UFC 251: Kamaru Usman vs Jorge Masvidal İncelemesi - Heyecanla Beklenen Maçın Sonucu!

728

UFC 251 gecesinde Dövüş Adasının en çok konuşulan, en çok beklenen maçında Welter sıklet kemeri için sıkletin şampiyonu Kamaru “The Nigerian Nightmare” Usman ile sıkletin yıldız ismi, “BMF” Jorge “Gamebred” Masvidal karşı karşıya geldi. Kamaru Usmanın normalde rakibi üst üste aldığı galibiyetlerle hızlı bir yükseliş kazanan Gilbert Burns’dü. Burns’ün covid 19 testi pozitif çıktıktan sonra maçtan çekilmişti ve 6 gün gibi kısa bir sürede Jorge Masvidal maçı kabul etmişti.

Kamaru Usman vs Jorge Masvidal maçı geçtiğimiz aylarda UFC tarafından ayarlanmaya çalışılmış fakat taraflar para konusunda anlaşamayınca bir türlü gerçekleşememişti. Masvidal, bir önceki dövüşünden az para teklif edildiğinden şikayetçiydi. Masvidal, son dakikada maç teklifi gelince istediğini almış olacak ki UFC ile imzaladığı yeni kontrattan mutu olduğunu dile getiriyordu. Bu kadar kısa sürede maça çıkmak iki taraf içinde tehlikeli bir durumdu, Masvidal yeterince hazırlanamamıştı ve Usman’ın normalde dövüşeceği Burns de bambaşka stile sahip bir dövüşçüydü.

Maçın hazırlanma sürecinde iki dövüşçüde apar topar testlere girip Abu Dhabi’ye yetiştirilmeye çalışıldı. Aynı zamanda Masvidal o esnada kampta olmadığı için şampiyonluk maçı için gereken kilo limitine(170 pound) inip inemeyeceği tartışıldı. Bütün bu engeller sırasıyla aşıldı, iki dövüşçü de kilosunu tutturdu ve çok beklenen o maçın önünde hiçbir engel kalmadı.

Maç İncelemesi:

Maça Masvidal oldukça hızlı başladı tekmeleri ve yumruklarıyla Usman’ın üzerine gidiyordu. Fakat Usman tekmelerden birini yakalayınca Masvidal’i yere çekti. Masvidal, Usman’ın yerde etkisini nötrlemek için sırtının üstünde bile olsa hammerfist ve dirseklerle meşgul tutmaya çalışıyordu. Jorge Masvidal bir süre sonra ayağa kalkmayı başardı. Gamebred, tekmeleriyle isabet buluyordu fakat yumruklarıyla ne zaman içeri girmeye çalışsa Usman hemen clinch pozisyonu yakalamaya çalışıp rakibine güreş tehditini gösteriyordu.

Karşılaşmanın çoğunluğu Usman’ın clinchteki üstünlüğüyle geçti. Zaman zaman ayakta aksiyon ve heyecan artsa da Usman Masvidal’in ayaktaki patlayıcı ataklarının etkisini azaltmak için güreş tehtidini çok etkili kullandı. Clinch pozisyonlarında aktif kalarak Masvidal’i yordu. Zaman zaman maçı yere taşıyabilse de, Masvidal rakibinin takedown denemelerinin çoğunu savuşturdu fakat Usmanın clinchine bir çözüm bulamadı.

Jorge Masvidal, agresif başladığı ilk raundu iyi bitirdi ve kazandı diyebiliriz. Fakat dövüşün geri kalanında Kamaru Usman, oyun planını istediği şekilde uygulamaya başladı ve en önemli özelliği olan kardiyosu sayesinde dövüş boyunca çok diri kalarak dövüşün büyük çoğunluğunu istediği yerde, tellere sıkıştırdığı rakibini clinch pozisyonunda tutarak kontrol etti. 5 raund sonunda 50-45, 50-45 ve 49-46 şeklindeki skor kartlarla maçı kazanan Kamaru Usman kemerini korumuş oldu.

Usman maçtan sonra yaptığı röportajda: “Gamebred (Masvidal) şu anda oyundaki en sağlam, en fena adamlardan biri, 6 gün gibi bir sürede ona karşı hazırlanmam gerekti, bütün rakiplerim 1 kişi için hazırlanıyor o da benim. Burns için farklı bir oyun planım vardı ve bunu değiştirdim. Ama bahane yok, Gamebred sağlam ve bugün bunu gösterdi yerdeyken büyük dirsekler yedi ama ayağa kalkıp, dövüşmeye devam etti. Jorge sağlam bir adam, ona boşuna Gamebred demiyorlar, her zaman dövüşmeye hazır ama ben daha iyi bir seviyedeyim.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Masvidal ise basın toplantısında “Bahane bulmayacağım, Kamaru bugün daha iyiydi, dövüşün bazı bölümlerinde beklediğimden iyiydi, tam bir antreman kampıyla bu alanlarda onu geçebileceğimi düşünüyorum. Ama yine de bugün güreşimi gösterdim 6 günlük bir süre içerisinde maça çıktığımda bile kolay takedown edilen ve yerde kontrol edilebilen bir dövüşçü olmadığımı gösterdim. O hakkıyla kazandı ve onun karşısına tekrar çıkabilmek için ne gerekiyorsa yapacağım.” dedi. “Zar attığımı, bunun bir kumar olduğunu biliyordum. Maça gelirken kardiyomun en iyi seviyese olmadığının farkındaydım ama yine de 6 gün de olsa 1 gün de olsa ben tehlikeli bir adamım. Usman’ı tebrik ediyorum, tekrar dövüşeceğiz.” diyerek sözlerine devam etti.

Usman’ın oyun planı sosyal medyada büyük bir kesim tarafından sıkıcı olarak eleştirilse de, Usman’ın da kısa bir sürede rakibinin değiştiği dolayısıyla oyun planının da değiştiği bir gerçek. Performans, aksiyon ve heyecan olarak maç beklentileri tam olarak karşılayamasa da sonuç olarak Kamaru Usman kemerini korumuş oldu. Umarız bu iki isim ileride birbirlerine karşı tam antreman kampıyla hazırlandıkları bir rövanş karşılaşması gerçekleştirirler.