UFC 251: Petr Yan vs Jose Aldo İncelemesi - İşte Horoz Sıkletin Yeni Şampiyonu!

380


Abu Dhabi’de yapılan UFC 251 kartındaki ilk kemer maçı olan horoz sıklet şampiyonluk maçında sıkletin en formdaki isimlerinden Petr Yan ile UFC’nin efsane isimlerinden Jose Aldo karşı karşıya geldi. Henry Cejudo’nun emekliliğinden sonra boşa çıkan horoz sıklet kemeri sonrası Dana White hemen bu maçı ayarladığını açıklamıştı. Petr Yan bu karşılaşma öncesi son olarak Urijah Faber ile karşılaşmış ve harika bir performans ile nakavtla maçı kazanmıştı. Aldo ise 135 pound sıkletinde bir maç yaptı ve Moraes ile karşılaştı. Bu maçı bir çok kişi Aldo’nun kazandığını düşünse de kağıt üzerinde ayrık kararla maçı Marlon Moraes kazanmıştı. Bu sonuç üzerine Jose Aldo’nun 135 pound sıkletinde maç kazanmadan kemer maçına çıkması eleştirilmişti fakat Dana White herkes Aldo’nun kazandığını düşünüyor diyerek bu eleştirileri gözardı etmişti.

Maç İncelemesi:
İlk raundda Petr Yan boksuyla baskı kurmak isteyerek başladı, iki kez sağıyla Aldo’yu sarstı fakat raundun başlangıcında daha meşgul olan Aldo tekmeleriyle, özellikle de alçak tekmeleriyle etkili oldu. Raundun son 1 dakikasında dövüş yere gitti, Yan Aldo’nun gardında hammerfistler atarken gövdeye attığı bir yumrukla Aldo’nun canını ciddi bir şekilde yaktığı gözüktü. Maç yere gidince yerde Aldo’ya attığı sert yumruklarla ilk raundu güçlü bitiren isim Petr Yan oldu.

İkinci raund Jose Aldo alçak tekmelerinin yoğunluğunu arttırdı ve bunun yanında rakibinin gövdesine de tekmeler atıyordu. Jose Aldo’nun sert tekmeleri rakibi Petr Yan’ın footworkünü kısıtlıyor, istediği oyunu kurmasına engel oluyordu. Aldo aynı zamanda rakibinin gövdesine de tekmeleriyle ve klasikleşen sol kroşesiyle sert darbeler vurdu fakat Yan bu darbeler karşısında sağlamlığını korudu. Aldo, ilk raund zor anlar yaşadıktan sonra bu raundla beraber iyi bir çıkış yakaldı ve durumu eşitledi diyebiliriz.

Üçüncü raund Jose Aldo baskısını arttırdı, ikinci raunddakine benzer bir şekilde oyun planı olduğu görülüyordu fakat Petr Yan raund sonuna doğru önemli isabetler yakaladı ve Aldo’nun yorulmaya başlamasıyla beraber maçın içine iyice girmeye başladı ve boks kombinasyonlarıyla bulduğu önemli isabetleriyle tıpkı ilk raunddaki gibi raundu güçlü bitiren isim Petr Yan oldu.

Şampiyonluk raundlarına girildiğinde net bir şekilde daha diri olan tarafın Petr Yan olduğu göze çarpıyordu. Yan dördüncü raund itibari ile istediklerini daha çok yapmaya başladı, boksunu daha etkili kullanmaya başladı ve Aldo’nun ataklarına kontralarla cevap vermeye başladı. Raund ilerledikçe Aldo’nun yorgunluğu iyice belirginleşiyordu. Petr Yan raund sonuna doğru Aldo’yu yere alarak yerdeki vuruşlarıyla rakibini iyice yıprattı.

Son raunda da hız kesmeden başlayan Petr Yan raunda ters gardda başladı ve hızlı bir şekilde attığı sağ-sol direk kombinasyonuyla önce rakibini sarstı ve hemen ardından knockdown etti. Yan yerde ard arda hızlı ve sert şekilde yumruklarını atmaya devam etti. Yerde oldukça tehlikeli pozisyonlar yakalayıp değerlendiren Petr Yan yerde çok sert isabetler bulmaya devam etti. Hakem Jose Aldo’ya oldukça şans verdi fakat bir yerden sonra gerçekten artık maçı bitirmesi gerektiği gözle görülüyordu. Jose Aldo kendini etkili bir şekilde koruyamıyor ve ağır darbeler almaya devam ediyordu. Maçın bitmesine yaklaşık 1.30 dakika kala hakem en sonunda araya girdi ve maçı bitirdi. Hakemin maçı uzun süre durdurmaması sosyal medyada çok fazla eleştiri aldı.

Sonuç olarak Petr Yan dominant bir performansla beşinci raundda nakavta ulaşıp horoz sıklet kemerini kazandı.

UFC’ye girdikten 2 yıl sonra kemeri kazanan Petr Yan’ın kemeri koruyacağı ilk rakip büyük bir süpriz olmazsa Aljamain Sterling olacak. Rekabetçiliği iyice artan horoz sıklette sıradaki kemer maçlarını heyecanla bekliyor olacağız.