UFC 245: Max Holloway vs. Alexander Volkanovski İncelemesi

Birbirinden heyecanlı maçlara sahne olan, dövüş sporlarının başkenti Las Vegas’da gerçekleşen 2019 yılının kapanış kartı UFC 245’in yan ana maçı Max Holloway ile Alexander Volkanovski arasında gerçekleşen tüy sıklet şampiyonluk karşılaşmasıydı.

Eski bir Rugby oyuncusu olan Avusturalyalı Alexander Volkanovski çok iyi ve yetenekli bir atlet. UFC kariyeri de rüya gibi başladı. UFC’de yenilgisiz olan Alexander Volkanovski kendisini kemer maçına taşıyan yolda Chad Mendes, Darren Elkins, Jose Aldo gibi sıkletin önemli ve tecrübeli isimlerini etkileyici şekilde yendi. UFC’de 7 maçlık galibiyet serisi yakalayan Volkanovski kariyerinin en önemli ve en zor maçında kemeri alıp iyi giden UFC serüvenini taçlandırmak istiyordu.

Max Holloway ise tüy sıkletin gelmiş geçmiş en iyi dövüşçülerinden biri olduğu bir gerçek, bu sıklette 14 maçlık bir kazanma serisi yakalamış durumda. Tüy sıkletteki son yenilgisini 2013 yılında Conor Mcgregor’a karşı aldıktan sonra adeta şaha kalktı üst üste önemli galibiyetler aldı, UFC 206’da Anthony Pettis’i yenerek geçici tüy sıklet kemerini aldı ve UFC 212’de Rio’nun kralı lakaplı Brezilyalı efsane tüy sıklet Jose Aldo’yu evinde nakavt edip tüy sıkletin tartışmasız şampiyonu olmuştu. Kemeri aldıktan sonra tüy sıklet şampiyonu unvanını tekrar Jose Aldo’ya karşı korudu ve sonrasında Brian Ortega ile karşılaşıp kemerini başarıyla korudu. Daha sonra sıklet yükselip hafif sıklet geçici kemer maçı karşılaşmasında Dustin Poirier ile karşılaştı fakat yakın geçen bu maçı puanla kaybetti. Bu maçtan sonra tüy sıklete geri dönen Max Holloway UFC 240’da kemerini Frankie Edgar’a karşı başarıyla korudu.

Maçı inceleyecek olursak, ilk rounda iki dövüşçüde mesafede birbirini tartarak başladı. Max Holloway sol direğiyle, Alexander Volkanovski de alçak tekmelerle oyun kurmaya çalışıyordu. Volkanovski raundun sonlarına doğru biraz daha baskısını arttırdı Holloway üzerine geldiğinde kontra vuruşlarla etkili olmaya çalıştı.

Volkanovski ikinci raunda da alçak tekmeleriyle başladı. Bu tekmelere Max Holloway ilk 2 raund yanıt veremedi, Volkanovski hemen hemen her alçak tekme atılında isabet buluyordu. Max Holloway raundun son 1.30 dakikasında ters garda geçip boks kombinasyonlarını biraz daha arttırıp isabetler buldu ve maça ortak olmaya başladı.

Max Holloway üçüncü raundda da ikinci raundun sonundaki gibi ters gardda başladı fakat Volkanovski bu raund boks kombinasyonlarıyla, özelliklede etkili sağıyla Max Holloway’i net şekilde yakaladı. Max Holloway her zaman ki hali gibi bu darbeler karşısında dimdik duruyordu fakat bir türlü istediği şekilde maça girememişti ve ilk 3 raund itibari ile Volkanovski istediklerini daha çok gerçekleştiren isimdi.

Şampiyonluk raundlarının ilk ayağı olan dördüncü raund önceki raunda benzer başladı, Volkanovski önce gövdeye kroşe atıp, sağ kroşeyle yukarı çıkıyor kombinasyonlarıyla isabet buluyordu. Max Holloway 2. raunda benzer şekilde son 2 dakika raunda ağırlığını koydu ve boksuyla etkili oldu yakın geçen bu raund bitimi ve beşinci raund başlangıcıyla birlikte heyecan iyice tavan yaptı. Son raund ise önceki raundlara benzer şekilde geçti Volkanovski daha çok isabet buldu fakat Max Holloway bu raund daha yüksek tempoda dövüştü ve bu raund daha baskın gözüken isimdi.

Maçı 48-47, 48-47, 50-45 lik skor kartlarla kazanan Alexander Volkanovski oldu ve tüy sıkletin yeni şampiyonu oldu. Yeni şampiyon Volkanovski octagon röportajında: “Bu sıklette harika şampiyonlar vardı Jose Aldo, Max Holloway gibi ben de onlar gibi harika bir şampiyon olacağım ve uzun süre şampiyon kalacağım” dedi. Max Holloway ise: “28 yaşındayım, hep iyiye gideceğim geri geleceğim” dedi. Tüy sıkletin geleceğinde neler olacağı merak konusu. Yeni şampiyon ile birlikte bir sürü senaryoya kapı açıldı. Bu sıklette gerçekleştirdikleriyle rövanşı kesinlikle hakeden bir Max Holloway var. Öte yandan Zabit, Rodriguez, Korean Zombie gibi yükselişte tüy sıklet dövüşçüleri de bulunmakta. Neler olacağını heyecanla bekleyip göreceğiz.