UFC 253: Israel Adesanya vs. Paulo Costa İncelemesi - Adesanya’dan Kusursuz Performans!

471


UFC Abu Dhabi’ye, Dövüş Adasına UFC 253 kartı ile beraber geri döndü. Kartın ana maçında uzun süredir heyecanla beklenen iki yenilgisiz orta sıklet Şampiyon Israel Adesanya ve Paulo Costa karşı karşıya geldi.

Adesanya, UFC’ye girdiği tarihten beridir adından sıkça söz ettirmiş ve hızlıca yükselmişti. UFC 236 kartında Kelvin Gastekum’u yenip geçici kemeri kazanmış sonrasında o zamanın şampiyonu Robert Whittaker’ı kusursuz bir performans şle nakavt edip kemeri almıştı. İlk kemer koruma mücadelesi geçtiğimiz Mart ayında Yoel Romero’ya karşı gerçekleşmiş ve Izzy kemeri korusa da maçta hiç aksiyon olmaması izleyenlerin tepkisini çekmişti. Adesanya da bu maçı “Kariyerimdeki ilk ve tek sıkıcı maç.” diye yorumlamıştı. 

Paulo Costa da The Ultimate Fighther programından sonra UFC’de programdaki performansına göre çok daha başarılı olup hızlıca yükselmişti. Johnny Hendricks, Uriah Hall gibi tecrübeli isimleri dominant performanslarla nakavtla geçtikten sonra 2019 yılının Ağustos ayında Yoel Romero’yu kafa kafaya giden maçta ayrık kararla geçmeyi başarmıştı. O tarihten beridir Israel Adesanya’ya gerek sosyal medyadan gerek de verdiği röportajlarda sürekli laf atan Costa, karşılaştıkları zaman Israel Adesanya’yı kafesten sileceğini söylüyordu.

Maçı inceleyecek olursak, Şampiyon Israel Adesanya ilk raunda daha iyi başlayan isimdi. Adesanya Costa’nın bacağına sert tekmeler atıyordu ve Costa bunların hemen hemen hiçbirine bir çözüm bulamadı. Costa zaman zaman sert gövde tekmelerini aradı ama çok da etkili olamadı. Costa, Adesanya’yı sağına çekmeye çalışıyordu ama Adesanya mesafeyi çok iyi ayarlayıp Costa’nın içeri girmesine fırsat vermiyordu. İlk roundu tekmeleriyle Adesanya açık bir şekilde aldı.

Israel Adesanya ikinci raunda da aynı şekilde başladı, alçak tekmeleri ciddi anlamda Costa’yı yavaşlatıyordu. Mesafeyi bulmakta güçlük çeken Costa’nın işini bacağına aldığı darbeler iyice zorlaştırdı. Adesanya bu raundda yüksek tekmeler de aramaya başladı. Maçın kırılma anı ise 2. raundun bitimine yaklaşık iki buçuk dakika kala Israel Adesanya’nın sert sol yüksek tekmesinin isabet bulmasıyla başladı. Bu tekmeden sonra Adesanya tempoyu arttırdı ve Costa’nın üzerine gitti. Baskıyı arttıran Israel Adesanya boks kombinasyonlarıyla da etkili olmaya başladı. Costa’nın tekmesini yakaladıktan sonra çok sert kroşelerle rakibini iyice sarstı. Costa, sol direğiyle içeriye girmeye çalışırken Israel Adesanya eskivle yumruğu ıskalattırdıktan sonra harika bir sağ sol kroşe kombinasyonuyla rakibini knockdown etti ve yerde ground and pound yaparak Paulo Costa’yı 2. raund nakavt etti. Böylelikle Israel Adesanya(20-0) kusursuz bir performansla UFC orta sıklet kemerini korumuş oldu. Aynı zamanda bu galibiyet Israel Adesanya’nın dövüş sporlarındaki 100. galibiyeti oldu.

Maçtan sonra yaptığı röportajda bir sonraki kemer koruma mücadelesinin Jared Cannonier’e karşı olmasını istediğini söyledi.

Israel Adesanya: “Jared Cannonier çok sağlam bir adam, enerjisini çok seviyorum. Onunla mesajlaştım ve dedim ki Whittaker’ı yen ve sırada sen varsın. O hakediyor, Whittaker’ı yenerse sıradaki isim o.”