UFC 244: Darren Till vs. Kelvin Gastelum İncelemesi.

New York Madison Square Garden’da yapılan son yılların en büyük, en dolu kartlarından biri olan UFC 244 gecesinde yan ana maç Kelvin Gastelum ve Darren Till arasındaki orta sıklet karşılaşmasıydı. 

Hafta boyunca Darren Till vizesiyle ilgili problemler yaşadığından ötürü maça çıkamama ihtimali oluşmuştu. Böyle bir durum olunca da, her ihtimale karşı, geçtiğimiz aylarda Jack Hermasson’u nakavt ederek kazanan orta sıkletin yükselişteki ismi Jared Cannonier bu maç için kilo kesmeye başlamıştı. Fakat Darren Till’in yaşadığı sorun çözüldü ve Till gecikmeli de olsa New York’a gelebildi. Tam bu maç için hiçbir engel kalmadı diye düşünürken resmi tartımların yapıldığı gün Kelvin Gastelum’un son dakikalara kadar tartıya gelmemesiyle bir tedirginlik daha yaşadık fakat Kelvin tartışmalı bir şekilde olsa da kiloyu tutturdu. Tartıdayken dirseğini koçunun omzuna koyduğu gözlere çarptı.

Maç analizinden iki dövüşçüden kısa bir şekilde bahsedece olursak Darren Till UFC’deki hızlı yükselişinin ardından geçtiğimiz sene eylül ayında o zamanın welter sıklet şampiyonu Tyron Woodley ile kemer maçına çıkmıştı. 2 raundun hemen başında Woodley’in sağ direk kontrasına knockdown olduktan sonra yerde Woodley’in ciddi baskısına yenik düşmüştü ve submission ile maçı kaybetmişti. Sonrasında kendi ülkesinde, bugün ki kartın ana maçında Nate Diaz’a karşı BMF kemeri için dövüşen Jorge Masvidal ile karşılaşmıştı. Till, iyi başladığı karşılaşmayı 2. raund feci bir şekilde nakavt olarak maçı kaybetmişti. Şimdi ise Till bir üst sıklete çıktı ve yeni sıklete giriş rakibi olarak Kelvin Gastelum çok tehlikeli bir rakip seçimi oldu. Dana White, Till’den bu maçı almamasını tavsiye etse de Darren Till bu maça çıkma konusunda kararlıydı.

Gastelum’un Till ile ortak noktası onun da eski bir welter sıklet dövüşçüsü olması ve ikisinin de 170 pound olan welterweight limitini tutturmada oldukça zorlandıklarıydı. Orta sıklete geçiş boy dezavantajına rağmen Kelvin’in kariyeri adına oldukça olumlu oldu. Geçtiğimiz yıl kemer maçına çıkacak seviyeye kadar yükselmiş fakat o zamanın orta sıklet şampiyonu Robert Whittaker maçtan önceki gece sakatlanıp maçtan çekilince maç iptal olmuş ve birkaç ay sonrasına şu anki orta sıklet şampiyonu Israel Adesanya ile geçici kemer maçına çıkmıştı. Yılın maçı olarak hatırladığımız bu maçı 5 raund sonunda Kelvin Gastelum kaybetmişti. Kısacası iki ismin de çıkış aradığı bu maç aynı zamanda sıkletin geleceği için de oldukça önem taşıyordu.

Maçı inceleyecek olursak, İlk raund Kelvin Gastelum hemen alışık olduğumuz şekilde baskı kurmak isteyerek başladı. Fakat iki dövüşçü de uzun bir süre clinch pozisyonunda mücadele etti ve birbirlerinin güçlerini tarttılar. Uzun bir süre clinch pozisyonunda mücadele ettiler.  Daha sonra dövüş yine merkeze döndü. Till alçak tekmeleriyle isabet buluyordu. Raundun bitimine doğru Till soluyla isabet buldu.

İkinci raund Gastelum yine baskıyı kurmak için öne adımlayarak başladı. İlk dakika iki dövüşçüde karşılıklı yumruk kombinasyonlarıyla isabet bulmaya çalıştı. Kelvin Gastelum’un sol kroşeleri Till’in yüzünü sıyırıp geçti adeta. Till boy avantajı sayesinde yumruklardan kaçabiliyordu ama önceki maçlarında olduğu gibi kafasını havada sabit tutması Till’i tehlikeye yaklaştırıyordu. Till de bu raund soluyla isabet buldu fakat çenesinin sağlamlığıyla tanıdığımız Gastelum ciddi tehlikeye düşmedi. Bu raundda Gastelum da alçak tekmeler atmaya başladı. 

İlk 2 raunddan dövüşseverler beklediğini bulamadı diyebiliriz. Arenadan yer yer homurdanmalar duyuluyordu. Üçüncü ve son raunda Gastelum alçak tekmeleriyle başladı. Ardından bir orta tekme denemesinde bulundu fakat Till tekmeyi takalayıp solunu uzatıp isabet buldu.  Raund sonuna doğru iki takedown bulan Gastelum rakibini yerde tutamadı.

Bu üç raundu özetleyecek olursak, kaydadeğer vuruş sayısı bu maçtan beklenenden daha az olan ve puanlaması zor bir raunddu. Till’in ilk 2 raund attığı alçak tekmeler Gastelumu bariz bir şekilde yavaşlattı, bu durumun da etkisiyle Gastelum istediği şekilde mesafeyi kapatamadı. Darren Till de tekniğe dayalı bir oyun planı kurguladı, mantıklı bir şekilde Gastelum ile içerden dövüşmek ve kırışmak istemedi dışardan boy ve uzanma avantajını kullanarak 1-2 kombinasyonuyla isabet bulmaya çalıştı. 3 raund sonunda 30-27 Gastelum, 29-28 Till, 30-27 Till skor kartlarıyla ayrık kararla maçı kazanan Darren Till oldu. Yeni sıkletteki ilk maçında orta sıkletin 4. sıradaki ismini yenen Darren Till önemli bir galibiyet almış oldu.