UFC 242 : Kartal uzun bir aradan sonra yuvasında Şahlandı

Tam 1 yıl oldu…Hafif Sikletin diğer 8 sikletin fersah fersah önüne geçtiği ve daha revaçta olduğu en gözü kara Atletleri çıkardığı dönemde UFC’nin ve kendi tabiriyle Dövüş Oyununun Yüzü olan Conor McGregor ve İslam dünyasının Dünya’daki yeni kılıcı Khabib Nurmagomedov ile olan olaylı UFC 229 kemer maçını geride bırakalı. İyi bir dövüşçü olduğu kadar çok iyide bir iş adamı olmayı başaran McGregor’un dövüşünün lansmanını yapmak için yapmadığı cambazlık kalmamıştı. Trash Talk adı altında Khabib’in Milli , Dini ve Ailevi değerlerine hakarete varan saygısızlıklara varması maç sonunda Khabib’in sinir boşalması yaşamasını sağlamıştı. İki ekibin arasında çıkan arbede sonra Nevada Eyaleti Atletik Komisyonu tarafından Khabib’e $500,000 para cezası ve 9 aylık ligden uzaklaştırılma cezası verilmişti.Khabib komisyondan maç öncesi meydana gelen tahriklerden dolayı etkilendiğini belirtip , davranışı için komisyondan özür dilemişti. Khabib’in koçlarından babası Abdulmanap sonrasında Conor’ı affettiklerini açıklayıp , Rusya’ya birlikte Sambo antremanı yapmaya davet etse de rezil olduğu maç sonrası paramparça olan özgüveni ile McGregor sürpriz bir karar ile emekliliğini ilan etmişti.
Yaşanan arbededen Khabib’ten çok biz MMA hayranları daha derinden etkilendik. Siklet Tony Ferguson , Eddie Alvarez , Dustin Poirier , Edson Barboza , Michael Chandler , Justin Gaethje , Kevin Lee ve Nate Diaz gibi birbirinden yetenekli yıldızlarla doluyken biz onu sekizgen’de tam 1 yıl göremeyecektik. Khabib’in cezalı olduğu dönemde donanımlı bir Güreşçi olan American Kickboxing Academy üyesi Dustin Poirier merdivenleri ikişer ikişer tırmanıyordu.Alvarez ,Pettis , Gaethje ve en son Interim’in süperstarı Hawaii’li Max Holloway’i Stand-Up’ta adeta parçaladığı galibiyet sonrası Khabib’in potansiyel rakibi olarak ilk sıraya yükseldi.Hayranlar McGregor ile rövanş istiyordu. Fakat Khabib teklif edilen astronomik rakamlara rağmen McGregor’u artık potansiyel bir rakip olarak görmediğini sadece hakedenin kendisine karşı bir şansı olduğunu Spor Medyasına vurguluyordu. Birçok dövüşçü gibi yumruklarıyla evine ekmek götüren Poirier , bu işin kendisi için bir eğlence değil , ölüm kalım meselesi olduğunu dile getirerek öyküsünü kült Rocky serisine benzetiyordu.
UFC Başkanı Dana White’ın açıklaması kemerin uzunca bir süre sürüncemede bekletilmemesine yönelik açıklamalar olsada Khabib’in UFC için olan önemini bildiğinden ve McGregor’un emekliliğini ilan edip meydanı boş bırakmasından sonra kemerin Khabib’te beklemesinde karar kıldı.Ceza’nın bitmesine aylar kala Poirier ve Nurmagomedov maçı kesinleştirildi. Yer olarak’ta daha önce 3 UFC müsabakasına ev sahipliği yapmış Yas Adası , Abu Dhabi olarak belirlenmişti. Dağıstan Kartal’ına büyük bir jest yapıyordu organizasyon adeta. Son maçından taraftarların yuhalamasına , içkilerini kendisine fırlatmasına maruz kalmıştı.Beyaz nüfusun büyük bir yüzdesinin İrlanda asıllı olduğu ABD McGregor için adeta Dublin’deki evi gibiydi. Orta Doğu’da kartların tamamı Khabib lehineydi.Eski Sovyet ülkelerinden , Arap Yarımadasından yüzbinlerce insan dün kahramanlarını izlemek için Abu Dhabi’deki Arena’ya hücum etti.Daha önce ABD’ye yaptığı vize başvuruları reddedilen Abdulmenap Nurmagomedov oğlunun ABD’deki maçlarında yanında yer alamamıştı. Çocukken onu Ayı ile güreştiren , her zaman mentorluk yapan idolü olan Babasını yanında görmek istiyordu. American Kickboxing Academy’den beri koçu olan Javier Mendez ve Babası Abdulmanap bu sefer tam kadro , stadyum ile beraber yanındaydı.
Khabib , Poirier’in potansiyelini çok iyi biliyor ve asla hafife almadığı yönünde beyanat vermişti. Poirier şartların tamamı kendi aleyhine görünsede kariyeri açısından en önemli maçına çıktığının farkındaydı ve geçmiş bize hiçbir şeyin gözü galibiyet hırsı ile kararmış bir dövüşçüden daha tehlikeli olmadığını farklı örneklerle kanıtlamıştı. Andy Ruiz Jr birkaç ay önce Ağırsikletin yeni Muhammed Ali’sinin gözlerini milyonların önünde kararttığından beri bu sporların diğer sporların aksine öngörülmesi ve tahmin edilmesi zor olduğuna bende herkes gibi hemfikirim.
Anakartta gecenin maçı olan etkinlik tahmin edildiği gibi çok hızlı başladı. Poirier Boksu ile ayakta etkinlik kurmaya çalışsada Khabib ilk 2 round’da yaptığı etkili Takedown’lar ile yerden yere vurup Ground and Pound ile sonuca ulaşmak istedi. Poirier aldığı darbeleri arsorbe etsede Khabib’e karşı herhangi bir strateji geliştiremedi. Mücadele etmesi çok zor bir tarzı olan Khabib rakibini ilk 2 round güreşi ile baya bir yordu. Üçüncü raund başlatıktan kısa bir süre sonra Poirier giyotin boğuşu ile Khabib i yerde submit ettirmeye çalışsada başarılı olamayıp üzerine zayıf ve yorulmuş kolları geride bıraktı. Poirier’i back take’e alan Khabib signature bitirişi olan Rear-Naked Choke ile maçı kazandı. Zaferi sonrası ringden atlayarak acaba yine mi dejavusunu bizlere yaşatan Khabib bu sefer Dana White’a koştu ve boynuna sarıldı. İki Sporcunun T-Shirtlerini değiştiği maç tam bir dostluk havasında sonuçlandı. Tony Ferguson ile Khabib Nurmagomedov’un maçı kesin görünüyor bizler için. McGregor gece rövanş maçı Rusya’da olacak bekleyin diyerekten herkesin aklını karıştırsada bizler için yakın zamanda gerçekten izlemeye değer bir maç olacak olan Khabib - Ferguson maçı kesin görünüyor.