UFC 239 : Jon Jones vs Thiago Santos İncelemesi

UFC 239 : Jon Jones vs Thiago Santos İncelemesi

S Sport Plus aracılığıyla izlediğimiz “Uluslararası Dövüş Haftası”nda gerçekleşen senenin en iddialı PPV kartı UFC 239’un ana müsabakasında UFC hafif ağır siklet şampiyonu Jon Jones, sikleti temizleme yolunda önündeki engellerden bir tanesi olan Thiago Santos’u ayrık hakem kararı (48-47, 48-47, 47-48) ile mağlup ederek kemerini korumayı başardı. Evet yanlış duymadınız! Hakemlerden bir tanesi dövüşü Thiago Santos’un lehine puanladı. 

Ön inceleme yazısında belirttiğimiz gibi Jon Jones yine rakibini en güçlü olduğu yerde yenmeyi başardı. Dövüş tam anlamıyla taktiksel bir kickboks müsabakası izlenimi verdi. Bir an bile yere inmeyen dövüş tamamıyla ayakta ve özellikle tekme darbeleriyle geçti. Thiago ilk rauntta Jones’u tekme darbeleriyle şaşırtmış gibiydi. Ancak ilerleyen rauntlarda Jones mesafe kontrolünü çok iyi sağlayarak rakibini hem takip edip hem de olası çıkışlara fırsat vermeyerek kontrollü bir biçimde müsabakayı önde götürdü. Thiago Jones’un diğer rakiplerine kıyasla elinden geleni yapsa da, gerek ani yumruk kombinasyon denemeleri, gerekse yüksek ve alçak tekme denemeleriyle sürekli saldırı konumunda olsa da, tüm zamanların en iyi dövüşçülerinden birisi olan Jones’u mağlup etmek için yeterli olmadı ve Jones kontrolü elinde tutarak dövüşü kazandı. Maçın en önemli anlarından bir tanesi de Thiago’nun henüz ilk rauntta sol ayağında sinirsel veya ACL ile alakalı bir durum görülmesiydi. Ayağı bir anda sendelemeye başlayan Thiago’nun bu durumu ilerleyen rauntlarda da gözlemlendi. 

Maç sonunda iki isimde tekerlekli sandalye ile arenayı terk etti ve özellikle Jones’un sol ayağı tamamen sargılıydı. Jones dövüş sonu röportajlarında Aralık’ta yeniden dövüşmek istediğini ve çok aktif bir şekilde dövüş serüvenine devam edeceğini belirtti.