UFC 239 : Maçların Ön İncelemesi

Yakın gelecekte kaçırılmaması gereken etkinlikler yazımızda bu etkinlik için “Son zamanların en iyi dövüş kartlarından birisi olan UFC 239 için tek dileğimiz herhangi bir sakatlığın olmaması ve kartı bu haliyle izleyebilme şansı elde etmemiz” yazmıştık. Şanslıyız ki son saniye bir hadise yaşanmadığı takdirde bu kartı Sean O’malley hariç, ham haliyle izleyebileceğiz. Birbirinden ilgi çekici ve büyük dövüşlere sahne olacak ve S Sport Plus üzerinden izlenebilen bu etkinliğin ana kartını sizler için inceledik.

UFC hafif ağır siklet şampiyonu Jon Jones, cezası bitip tekrar döndükten sonra art arda Alexander Gustafsson ve Anthony Smith’i mağlup etmiş ve sikletteki bütün dövüşçülere şans vereceğini belirtmişti. Sıradaki isim son üç dövüşünden nakavt ile ayrılan Thiago Santos olarak belirlenmişti. Herkes ağır siklete geçmesini beklerken, sikleti tamamen temizlemeye karar veren Jones karşısında Thiago Santos’un pek şansı yok gibi gözüküyor. Thiago Santos ayakta dövüşüyle dikkat çeken bir isim. Ancak aradaki boy ve uzanma mesafesi farkı, Jones’un rakibin en etkili olduğu ayakta dövüşü kontrol altına almasını sağlayacak gibi gözüküyor. Thiago Santos 185 cmlik boyuna rağmen Jones’un bugüne kadar dövüştüğü dövüşçüler arasında uzanma mesafesi en uzun olan isimlerden bir tanesi. Tıpkı Anthony Smith gibi Thiago Santos’ta yüreği ve dövüşlerde koyduğu karakter ile parlasa da hepimizin bildiği gibi Jon Jones’u mağlup etmek bunlardan çok daha fazlasını gerektirmekte ki henüz mağlup olmamış bir isimden bahsediyoruz. Jon Jones rakibi için ona ilk iki raunt beni nakavt etmesi için şans verip, beceremediği taktirde ben onu nakavt edeceğim diyerek aleni biçimde Santos’a meydan okudu. Daha önceki müsabakalarında rakiplerinin en güçlü olduğu alanda onları yenmeyi başaran Jones, Santos’a karşı ayakta dövüşeceğinin sinyalini verdi diyebilliriz. Bakalım Thiago Santos Jones’a karşı nasıl bir strateji izleyecek ve izlediği strateji Jones’u yenmek için yeterli olacak mı?

Gecenin yardımcı ana müsabakasında kadınların “double champ”i Amanda Nunes, kemerini Holly Holm’a karşı koruyacak. Kadınlarda adeta yenilmez olan Amanda Nunes, en zorlu rakibi Valentina Shevchenko’u 2 kere yendikten sonra, Miesha Tate, Ronda Rousey ve en son bir üst siklete çıkıp efsane isim yenilmez Cris Cyborg’u da nakavt etmiş ve adeta tüm zamanların en iyi kadın dövüşçüsü noktasına gelmiştir. Eski şampiyon Holm son müsabakasında Megan Anderson’u taktiksel dövüşerek dominant bir performansla yenmiş ve kemer müsabakasına çıkmaya hak kazanmıştı. Maçta dikkat çeken noktalardan en önemlisi Holm’un ilk kez güreş odaklı dövüşmesi ve rakibini tam dört kere yere yatırması olmuştu. Aslında Amanda Nunes’in rakibi olmadığı için bu müsabaka gerçekleşiyor diyebiliriz. Çünkü Nunes sikletteki tüm isimlere kıyasla gerçekten çok dominant ve güçlü bir dövüşçü. Holm’da siklette en güçlü isimlerden bir tanesi ve ayakta çok güçlü olan Nunes’e karşı koyabilecek teknik altyapıya sahip bir isim. Ayrıca son dövüşlerinde yerde dövüşebildiğini de gösterdiği için bu dövüş çok ilginç bir noktada. Bakalım Holly Holm Nunes’in saltanatını bitirebilecek mi?  

Gecenin en ilgi çekici müsabakası şüphesiz sosyal medyada da “People’s Main Event” olarak geçen Jorge Masvidal vs Ben Askren dövüşü olacak. Kemer müsabakasına bir adım kalmışken çoğu kişi tarafından kazandığı düşünülen Demian Maia dövüşü ve sonrasında Stephan Thompson’dan aldığı dominant yenilgilerle düşüş yaşayan Jorge, İngiltere’de Darren Till’i inanılmaz bir şekilde nakavt etmiş, üstüne bir diğer İngiliz Leon Edwards’ı dövüş sonu röportajında araya girdiği için yumruklara boğmuş ve sergilediği ilginç tavırlarıyla tüm MMA medyasının göz bebeği haline gelmişti. Tabi bu ilginin sonucu olarak Ben Askren ile kemer öncesi dövüşünü elde etti. Jorge stil olarak ayakta dövüşmeyi tercih eden bir dövüşçü. Ben Askren ise hepinizin bildiği üzere Olimpik seviyede bir güreşçi. Askren dövüş başlar başlamaz Jorge’yi yere almaya çalışacak burası kesin. Jorge ise buna karşın Askren’i nakavt etmek için diz ve yumruk darbelerini isabet ettirmeye çalışacak. Bu dövüş hakkında diyecek çok bir şey yok açıkçası. Jorge’nin hızı ve ayakta dövüş tekniği, koca bir karpuzu kucağında patlatmayı başaran yenilgisiz dövüşçü Ben Askren’in güreşinden kaçmak için yeterli olacak mı hep beraber göreceğiz. 

Gecenin bir diğer dövüşünde Luke Rockhold hafif ağır sikletteki ilk dövüşünde tecrübeli isim Jan Blachowicz ile karşılaşacak. Eski UFC orta siklet şampiyonu Luke Rockhold, iri cüssesi ile her zaman orta siklet için büyük bir dövüşçü izlenimi vermekteydi. Özellikle tartıdaki kiloyu sağlamak için inanılmaz bir dehidrasyona giren dövüşçü, bu durumun performansını ve gücünü etkilediğini belirtip uzun zamandır düşündüğü kararı aldı ve hafif ağır siklete geçti. UFC’deki en iyi grapplinge sahip isimlerden biri olan Luke, bunun yanı sıra ayakta da çok iyi dövüşebilen bir dövüşçü. En büyük sıkıntısı savunma noktasında yaşayan Luke’un çenesi de her zaman soru işareti yaratmıştı. Hem savunması zayıf, hem de aldığı sağlam darbelerle nakavt olduğunu gördüğümüz Luke’un bu durumu tartıyı sağlamak için verdiği kilolardan dolayı mı yoksa gerçekten zayıf çeneli olduğu için mi sorusunun cevabını da bu dövüşte büyük ihtimalle göreceğiz. Jan’ın dört dövüşlük galibiyet serisi Thiago Santos’a nakavt olarak son bulmuştu ve Thiago’ya bu gece gerçekleşecek kemer müsabakasını hediye etmişti. Luke savunma noktasında sıkıntı yaşamazsa bu dövüşü kazanıp hafif ağır siklette yeni bir güç olduğunu ilan edebilir. 

Birbirinden güzel, seyir zevki yüksek müsabakalara sahne olacak bu geceyi yalnızca S Sport Plus’tan izleyebilirsiniz. Ana kart hem Türkçe, hem de İngilizce anlatım seçeneğiyle 6 Temmuz’u 7 Temmuz’a bağlayan gece saat 05:00’da https://www.ssportplus.com/ dan üye olunarak izlenebilir. Herkese iyi seyirler dileriz.