Hafif siklet, profesyonel boksta rekabetin en yoğun yaşandığı sikletlerden biri ve o sikletin en iddialı boksörlerinden biri Amerika boksunun yeni yıldızlarından IBF dünya şampiyonu Teofimo Lopez. 22 Yaşındaki şampiyon boksör 15 maçta 15 galibiyet ile yoluna devam ediyor ve Aralık 2019’da Ganalı eski şampiyon Richard Commey’i etkileyici bir performansla 2. raundda nakavt ederek dünya şampiyonluk kemerini beline takmıştı. Maçın hemen ardından Teofimo Lopez ile hafif sikletin 1 numarası olarak gösterilen Vasiliy Lomachenko ringde yüz yüze gelmiş, bir sonraki maçta karşılaşmak üzere anlaşmışlardı.

Sosyal medyadan yaptığı açıklamalarda konuya değinen Lopez şunları söyledi: “Vasiliy Lomachenko ile maçımız olmayacak, bu maçı yapmak istiyorum ama Lomachenko şuan Ukrayna’da ve Amerika’daki seyahat kısıtlamalarından dolayı buraya gelemiyor. IBF sıralamasında karşılaşabileceğim ilk 15 boksörün neredeyse tamamı ülke dışında. Ben, babam ve menajerim bir sonraki maçımı ayarlamak için uğraşıyoruz ama bu kolay görünmüyor. Devin Haney (WBC dünya şampiyonu) ile karşılaşmak için promotörü Eddie Hearn ile iletişime geçtik. Ama bize bir geri dönüş yapmadılar. Haney benimle karşılaşmak istemiyor. O en iyisi olduğunu söylüyor, en iyiler en iyilerle karşılaşmalıdır. Öyleyse bize neden geri dönüş yapmıyorlar. Ryan Garcia ile de karşılaşmak için iletişime geçtik ama onlar da olumsuz yanıt verdiler. İkisi de ayarlanmış maçlar yapmak istiyor. Promotörleri tarafından kendilerine ayarlanan kolay maçlar yapmak istiyorlar. Gervonta Davis ile karşılaşmak istedim ama oradan da olumlu geri dönüş alamadık. Bu adamlar en iyi olduklarını iddia ediyorlar ama hepsi korkağın teki”
Bu durumda Teofimo Lopez’in bir sonraki maçını kiminle yapacağı büyük bir soru işareti. Bob Arum ve şirketi Lopez için yeni bir maç ayarlama çabası içerisindeler. Ancak hafif siklette karşılaşabileceği pek bir seçenek olmadığı için alt ve üst sikletten boksörlerle görüşmeleri olası bir durum. Bu durumda Teofimo Lopez’in bir sonraki maçında Jose Ramirez, Regis Prograis, Ivan Baranchyk gibi isimlerle karşılaşması da gündemde. İlerleyen zamanlarda hafif sikletin nasıl şekilleneceğini hep birlikte göreceğiz.