Tony Ferguson'ın Durumu Hakkındaki Tüm Gelişmeler!

Geçtiğimiz günlerde aldığımız bir haber hepimizi çok şaşırtmıştı. Ayrıntılar ortaya çıktıkça bahsi geçen olaylar pek çok MMA fanını bir hayli üzmüştü. Eski UFC hafif siklet geçici kemer sahibi Tony Ferguson’a karısı tarafından kendisine ve çocuğuna karşı uzaklaştırma talebi olduğu bildirilmişti. Başta herkes olayı kadına şiddet olarak düşünse de altında çok daha büyük problemlerin yattığı ortaya çıkmıştı. Tony Ferguson’ın mental problemler yaşadığı ve bu sebeple etrafındakilere zor günler yaşattığı bildirildi.

Olayın çıkış noktası Ferguson’ın karısının polise telefon açarak Ferguson ve onun sağlığı hakkında endişeleri olduğunu bildirmesiyle başladı. Ferguson ve karısının yüksek sesle tartışması ve babasının Ferguson’dan evi terk etmesini istemesi üzerine olay ayyuka çıkmıştı. Polis raporuna göre, Ferguson tam 3 gün boyunca uyumamış ve evinin duvarlarına zararlar vermeye başlamıştı. Daha da ilginci Ferguson bacağına birisinin mikroçip yerleştirdiğini ve evinin duvarlarının içinde birisinin yaşadığını, gizlice onları gözetlediğini düşünmesiydi. Ferguson bu süreçte çok defa karısının üzerine “kutsal su” fırlatmış. Bir gece karısı evde olmasına rağmen polisi arayıp karısının gece boyunca kayıp olduğunu ve onun başına bir şey gelmiş olabileceğini belirttiği bildirildi. Ayrıca uzman yardımı almayı kabul edip eşiyle birlikte uzmana giderken bir anda arabadan inip koşmaya başladığı ve 1 gün boyunca ortada gözükmediği de bildirilen olaylar arasında.

Ortaya çıkan polis raporları, tutanaklar incelendiğinde herhangi şiddetsel bir eyleme kesinlikle rastlanmadığı ortaya çıkmakta. Bu olayların üzerine eşi Cristina Ferguson açıklama yapmak durumunda kaldı ve ESPN’e şunları belirtti: “Tony Ferguson çok iyi bir eş ve çocuğumuza çok da iyi bir baba. Şu an yaşanan olayların ve hukuksal sürecin tek amacı Tony’nin yardım alması ve bir an önce sağlığına kavuşup UFC’deki kariyerine devam edebilmesi. Tüm iyi dilekler için teşekkür eder, gizliliğimize saygı duyulmasını dileriz.”

Ayrıca Cristina, Tony’nin Khabib ile UFC 223’de yer alması gereken ancak röportaj esnasında kabloya takılıp düşmesiyle sakatlanıp karttan çekilmesiyle sonuçlanan süreç sonrası da iyice çöküş yaşadığını belirtti. Bu süreçte Tony hem geçici kemerden, hem de sağlığından olmuş ancak çok kısa sürede yeniden dönüş yapmış ve yaşadığı sakatlığın büyüklüğüne bakınca belki de bir mucizeyi gerçekleştirmişti. Tekrar dönüşü olaylı UFC 229 gecesinde olan Tony, Anthony Pettis ile dövüşüp “Yılın Dövüşü”nde Pettis’i yenmeyi başarmıştı. Tam Khabib ile kemer dövüşü yapılacağı düşünülürken Khabib’in ceza alması da Tony’i tekrardan geriye götüren olaylardan birisi olabilir.

Bu süreçte ya Khabib ya McGregor ile dövüşmek istediğini her fırsatta belirten Tony’e UFC geçici kemer için Max Holloway dövüşünü sundu. Ancak zaten öncesinde geçici kemer sahibi olan, hafif siklette önüne gelen herkesi devirmiş Tony ücreti az riski çok bulup bu dövüşü kabul etmemişti. Çünkü Max bir alt siklet olan tüysiklet şampiyonu ve hafif siklette kalacağı bile meçhul. Bakıldığında Max kazanırsa hafif siklet kemerini alacak, kaybederse kendi sikletinde şampiyon olarak devam edecek. Bu onun için win-win bir durum. Sonrasında UFC’nin geçici kemer müsabakasında Max Holloway’in karşısına Dustin Poirier’i koyması, Khabib’in durumunun belirsizliği ve Conor’ın Tony ile dövüşmek istememesi Tony’i iyice çıkmaza sokmuş da olabilir. Yahoo Sports’a açıklamalarda bulunan Dana White konu hakkında şunları söyledi:”Tony Max Holloway dövüşü Dustin Poirier’e gidince beni aradı ve ‘Ben ne olacağım’ dedi. Ben de ona istiyorsan sana Al Iaquinta dövüşünü ayarlarız dedim. Al’e ulaştım ve Al bu dövüşe tamam dedi. Ancak şu an Tony’nin çok daha büyük problemleri var ve onu bir dövüşe koymak doğru olmaz. Önce bu sorunları aşması lazım.”

Sosyal medya hesabından aktif olarak paylaşımlar yapan Tony geri döneceğini ve kendisinin iyi olduğunu belirtmekte. Halen bu siklette yenmesi gereken iki kişi (Conor ve Khabib) olduğunu ve bu isimleri dövmeden hiç bir yere gitmeyeceğini söyleyen Tony’nin en kısa sürede octagona dönüş yapmasını diliyoruz.

Sizin konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?