Trash Talk genel olarak spor etkinliklerinde rakibi demoralize ve tahrik etmek için başvurulan üslubun tümü olarak nitelendirilebilir. Doğru bir Trash Talk sporcuyu başarıya götürebilirken aksi durum düşünüldüğünde komik duruma da düşürebilir. Kolaymış gibi görünse de ciddi bir bilgi birikimi, doğuştan gelen hazır cevap yeteneği, tavır ve mimikler Trash Talk’da olmazsa olmazların arasındadır. İlk olarak 1960 ve 70’lerde boks şampiyonu Muhammed Ali tarafından yaygın olarak kullanılmıştır. 1963 yılında T-talk üzerine, efsaneleşen ‘I Am The Greatest‘ sözünü taşıyan bir albüm bile çıkardı. Dövüş sporlarının yanı sıra NBA’de T-talk önemli bir yere sahiptir.

Rakamlar Yalan Söylemez

Bazı UFC takipçileri T-talk’dan nefret ettiğini açıkca dile getirir fakat rakamlar yalan söylemez. Günümüzde özellikle MMA dalında T-talk vazgeçilmez unsurlardan biridir. Sadece izleyen değil organizasyon firmasının da elini güçlendiren bir unsurdur, öyle ki karşılaşmayı pazarlamada, reklamını yapmada ki önemi göz ardı edilemez. Herkes olumlu bir yaklaşım göstermemesine rağmen UFC’nin en iyi yıldızlarının çoğu bir sonraki karşılaşmasına olan ilgiyi arttırmak için T-talk’a başvurdu. Bu durum izleyenlere hem iyi hem kötü unutulmaz anlar yaşattı.

T-talk Patronu ”The Notorious” Conor McGregor!

UFC basın konferanslarında eğer yürüyen bir kürk, dikkat çekici gözlükler, abartılı şekilde detaylara sahip ceketler, saatler, sinir bozucu bir konuşma tarzı ve aşırı rahat davranışlar sergileyen bir dövüşcü gördüyseniz bu Conor McGregor’dan başkası olamaz. Üstelik kendisiyle özdeşleşen bir yürüyüş tarzı bile vardır, sadece bu bile rakibinin sinirlerini bozmaya yetiyor olsa gerek.

Conor’u bugün ki şöhretine, gücüne ve başarısına kavuşturan etkenlerden biride T-talk’dır. O bir çok rakibi hakkında araştırmalar yapar, rakibini vurabileceği, tahrik edebileceği noktalara iyi çalışıp bunları maçtan önce akıllıca kullanan bir süperstardır. En belirgin örneği Conor ile karşılaşmadan önce 10 yıldır hiç yenilmemiş olan şampiyon Jose Aldo faciasıdır. McGregor, Aldo ile karşılaşmadan önce olayları farklı bir boyuta taşıyıp, Aldo’nun ana dili olan portekizce dilinde küfürler bile öğrenmiş, basın toplantısında şampiyon Jose Aldo’nun önündeki kemerini alıp sallayacak kadar ileriye gidip tüm dünyanın ilgisini bu maça çekmeyi başarmıştır. T-talk meyvelerini vermiş, karşılaşma başlar başlamaz Conor’un üzerine saldıran şampiyon sadece 13 saniyede nakavt olmuştu.

Herkeste İşe Yaramıyor!

Conor McGregor üst düzey T-talk yeteneklerini 2018 yılında karşılaşacağı hafif siklet şampiyonu yenilgisiz Khabib Nurmagomedov içinde kullandı. Khabib’in memleketi Dağıstan’daki durumundan, menajeri Abdelaziz’den hatta Khabib’in özel yaşamından oldukça derin bahsedip herşeyi maçtan önce masaya döken Conor yine tüm dünyanın ilgisini bu maça çekmeyi başarmıştı. Fakat karşısında heycanlı ve kolay tahrik olan biri yoktu. Maçtan önce her yerde sakinliğini koruyan şampiyon Khabib Nurmagomedov, Conor’u mağlup etmeyi başardı. Fakat maçtan önce ne kadar sakin kalsa da maç bitiminde kafesten atlayıp rakip takıma saldırdı ve olaylar patladı.T- talk yine UFC tarihinin en çok satılan kartı olan Khabib-Conor kartında da dövüş dünyasındaki yerini açıkca gösterdi.

UFC için sadece Conor’dan bahsetmek olmaz. Hakkını vermeliyiz ki Joanna Jedrzejczyk, Nate Diaz, Michael Bisping, Dominick Cruz, Jorge Masvidal T-talk denilince yerlerini alır. T-talk günümüzde dövüş sporlarının çok önemli bir parçası ve öyle olmaya devam edecek gibi görünüyor.