UFC 251: Volkan Özdemir vs Jiri Prochazka İncelemesi

399


Abu Dhabi’de, dövüş adasında gerçekleşen UFC 251 alt kartının son maçında hafif ağır sıklette önemli bir mücadele izledik. Sıkletin tecrübeli ve yükselişteki ismi Volkan Özdemir ile RIZIN organizasyonun şampiyonu Jiri Prochazka karşılaştı. Volkan üst üste aldığı Latifi ve Rakic galibiyetleri sonrası Jiri’yi de yenerek yükselişini taçlandırmak hedefindeylen Jiri de UFC’ye etkileyici bir giriş yapma peşindeydi.

Dana White, bu maç için kazanan kemer maçı yolunda önemli bir adım atacak demişti. İki dövüşçünün de ayakta nakavt arayan stili sayesinde bu maç UFC sevenler tarafından merakla bekleniyordu.

Karşılaşma tam da beklenilen gibi başladı, iki tarafta sert yumruklar savuruyor, isabetler buluyor ve birbirini sarsıyordu. Volkan Özdemir ilk raund Jiri’yi knockdown etmeye zaman zaman yaklaşsa da Jiri dengesini iyi bir şekilde korudu ve dövüşmeye, sert kroşelerini savurmaya devam etti. İlk raund çekişmeli geçse de daha çok isabet bulan taraf Volkan Özdemir oldu ve raundu güçlü bitirerek kazanan isim oldu.

İkinci raunda Jiri Prochazka çok hızlı başladı, alçak tekmeyle raunda başlayan Jiri hemen ardından sağ yüksek tekmeyle Volkan’ı sarstı sonrasında baskısını arttıran Jiri sert bir sağ kroşeyle Volkan Özdemir’i nakavt etti.

UFC’deki ilk maçında önemli bir isme karşı etkileyici bir galibiyet alan Jiri Prochazka kariyerindeki 24. nakavtlı galibiyete ulaşmış oldu(27-3-1), galibiyet serisini de 11 maça çıkardı. Jiri, maçtan sonra yaptığı röportajda UFC’ye kemeri kazanmaya geldiğini ve kendini geliştirmek istediğini söyledi.