Tarihe Tanıklık Et = Wilder v Fury 2

Las Vegas’taki MGM Grand Garden Arena bu gece sabaha karşı tarihi bir boks gecesine ev sahipliği yapacak. Gecenin ana maçı tarihi bir ağır siklet müsabakasına sahne olacak. Lennox Lewis v Vitali Klitschko maçından beri yapılan en büyük ağır siklet müsabakası diyebileceğimiz bir maç. İki yenilgisiz boksör, ağır sikletin zirvesinde tartışmasız şampiyon olduğunu ispatlamak için karşılaşacak. Bir yanda tarihin en yüksek nakavt yüzdesine sahip ağır siklet şampiyonu, 42 maçta 41 nakavtı bulunan Amerikalı yenilgisiz WBC şampiyonu, Bronz Bombacı lakaplı Deontay Wilder bulunurken, diğer tarafta Wladimir Klitschko’nun 11 yıllık krallığına son veren ve WBC dışındaki tüm kemerleri daha önce beline takmış, 30 maçta yenilgisiz 208 cm boyu ve 216 cm reach mesafesi ile Çingene Kral lakaplı İrlanda asıllı İngiliz boksör Tyson Fury olacak.

Deontay Wilder (Bronz Bombacı)

 

Deontay Wilder, boksa 20 gibi bir hayli geç yaşta başladı. Wilder’ın boksa başlama sebebi ise omurilik hastalığı ile doğan kızının tedavi masraflarını karşılamak için yeterli parayı kazanmaktı. 2008 Pekin Olimpiyatlarında bronz madalya kazandı ve bu yüzden Bronz Bombacı lakabını aldı. Wilder’ın bekleyecek zamanı olmadığı için menajerine bir an önce profesyonel boksa başlamak istediğini söyledi. Aynı yıl profesyonel boksa başladı. Amatör boks tecrübesi ve alt yapısı yeteri kadar olmasa da, atletik fiziki yapısı, patlayıcı gücü, ve yıkıcı yumruklarıyla önüne geleni nakavt etti. 2014 Yılına kadar çıktığı 32 maçın tamamını nakavtla kazanarak inanılmaz bir istatistiğe ulaştı. 33. Profesyonel maçında WBC’nin ağır siklet dünya şampiyonu Bermane Stiverne’yi puanla mağlup ederek şampiyonluk kemerini beline taktı. Ardından bu güne kadar çıktığı 10 maçta da ünvanını koruyacak Muhammed Ali’nin rekorunu egale etti. Tyson Fury dışındaki tüm rakiplerini de nakavt etmeyi başardı. Bu gece, yenemediği tek rakibi olan Tyson Fury’i mağlup ederek tartışmasız şampiyonluğunu ispatlamak istiyor.

Tyson Fury (Çingene Kral)

 

Tyson Fury, İrlanda asıllı gezgin bir ailenin çocuğu olarak Manchester’da doğup büyüdü. 2006 Yılında İrlanda adına Avrupa Gençler Boks Şampiyonasında Bronz madalya kazandı. Daha sonra İngiltere adına uluslararsı arenada bir altın bir gümüş madalya kazandı. 2008 Yılında İngiltere ulusal şampiyonu olduktan sonra, Olimpiyat Oyunlarına katılamayınca amatör boksu bırakarak profesyonel kariyerine başladı. 2015 Yılına kadar çıktığı 24 maçın tamamını kazanan Çingene Kral lakaplı Fury, ilk dünya şampiyonluk maçına 2015 yılında 11 yıllık yenilmez şampiyon Wladimir Klitschko karşısında çıktı ve Klitschko’yu 12 raund sonunda mağlup ederek ağır sikletin zirvesine yerleşti. Sonrasında yaşadığı fiziksel ve mental sağlık sorunları ve doping süreci sebebiyle boksa ara veren Fury, 2018 yılında boksa geri döndü ve aynı yıl kazanamadığı tek kemeri elinde bulunduran WBC şampiyonu Deontay Wilder ile karşılaştı.

 

İki boksör arasında 12 raund süren unutulmaz bir mücadele yaşandı. Tyson Fury üst düzey boks yeteneklerini kullanarak maç boyunca Wilder’a büyük bir üstünlük kurmayı başardı. 12. Raunda gelindiğinde bir kez knockdown olsa da önde olan taraf Tyson Fury’di. Ancak 12. raundda Deontay Wilder çok iyi bir yumruk yakaladı ve Fury’i sırt üstü yatırdı. Arkasını dönüp zaferini kutlarken, Fury mucizevi bir şekilde yeniden ayağa kalktı ve raunda da ortak olarak maçı tamamlamayı başardı. 12 Raund sonunda bir hakem Wilder, bir hakem Fury lehine puan verdi. Bir hakem de beraberlik verince maç berabere sonuçlandı. İki taraf da yenilgisizliğini korurken kemer Wilder’da kaldı.

 

İki boksör dün gece MGM Grand’de tartıya çıktılar. Şampiyon boksör Deontay Wilder 231 Ibs (104.7 Kg) ağırlığıyla, Fury ile olan ilk maçından yaklaşık 8 kg daha ağır bir tartım verdi ve ilk kez bu ağırlıkta ünvanını savunacak.

 

Tyson Fury ise 273 Ibs (123.8 Kg) ağırlığıyla bir önceki maçta olan 116.4 kg ağırlığına kıyasla yaklaşık 7 kg daha ağır bir tartım verdi. İki boksörün de bir önceki maça kıyasla daha ağır tartım vermelerinin boksörler üzerinde ne gibi etkiler yaratacağını göreceğiz. Ağır yumrukların atılacağı, sert bir maç bizleri bekliyor olacak.

 

İki boksörün son basın toplantısında yaşanan gerginlikten dolayı Nevada Atletik Komisyonu iki boksörün tartıda birbirlerine yaklaşmalarını yasakladı. Bu yüzden ikili uzaktan birbirlerine meydan okurken, maçtan önce son kez yüz yüze geldiler. Bir sonraki yüzleşme ringde olacak!

Deontay Wilder ile Tyson Fury arasında gerçekleşecek maçın Türkiye’deki yayıncı kuruluşu Dmax. Yayın 08:00’da başlayacak ve sadece ana maç yayınlanacak. Aynı yayıncı kuruluş daha önce Mikey Garcia v Errol Spence Jr maçı için yayın saatini 07:00 olarak belirtmiş, ancak alt maçlar erken bitince ana maç da erken başlamış ve böylece 07:00’da uyanan seyirciler hüsran yaşamışlardı. O yüzden biz her ihtimale karşı erken uyanmanızı tavsiye ederiz.