UFC 245: Amanda Nunes vs. Germaine De Randemie İncelemesi

2019 yılının son UFC kartı olan UFC 245 gecesinde birbirinden güzel 3 kemer maçına ve yan maçlara şahitlik ettik. Yeni yıla girmeden önce hazırlanan bu kartın kalitesi tüm UFC hayranları tarafından büyük takdir aldı.

Yazımızın ana konusuna yani Nunes vs. De Randemie dövüşüne bakacak olursak, UFC’nin bu iki korkunç ismi ilk defa 2013 yılında dövüştüler. İkisi de çok iyi dövüşçüler olduğu için maçın sonunda kimin galip geleceği konusunda çok tartışmalar yaşanmıştı tıpkı 245 kartından önce olduğu gibi. İlk karşılaşmalarında Amanda Nunes GDR’yi ilk raundda sert dirsek darbeleriyle nakavt etmişti. Bu yenilgisinden sonra aralarında Holly Holm’ün de olduğu birçok önemli ismi mağlup etti ve taki bugüne kadar hiç mağlubiyet almadı. Dövüş severlerin gözünde iyi bir konuma gelen GDR 2013’ten bu yana kendisini epey geliştirdi. Neredeyse Amanda Nunes’i yenebilecek seviyeye geldi ancak bunu henüz başaramadı.

Bruce Buffer’ın anonsunun ardından Keith Peterson hakemliğinde maça başlayan UFC’nin iki sert ismi birbirlerine karşı alçak tekme atarak maça giriş yaptılar. Sert sağ yumruklarıyla ara ara güzel çıkışlar yapan Nunes daha ilk dakikalarda seyirciyi ayağa kaldırdı. GDR, Nunes’i yakaladığı ilk anda onu yere aldı ama Nunes’i yerde kontrol etmek onun için çok kolay olmadı. Amanda Nunes, GDR’nin gardından çıktığı gibi ona sert yumruklar vurmaya başladı. Bu bize ilk maçlarını hatırlattı. GDR biraz darbe aldıktan sonra Nunes’in altından rahat bir şekilde ayağa kalkabildi ancak bu sefer de Nunes giyotin bağlayarak rakibinin kucağına atlayıp onu yere aldı. Yerde her zaman ki gibi rakibine aşırı sert yumruklar vurarak onu afallattı. Nunes yerde birçok kez farklı kol kırış teknikleri (kimura, arm triangle vb.) denese de başarısız oldu. Buradan da GDR’nin kendisini ne kadar geliştirdiğini göruyoruz.

İkinci raunda her iki taraf da aktif bir şekilde giriş yaptı. Karşılıklı yumruk ve tekmelerin sonucunda Nunes rakibine çift bacak dalarak onu yere aldı. Yerde pasif kaldıkları için hakem ayağa kaldırdı ve ayakta dövüşmeye başladıkları an GDR, Nunes’in gard açıkliğından yararlanarak kafasına harika bir tekme geçirdi ama bu tekme Nunes’i bitirmeye asla yetmez derken bu sefer yine kafasına aldığı sert diz darbeleri onu ufak da olsa sarstı. Tüm bunlara rağmen Nunes rakibine çift dalarak yine yere almayı başardı ve raundu yerde rakibinin üstünde tamamladı.

Üçüncü ve dördüncü raundu da çekişmeli bir şekilde tamamladıktan sonra beşinci raundun sonuna geldik. İki isim de ne kadar iyi olursa olsun her zaman olduğu gibi bu maçta da yalnızca bir galip olacaktı. Amanda Nunes rakibine sağladığı üstünlükten dolayı maçı kazandı ve şampiyonluk kemerini korudu. Germaine De Randemie ise şampiyon olma hayallerini bir süre daha ertelemiş oldu.