UFC 241:Yoel Romero vs. Paulo Costa İncelemesi!

Dövüş severlerin büyük bir heyecanla beklediği UFC 241 kartında harika karşılaşmalar S Sport Plus üzerinden ekranlara geldi. Merakla ve büyük heyecanla beklenen dövüşlerden bir tanesi de daha önce iki kez ayarlanıp iptal olan, orta sıkletin en iddialı isimlerinden biri Yoel Romero ve sıkletin yükselen yıldızı Paulo Costa karşılaşmasıydı.

İlk round itibariyle Costa baskısını kurabilmek için öne doğru adımlayarak başladı. İki dövüşçü de karşılaşmanın ilk dakikalarında karşılıklı isabetler aradıktan sonra Romero takedown denedi fakat Costa yerden hemen kalkmayı başardı, tekrardan baskısını kurup Romero’yu tellerin orada sıkıştırdı ve Romero’yu harika bir sol kroşe ile knockdown etti. Romero hemen yerden kalkıp sağıyla karşılık verdi ve böylelikle Costa’da kendini yerde buldu. Henüz dövüşün 2. dakikasında dövüş severlerin bütün beklentileri resmen karşılanmıştı. Maçı anlatanların arasında olan Dominick Cruz’un da dediği gibi dövüş severler bu sahnelere tanık olacağını biliyor ve bekliyordu! İki dövüşçü de aldıkları ağır darbelere, knockdown olmalarına rağmen gülüyorlardı. Her anlamda çılgın bir dövüş gerçekleşiyordu. İlk roundun geri kalanında Costa baskısını sürdürüp Romeroyu yakalamayı hedefledi, Yoel Romero’da kontra vuruşlarla karşılık vermeye çalıştı. İlk raund nispeten daha baskılı dövüşen isim Costa oldu.

İkinci raundda ilk raunddan eksik olan tek şey knockdownlardı. Bunun dışında aynı heyecan ve sertlikte devam eden bir raund oldu. Raunda hızlı başlayan isim yine Costa oldu, ilk dakikalarda Costa rakibinin bacağına ve gövdesine oldukça sert tekmeler attı. fakat raundun sonlarına doğru Costa’nın biraz daha yavaşladığını ve Romero’nun kontrolü ele aldığını söyleyebiliriz. Raundun bitimine saniyeler kala Romero başarılı bir takedown denemesiyle raundu güçlü bir şekilde bitirdi. 

Karşılaşmanın son raundu olan üçüncü raund ise, dövüşçülerdeki yorgunluğun da etkisi ile, ilk iki raunda kıyasla biraz daha yavaş başladı. Fakat 30 saniye sonra yine ortalık karıştı, Romero aparkatıyla isabet bularak Costayı salladı. Costa sağ direk ve sert orta tekmelerle yanıt verdi. Sonrasında Romero sol direkleriyle net isabetler yakaladı. Raundun sonlarına doğru Romero baskısını arttırdı, sert kombinasyonlarıyla isabet bulup Costa’yı tellerin orda sıkıştırdı fakat kafesin merkezine doğru geri çekilip Costa’yı merkezde dövüşmeye davet etti. Son bir dakikanın içinde Costa çok sert bir yüksek tekme attı, hemen ardından Romero sağıyla yanıt verdi. Son 10 saniye kala Romero başarılı bir takedown girişiminde bulunda fakat Costa hemen ayağa kalktı. Böylelikle çok yakın geçen bu dövüş 3 raund sonunda karara gitmiş oldu. İki dövüşçünün de ortaya koyduğu performans ve gösterdikleri dayanıklılık takdire şayandı. Maçın kazananı 3x 29-28 skorlarıyla Paulo Costa oldu. Bu karar seyirci tarafından büyük tepki gördü.

Paulo Costa maçtan sonra yaptığı röportajda Yoel Romero’ya çok saygı duyduğunu ve UFC 243’de orta sıkket kemer maçının (Robert Whittaker - Israel Adesanya karşılaşmasının) galibiyle karşılaşmak istediğini söyledi.