UFC 242: Edson Barboza vs Paul Felder incelemesi.

S Sport Plus üzerinden ekranlara gelen, Abu Dhabi’de yapılan UFC 242 birbirinden heyecanlı maçlara sahane oldu. Bu maçlardan biri de merakla beklenen Edson Barboza - Paul Felder rövanşıydı. Bu ikili ilk olarak 2015 yılında karşı karşıya gelmişti ve o gece kazanan Edson Barboza olmuştu. 

Maçı inceleyecek olursak, ilk raund Edson Barboza, Felder’in bacağına tekmeyle başladı Felder buna dönerek yumrukla karşılık verse de bu Barbozanın gardında kaldı. Ancak henüz ilk pozisyondan Felder’in bu maç için Barboza’nın tekmelerine karşı bir plan geliştirmiş olabilceğinin sinyallerini aldık. İlk raund Barboza çok hızlı gözüktü, Felder’in gövdesine ve bacaklarına çok sert tekmelerle hasar verdi. Barboza’nın kariyeri boyunca baskı hissetmeye başladığında biraz paniklediği ve vuruşlar aldığı aşikar, Felder de bunun bilincide olup Barboza’nın üzerine gidip, mesafeyi kapatıp boksu ve baskısıyla etkili olmaya çalıştı. İlk raund vuruşlar açısından oldukça yakın geçti kaydadeğer vuruşlarda Barboza’nın 24 Felder’in ise 21 isabeti bulunuyordu.

İkinci raund bir süre ayakta karşılıklı vuruşlarla geçti Barboza Felder’den aldığı sol kroşeden sonra hemen başarılı bir takedown denemesiyle Felder’i yere aldı. Yerde Felder’i bir süre kontrol etti ve yerde isabetler aradı fakat Felder’in alt pozisyondan attığı dirseklerden biri Barboza’nın yüzünde kesiğe sebep oldu, Felder de alttan dirseklerle önemli isabetler buldu. Bir süre yerde geçtkiten sonra dövüş tekrardan ayakta karşılıklı vuruşlarla devam etti. İlk raundda olduğu gibi bu raundda da Barboza tekme mesafesinde tekmeleriyle etkili olurken mesafeyi kapatabildiğinde Felder boks kombinasyonlarıyla etkili oldu.

Üçüncü ve son raundda Paul Felder, Barboza’ya oranla daha diri gözüküyordu, Felder bu raundda iyice baskı kurdu öne adımlayarak boksuyla Barboza’yı sürekli baskı altında tutmaya çalışıyordu. Maçın son 10 saniyesinde Barboza tellerin orada Felder ile clinch pozisyonundayken Felder’i takedown etti.

Üç raundun sonunda maç için ayrık karar çıktı 30-27 Felder, 30-27 Barboza ve 29-28 Felder skor kartlarıyla maçın kazananı Paul Felder oldu. Hakemlerin puanlamalarından da anlaşıldığı gibi oldukça yakın geçen ve her iki tarafa da gidebilecek bir maçtı. Barboza’nın kazandığını düşünen dövüş severlerin sayısı da oldukça fazla.

Paul Felder de maçtan sonra yaptığı röportajda maçın her iki tarafa da gidebileceğini Edson Barboza’yı alkışlattı. Bir sonraki maçı için de ilk 5 deki herkesle dövüşebileceğini söyledi. Bu maçtan bir önceki maçta da Islam Makachev Felder vs Barboza maçının galibini istediğini söylemişti. Bakalım neler olacak.