UFC 244: Kevin Lee vs. Gregor Gillespie İncelemesi

Yılın en büyük kartlarından biri olan UFC 244’ün en çok beklenen müsabakalarından biri de hafif sikletteki Kevin Lee ile Gregor Gillespie arasındaki müsabakaydı. Bu müsabaka büyük bir dövüş olmasının yanı sıra hafif siklette cevaplanmayı bekleyen pek çok soruya da cevap niteliğinde olacaktı.

Gregor Gillespie için çoğu dövüşsever, Khabib’i devirecek isim! Yeni şampiyon! gibi yakıştırmalar yapmaktaydı. Gregor bundan önceki dövüşlerinde gösterdiği performanslarla bu yakıştırmaların altını gerçekten dolduruyordu. Kevin Lee’de bir zamanlar hafif sikletin yeni şampiyon adayı olarak gösterilirken Tony Ferguson’a kaybederek bu rüyaya veda etmek zorunda kaldı.

Kevin Lee, bir üst siklete çıkıp hafif orta siklette aldığı Raphael Dos Anjos yenilgisi sonrası tekrardan hafif siklete dönme kararı aldı. Bir radikal karar daha alan Lee, kampını değiştirip GSP ve Firas Zahabi ile çalışmaya başladı. Gregor Gillespie hafif siklette ilk 10 içerisindeki dövüşçülerin hiç birinin dövüşmek istemediği bir isimken Kevin Lee bu dövüşü kabul etti ve üst üste 3. yenilgisini alma riski içeren ve kendisi için çok riskli bu müsabakaya çıkma kararı aldı.

Sakin ve kontrollü başlayan dövüşe iki isim de boks yaparak başladı. Birbirlerini sol sağ kombinasyonlarıyla tartan ikiliden Lee, Gillespie’nin güreşine önlem olarak düşük gard dövüşüyordu. 1. raundun henüz ortasında iken Gillespie’den gelen bir sol direkten eskivle kaçıp sağ kroşe ile karşılık veren Lee, bu hamlesinden kaçmaya çalışan Gillespie’nin tam çenesine attığı sol yüksek tekme ile büyük bir nakavta imza attı ve dövüşün kazananı oldu.

Büyük bir geri dönüşe imza atan Lee, dövüş sonunda yalnızca dövüşmek istediğini ve kendisine bir anlam yüklemediğini belirtti. Çalışmaya devam edip bir sonraki rakibi ile karşılaşmak için can attığını açıklayan Lee sizce kim ile karşılaşmalı? Islam Makhachev’in meydan okumasını daha önce kabul eden Lee bu dövüşü tekrardan kabul eder mi? Hep beraber göreceğiz.