UFC’nin 2019 yılındaki son PPV etkinliği olan UFC 245 gecesi uzun yıllar akılda kalacak dövüşlere sahne oldu. Gecenin ana müsabakası hiç şüphesiz tüm beklentileri fazlasıyla karşıladı ve inanılmaz bir mücadeleye sahne oldu.

UFC hafif orta siklet dövüşçüleri Kamaru Usman ve Colby Covington uzun zamandır süre gelen rekabetlerini sonunda Octagon içerisine taşımayı başardılar ve pek çok sorunun yanıtını hep beraber almış olduk. Sikletin şampiyonu Usman, Tyron Woodley’i daha önce kimsenin başaramadığı şekilde mağlup etmeyi başarmış ve herkesi etkilemişti. Aynı şekilde Colby’de eski şampiyon Robbie Lawler karşısında olağanüstü bir zafere imza atmış ve Usman’a meydan okumuştu.

Aylar süren trash talk ve karşılıklı atışmaların ardından nihayet iş her şeyin çözüleceği octagonun içine geldi. Gecenin ana müsabakasında iki güreş tabanlı dövüşçü bizlere adeta teknik bir kickboks müsabakası izlettiler. Geceye dair cevap bulamadığımız en önemli husus ikilinin güreşteki üstünlüğüne dair oldu. Çünkü dövüş boyunca tek bir takedown denemesi dahi yaşanmadı.

Maça hızlı başlayan isim Colby Covington oldu. Usman ise daha kontrollü bir dövüş izledi. İlk 4 raunt ikilinin birbirlerine durmadan attığı yumruk ve tekmelerle geçti. Bu 4 raundu incelediğimizde iki dövüşçünün de birbirlerine hayli sert yumruklar attığını ve iki ismin de geri adım atmadığını söyleyebiliriz. Özellikle Colby daha çok darbe vuruyor gibi gözüken isim olmasına karşın Usman’ın darbeleri daha çok acı veren darbeler izlenimi veriyordu. Usman Colby’i gövdeden bir kaç kere yakaladığında, rakibinin bariz bir şekilde canının yandığını gördük.

5. raunt yine fırtına gibi başladı. 3. Raundun sonunda Colby’nin aldığı sağ kontra dövüşün belki de dönüm noktalarından biri oldu. Bu rauntta Colby köşesine gittiğinde çenesinin kırıldığını belirtti. İşte 5. rauntta, tıpkı 3. raundun sonunda aldığına benzer bir darbeyi tam çenesine alan Colby yere düştü. Hemen kalkmayı başaran Colby sendelemekteydi ve Usman rakibinin üstüne giderek net bir darbeyle rakibini yeniden yere sermeyi başardı. Colby her ne kadar kendini korumaya çalışsa da hakem Marc Goddard hızlıca araya girerek dövüşün bitimine 1 dakika kala dövüşü sonlandırdı. Usman ezeli düşmanı Colby’i 5. raundun 4. dakikasında teknik nakavt ile mağlup etmeyi başardı ve kemerini korudu.

colby covington kamaru usman ile ilgili görsel sonucu

Dövüş sonunda Colby Marc Goddard’a bir hayli öfkeliydi. Eldivenlerini yere atıp octagonu terk eden Colby emekli mi olacak şeklinde akıllarda soru işareti bıraktı. Bundan sonraki süreçle alakalı Dana White, Masvidal-Usman dövüşünü görmek istediğini belirtti. Colby Covington - Tyron Woodley müsabakası da kemer öncesi dövüşü olarak bir hayli ilgi çekici gözükmekte. Sizce Usman kemerini kime karşı korumalı, Colby bundan sonra kiminle karşılaşmalı?CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here