UFC 250’ye Birbirinden Güzel Performanslar Damga Vurdu!

UFC 250 gecesi Las Vegas UFC Apex Center’da gerçekleşti. UFC’nin merkezindeki ilk PPV kartı olan UFC 250 etkinliği harika performanslara sahne oldu.

Ana Kart:

Eddie Wineland vs Sean O’Malley

Eddie Wineland baskı yaparak başladı. Sean O’Malley hareketli kalarak ve tekmeleriyle Eddie Wineland baskısından kurtuldu. Sean O’Malley aparkat gösterip Eddie Wineland’ın gardını düşürmesini sağladı, hemen ardından hızlı bir şekilde sağ direğiyle Eddie Wineland’ı yere serdi ve ilk raundda harika bir şekilde nakavtla maçı kazandı. 

O’Malley MMA’deki en iyi striking’e sahip olduğunu düşündüğünü söyledi.

Neil Magny vs Anthony Rocco Martin

Neil Magny - Anthony Rocco Martin karşılaşmasında ilk raundun büyük bölümü clinch pozisyonunda geçti, Martin clinch pozisyonunda rakibini takedown etmeye çalıştı fakat Magny bu takedown girişimlerini durdurabildi. İkinci raundda ilk raund gibi ortada geçen yakın bir raund oldu. Üçüncü raundda ise Neil Magny yorulan rakibi karşısında vitesi arttırdı ve sürekli rakibinin üzerine gitti. Martin’in yorgunluğu göze çarparken, Magny ise oldukça diri gözüküyordu ve son raundu net bir şekilde Neil Magny aldı. 30-27 (3x) skor kartlarıyla maçı kazanan isim Neil Magny oldu.

Aljamain Sterling vs. Cory Sandhagen

Sterling maça çok hızlı başladı. Henüz ilk raundda rakibinin sırtına geçti, yere indirdi ve submission aradı. Fakat Cory Sandhagen bir süreliğine kurtulabilse de Sterling rakibinin sırtında çok kontrollüydü ve avantajlı pozisyonunu korudu. Kısa bir süre sonra rear neaked choke’u yakaladı ve  Cory Sandhageni ilk raundda submission ile mağlup etti. Dana White bu maçın galibinin bir sonraki kemer maçına çıkacağını açıklamıştı ki zaten kemer maçına bir süredir aday olan Sterling için artık kemer maçını garantilediğini söyleyebiliriz.

Aljamain Sterling maçtan sonraki röportajında da son dönemlerde özellikle de Amerika’da gerçekleşen ırkçılık protestolarıyla ve “Black Lives Matter” hareketiyle ilgili güzel açıklamalarda bulundu. Sterling: “Bütün dünya şu an karmakarışık. Özellikle de Amerika oldukça karışık. Bu galibiyetim haksızlığa maruz kalanlar ve protestodakiler içindi. Sizi destekliyorum, her zaman sizinleyim.” dedi. 

Aljo, Jose Aldo’ya karşı kemer maçına çıkacak olan Petr Yan’a da “Maçını kazansan iyi edersin çünkü senin peşindeyim!” diyerek meydan okudu.

Cody Garbrandt vs Raphel Assuncao

Eski şampiyon Cody Garbrandt üst üste 3 nakavtlı mağlubiyet sonrası Raphael Asauncao’ya karşı geri döndü. Cody, bu maça hazırlanırken Mark Henry’i de kampına dahil etti ve geri dönüş maçına hazırlıklarına tam gaz devam etti.

Cody, bu maçta önceki maçlarına kıyasla daha sakin, daha odaklanmış ve oyun planına sadık gözüktü. Alçak tekmelerle rakibini yavaşlattı. Kariyeri boyunca hızıyla ön plana çıkan Cody Garbrandt bu maçta yine hızını sergiledi. Assuncao defansif olarak, özellikle de ilk raund, iyi dövüşse de hız farkı bariz bir şekilde gözüküyordu. Cody Garbrandt 2. raundun bitmesine saniyeler kala bütün gücüyle beraber savurduğu sağ kroşesiyle Assuncao’yu yere serdi ve 2. raundu bitiren zille beraber rakibini nakavt etti. Cody maçtan sonra yaptığı röportajda harika hissettiğini, 25 yaşında yenilgisiz UFC şampiyonuyken sonrasında üst üste üç mağlubiyet aldıktan sonra yanında duran herkese, koçlarına ve yeni koçuna teşekkür etti. Cody sözlerine “Güçlü ve hızlı olduğumu biliyorum dövüşleri kavgaya çevirerek maçlarımı veriyordum. Mağlubiyetler sonrası en başa dönerek bu işi yapmak isteyip istemediğimi düşündüm ama tutkumu ve motivasyonumu geri kazandım.” diyerek devam etti. Gerçekten de 2 TJ Dillashaw mağlubiyeti sonrası bir de Pedro Munhoz’a karşı kaybediş şekilleri neredeyse hemen hemen aynıydı, oyun planını ve savunma yapmayı terk edip saldırıya geçiyordu ve nakavtla kaybediyordu. Bugün izlediğimiz Cody ise şampiyon olduğu dönem ve öncesindeki gibi hatta belkide o dönemlerden bile daha sabırlı ve planlı bir şekilde dövüştü. Cody, horoz sıkletin çok iyi bir durumda olduğunu potansiyel eşleşmelerden dolayı da heyecanlı olduğunu söyledi. Gerçekten de Cody Garbrandt’in de bu ses getiren dönüşünün ardından zaten bir sürü yeteneği barındıran horoz sıklet iyice karıştı diyebiliriz. Geceye damga vuran bu galibiyet sosyal medyada çok büyük ses getirdi. Mike Tyson’da Twitterdan Cody Garbrandt’i tebrik etti.

Ana Maç:

Amanda Nunes vs. Felicia Spencer

Tarihin en iyi kadın dövüşçüsü olan Amanda Nunes geçtiğimiz aralık ayında 135 pound horoz sıklet kemerini Germaine De Randemie’ye karşı savunmuştu. Şimdi kemer koruma sırası şampiyon olduğu diğer sıklet olan tüy sıkletteydi. Son maçlarında adeta yenilmez gözüken Nunes’in karşısında güreşi ve submission galibiyetleriyle öne çıkan Felicia Spencer vardı.

Karşılaşma boyunca üstün olan isim Amanda Nunes oldu. Nunes’in boksu, tekmeleri Spencer’a oldukça zor anlar yaşattı. Nunes çok net ve sert vuruşlar bulsa da Felicia Spencer sağlamlığını göstererek dövüşmeye inatla devam etti. Felicia Spencer yer yer takedownlar arayıp maçı yere götürmeye çalışsa da başarılı olamadı, Nunes’in güreş konusunda da rakibinden bir gömlek üstün olduğu rahatlıkla görünüyordu.

Karşılaşma boyunca maçın her bölümünü Nunes domine etti ve son raunda girerken karşılaşmaları yorumlayan isimlerden Joe Rogan ve Daniel Cormier Spencer’ın köşesinin havlu atabileceğini söyledi fakat Felicia Spencer ve köşesi devam etmeye kararlıydı. Fakat son raund da maçın geneline benzer bir şekilde bitti ve Amanda Nunes adeta şov yaptığı bu maçta kemerini korumuş oldu. Felicia Spencer maçın içine bir türlü giremese de Cyborg, Holly Holm, Rousey gibi isimleri nakavt etmiş Amanda Nunes karşısında bu kadar darbe alıp dövüşmeye devam etmesi takdire şayandı.

UFC’nin ilk kadın “Champ Champ’i” (çift sıklet şampiyonu) olan Amanda Nunes, aynı zamanda tüm UFC içerisinde çifte şampiyon olduktan sonra iki kemerini de savunan ilk isim oldu ve tarih yazdı.

Amanda Nunes maçtan sonra çok mutlu olduğunu, herkese kendini ispat ettiğini ve 5 raund rahatlıkla dövüşebildiğini gösterdiğini söyledi. Gerçekten de 5 raund boyunca baskılı ve yüksek tempoda dövüşmesine rağmen en ufak bir yorgunluk belirtisi göstermedi. Bir sonraki adımının ne olduğu sorulduğunda ise şimdilik sadece bu galibiyeti kutlamayı düşündüğünü ama daha sonra Dana White ile konuşacağını söyledi.