UFC 241: Daniel Cormier vs Stipe Miocic İncelemesi!

Senenin en iyi kartlarından biri olan UFC 241’in ana müsabakasında şampiyon Daniel Cormier ile eski şampiyon Stipe Miocic’in rövanşına tanıklık ettik. S Sport kanalıyla takip ettiğimiz ve özellikle ana kartıyla beklentileri fazlasıyla karşılaşan bu gecede Daniel Cormier ile Stipe Miocic müsabakası dövüş severleri deyim yerindeyse hop oturtup hop kaldırdı. 4. raundun 4. dakikasında DC’i nakavt eden Stipe yeniden UFC ağır siklet şampionu olup bir önceki dövüşün de rövanşını almış oldu.

Maça hızlı başlayan DC dövüşün de büyük bölümünü kontrol etti. Ön inceleme yazısında da belirttiğimiz gibi Stipe’nin mesafeyi korumasına izin vermeyerek clinch pozisyonunda Stipe’yi hayli zor durumlara soktu. Sol direkleri ve sonrasında vurduğu sağ kroşe ve direk darbeleriyle Stipe’yi çok kez sarsmasına rağmen bir türlü yıkmayı başaramadı. Güreşini kullanarak Stipe’yi yere de almayı başaran eski şampiyon ilk üç raundu çoğunlukla kontrol ettikten sonra 4. raunt başlangıcında bir hayli yorgun görünüyordu. Stipe de çok sayıda atak ve isabetli vuruş elde etmesine rağmen ilk üç raundun tamamı DC’de gözüküyordu.

Rauntlar dördü gösterdiğinde yediği onca darbeye rağmen DC’e göre daha dinç gözüken Stipe, bu rauntta DC’nin karaciğerine art arda çok sert sol kroşe darbeleri vurmaya başladı. Zaten yorgun olan DC, Stipe’nin bu ataklarına hiç bir karşı hamle gösteremeyerek üstünlüğü tamamen Stipe’ye verdi. Kan kokusunu alan Stipe durmayarak bu darbelere devam etti ve karaciğere attığı sol yumruk darbelerini DC’nin tam çenesine isabet eden sağ direk darbeleriyle birleştirip Herb Dean’in araya girmesiyle bir önceki müsabakanın rövanşını aldı ve kemerin tekrardan sahibi oldu.

Dövüş sonunda emekli olup olmayacağı merak edilen DC, duygusal durumda karar vermenin zor olduğunu söyleyip şimdilik bir şey dememeyi tercih etti. Stipe’ye çok büyük saygı duyduğunu ve onun adına sevindiğini belirten DC böylece ağır sikletteki ilk yenilgisini almış oldu.