaris’teki başlangıcını Polaris 8 ile yaptın ve ay sonunda Arya Esfandmaz ile Polaris 11’de karşılaşıcaksın. Rakibin hakkında ne düşünüyorsun ve özel bir antreman düzenin var mı ?

Satoishi : Çok fazla Judo ve MMA yapıyorum.Ruhum her zaman Judoka. Grappling etkinliklerinde mücadele ediyorum çünkü bu benim için yeni bir meydan okuma ve zaten yaptığım sporlar ile ilgili bir uygulama alanı diyebilirim.

Fight World Turkey : Ne kadar süredir Brazilian Jiu-Jitsu yapıyorsun ? Hangi organizasyon veya takıma bağlısın ?

Satoishi : Aslında çok fazla Brazilian Jiu-jitsu antremanı yapmıyorum.Anremanlarım MMA’de işe yarayan Grappling konseptlerini öğrenmek. Buna ek olarak sürekli yeni şeyler öğreniyorum. Takımım her zaman Cro Cop ve onun takımdır.

Fight World Turkey : Kız arkadaşın Kristen Mikkelson’da senin gibi Grappler ve Polaris 11’de oda mücadele edecek. Profesyonel olması için onu sen mi ikna ettin yoksa onunda böyle bir hedefi var mıydı ?

Satoishi : Submission bazlı mücadelelerde iyi olabileceği konusunda onu yüreklendirdim ve turnuvaların içine girmesini istedim. Ona bir takım fırsatlar sundum. Bu tarz müsabakalar Grappling’i kariyer edinmiş insanlar için çok ama çok önemli

Fight World Turkey : Türkiye’ye ve Fight World Turkey okuyucularına herhangi bir mesajın var mı ?

Satoishi : Duyduğum kadarıyla Türk insanı Japon insanına ve kültürüne ciddi bir sevgi ve sempati besliyor ve tarihsel olarak iyi bir bağımız var. İki toplum arasındaki bu güzel ilişkilerden dolayı çok mutluyum ve umarım bunu devam ettirebiliriz. Ossss Türkiye !

 

Röportaj : Mehmet Can Gönenç