UFC 251: Rose Namajunas vs. Jessica Andrade 2 İncelemesi

Harika maçlara ev sahipliği yapan UFC 251 gecesinde ana kartın ikinci maçında kadınlar saman sıkletin iki sert dövüşçüsünün rövanş mücadelesini izledik. Saman sıkletin eski şampiyonu Rose Namajunas ve yine eski şampiyon Jessica Andrade en son 12 Mayıs 2019 tarihine gerçekleşen UFC 237 gecesinde birbirlerine karşı kozlarını paylaşmışlardı. O geceyi kısaca hatırlatacak olursam, Jessica Andrade Rose Namajunas’ı 2. rauntta müthiş bir slam yaparak nakavt etmişti ve ardından yeni saman sıklet şampiyonu olmuştu. Tabii bu şampiyonluk serüveni uzun sürmedi ve 3 ay sonra Zhang Weili’ye kemerini teslim etti.

UFC 237: Andrade vs. Namajunas

Rose Namajunas bu dövüşten sonra artık kariyerine ara vermek istediğini ve anne olmayı düşündüğünü söylese de UFC başkanı Dana White, Rose Namajunas’ı kararından şimdilik vazgeçirmeyi başardı ve bu müthiş maçın rövanşını çok güzel maçlarla dolu olan UFC 251 gecesine ayarladı.

Geceye bakacak olursak Jessica Andrade Rose Namajunas’ı daha önce nakavt etmenin vermiş olduğu güvenle maça daha rahat ve öz güvenli çıktı. Rose Namajunasbiraz gergin görünse de maç başladığında heyecanının hakimiyeti altına aldı ve emin adımlarla dövüşe başladı.

UFC 251: Andrade vs. Namajunas 2

Maçın ilk raunduna baktığımızda Andrade ve Namajunas direk sert dövüşmek yerine birbirlerini bir süre hafif yumruk ve tekmelerle tarttılar. Jessica Andrade birkaç sefer güreşe girme denemesinde bulunsa da Rose Namajunas bunları savuşturmayı iyi çalışmış olmalı ki Andarede’nin bütün güreş denemelerinden kaçmayı başardı.

 

İkinci raunt başladığında yine ufak ufak yumruk ve tekmelerle başladılar ancak bu sefer özellikle yumrukların şiddetinin artması çok sürmedi. Özellikle Jessica Andrade bazen öyle bir direk ve ardından aparkat kombinasyonları yaptı ki Namajunas’ı bir nebze de olsa sarstı ve maç yorumcularını ayağa kaldırdı. Rose Namajunas raundun ortalarında rakibine flying knee denemesi yapsa da Andrade bundan harika bir şekilde kaçtı. Andrade ilk rauntta olduğu gibi bunda da rakibinde açık yaratıp tıpkı ilk maçta olduğu gibi rakibini bitirmeye çalıştı ancak biraz önce de dediğimiz gibi bence Rose bu saldırılara karşı kendini savunmayı çok iyi geliştirmiş.

 

Son rauntta diğer rauntlara ek olarak Andrade, Rose Namajunas’ın açığını nihayet buldu ve onu güzel bir takedown ile yere aldı. Kısa bir süre yerde kaldıktan sonra tekrar ayağa kalktılar ve maç bitesiye kadar ayakta mücadele ettiler. Maç bittiğinde Rose Namajunas hakem kararıyla Jessica Andrade’a karşı galip geldi.