UFC 237'nin Ardından!

UFC 237 geçtiğimiz Pazar sabahı Brezilya’da gerçekleşti. Kartta ilgi çekici pek çok müsabaka vardı. Kadınlar strawweight kemer müsabakasının yanı sıra Anderson Silva, Jose Aldo, BJ Penn ve Antonio Rogerio Nogueira gibi efsane isimlerin de dövüşlerini içeren gece Brezilyalı dövüş severler için pek de istedikleri gibi geçmedi.

BJ Penn dövüş haftası röportajlarında sürekli olarak “İnsanlar bana deli diyebilir ancak yeniden o kemeri kazanacağım. Bunu göreceksiniz!” diyerek küllerinden yeniden doğduğunu dile getirse de bu amaç henüz ilk aşamasında Clay Guida tarafından suya düşürüldü. Clay Guida güreşi ve kardiyosu ile BJ Penn’i mağlup etmeyi başardı ve ona üst üste 7. mağlubiyetini aldırdı. Bu dövüş ile alakalı söylenebilecek tek şey var: “Emekli ol artık BJ!”

Ana karta geçecek olursak gecenin belki de en ilgi çekici maçı efsane isim Jose Aldo ile tüy sikletin yükselen yıldızı Alexander Volkanovski arasındaydı. Volkanovski “dirty boxing” dediğimiz taktiği çok iyi uygulayarak sıkıcı geçen maçı puanla kazanmayı bildi. Sürekli rakibi kafesin demirlerine yaslayıp tekme ve yumruk darbeleriyle bunaltan Volkanovski Aldo’ya çıkış yapma fırsatı vermedi. Bilindiği üzere tüy siklet şampiyonu Max Holloway kemerini UFC 240’da Frankie Edgar’a karşı koruyacak. Alexander için bir sonraki hamle, bu ikiliyi beklemek olacaktır. Üst üste güçlü isimleri yenen Volkanovski için ya kemer müsabakası ya da Brian Ortega ile kemer öncesi son dövüş haricinde başka opsiyon olmamaktadır. Bu mağlubiyetle kariyerinde geri adım atacak olan Aldo için ise durum şimdilik belirsiz. Çünkü daha öncesinde antrenörü ve menajeri olan Andre Pederneiras Aldo için takvimi anlattığında bu dövüş son olarak gözüküyordu.

Gecenin yardımcı ana müsabakası Anderson Silva Jared Cannonier dövüşü yine Brezilyalı dövüşçünün mağlubiyeti ile sonuçlandı. Jared’in attığı tekmeler Anderson’un dizinde büyük bir hasara neden oldu ve dövüş Anderson’un sakatlanmasıyla sona erdi. Anderson Silva için artık yolun sonu. Jared için ise orta siklete düştüğünden beri aldığı üst üste ikinci galibiyet. Bu iki galibiyette güçlü isimlere karşı gerçekleşti. Artık bir basamak yukarı çıkıp ilk 10’dan bir dövüşçü ile dövüşmesi gerekli. Son dövüşünde güçlü ve yükselen isim Elias Theodorou’yu döven Derek Brunson Jared için güzel bir opsiyon olarak duruyor.

Son olarak gecenin ana müsabakasında Rose Namajunas ile Jessica Andrade kemer için dövüştüler. İlk raunt Rose için çok verimli geçti. Özellikle Jessica’nın kısa uzanma mesafesi ve Rose’un uzun kollarının avantajını Rose taktiğe çok güzel döküp dövüşü adeta domine ediyordu. İkinci rauntta da dövüş Rose için olumlu giderken bir anlık gaflet ile bulunduğu pozisyondan ayrılması gerekirken Jessica’nın eline yapışıp kalmayı seçen Rose için son çok kötü geldi. Jessica inanılmaz bir “slam” ile Rose’u kafa üstü octagona çarptı ve nakavt ile kemerin sahibi oldu. Jessica Andrade için UFC 238’de gerçekleşecek Tatiana Suarez-Nina Ansaroff dövüşünün galibi ilk kemer savunması için uygun gözüküyor. Rose ise dövüş sonunda artık bu işi yapmak istemediğini belirtti. Önümüzdeki günler ne gösterir bilinmez ancak eğer Rose dönmeye karar verirse şu aşamada onun için en uygun dövüş Michelle Waterson’a rövanş vermek olur.