UFC 254 Khabib Nurmagomedov vs. Justin Gaethje İncelemesi – Tarihi Gece

Abu Dhabi’de, Dövüş Adasında yapılan UFC 254 kartı unutulmaz anlara sahne oldu. Gecenin ana maçında bütün dünyanın heyecanla beklediği UFC hafif sıklet şampiyonu, UFC’nin süperstarı Khabib Nurmagomedov ile büyük bür yükselişte olan geçici kemer sahibi Justin Gaethje karşı karşıya geldi.

Justin Gaethje, üst üste aldığı Eddie Alvarez ve Dustin Poirier mağlubiyetleri sonrası adeta bambaşka bir dövüşçüye dönüştü ve ciddi bir ivmeyle yükselişe geçti.  James Vick, Edson Barboza, Donald Cerrone ve geçtiğimiz mayıs ayında hafif sıkletteki en iyi isimlerden Tony Ferguson’u nakavtlı galibiyetler ile geçti.

Khabib Nurmagomedov ise 2018 yılının Nisan ayında Al Iaqunta’yı geçerek kemeri alıp en büyük hedefi olan şampiyonluğu kazandıktan sonra adeta seviye atladı ve dominasyonunu her geçen maç daha da arttırdı. Conor McGregor ve Dustin Poirier’i kusursuz performanslar sonrasında pes ettirdi. Normal şartlarda 2020 Nisan ayında Tony Fergusonla karşılaşacaktı fakat pandeminin oluşturduğu lokasyon, ulaşım sorunları vb. gibi engeller o esnada aşılamadı ve üst satırlarda bahsedildiği gibi mayıs ayı için Ferguson - Gaethje karşılaşması ayarlandı. Gaethje de harika bir performans ile Ferguson’u geçince geçici kemeri kazanıp Khabib Nurmagomedov’un rakibi oldu.

Khabib Nurmagomedov’un babası ve aynı zamanda çocukluğundan beri koçluğunu yapan Abdulmanap Nurmagomedov temmuz ayında hayatını kaybetmişti. Yaşanan bu ağır olay sonrası UFC Patronu Dana White Khabib’e istediği kadar zaman vereceğini belirtmişti. Fakat Khabib, maçın ertelenmesi talebinde bulunmadı ve hazırlıklarına devam etti.

Maç İncelemesi

Maçı inceleyecek olursak, Khabib Nurmagomedov ilk raunda büyük bir baskıyla başladı. Gaethje gibi nakavt gücüyle bilinen bir dövüşçünün üzerine gitti, sol direkleriyle etkili oldu. Baskıyla karşılaşan Gaethje Khabib’in takedown tehtidinden dolayı oyun kurmakta zorlandı ve enerjisinin büyük bölümünü hareketli kalarak takedown mesafesinden uzaklaşmak için kullandı. Fakat Gaethje de en önemli silahlarından biri olan alçak tekmeleriyle etkili oluyordu. İlk raundun bitimine 30 saniye kala rakibini yere almayı başaran Khabib kısa süre içerisinde yerdeki presiyle mount pozisyonuna geçti ve armbar yakalamaya çalıştı. İlk raund sonunda kayda değer vuruşlar oldukça yakındı (24 Khabib - 22 Gaethje).

İkinci raund, ilk raunda benzer şekilde başladı, Khabib baskısına devam ediyorken Justin Gaethje de alçak tekmelerini aktif tutarak etkili olmaya çalışıyordu. Gaethje’nin attığı alçak tekmeden sonra hemen takedown’a giden Khabib rakibini tekrar yer aldı ve çok hızlı bir şekilde mount pozisyonuna geçip submission aradı. Ustaca bir şekilde Triangle Choke pozisyonunu yakalayan Khabib Nurmagomedov rakibini pes ettirdi ve böylelikle Khabib Nurmagomedov kemerini yine submission galibiyetiyle korumuş oldu.

Khabib, galibiyetinin hemen ardından yere çöktü ve gözyaşlarına hakim olamadı ve duygusal sahneler ekranlara yansıdı. Justin Gaethje hemen Khabib’in yanına giderek rakibini hem tebrik etti hem de destek oldu.

Süpriz Emeklilik Açıklaması

Khabib Nurmagomedov, maç sonunda yaptığı röportajda bu maçın son maçı olduğunu açıkladı.

Khabib: “Bütün takımıma, benimle 20 seneden fazla beraber olan babama, Koç Javier’e çok teşekkür ederim. Bugün son maçımı yaptım, babam olmadan geri dönmemin imkanı yok. Bu maç ilkti.”

Sözlerine devam eden Khabib: “UFC beni Justin ile ilgili aradığında annem ile konuştum. O, babam olmadan maça çıkmamı istemedi ben de ona bu son maçım olacak diye söz verdim. Ve bu sözü verdiysem tutmalıyım. Bu son maçımdı.”

Emekliliğini açıklayan Khabib’in UFC’den son isteği de Pound for Pound listesinde 1. sıraya yükseltilmesi oldu.

“UFC’den tek istediğim Salı günü beni Pound for Pound listesinde 1 numaraya koyun çünkü bunu hakediyorum. UFC’de 13-0 ve tüm MMA kariyerimde 29-0 lık kariyere sahibim.”

Rörpotajı yapan Jon Anik’in Pound for pound listesinde 1. dövüşçü olarak ve yenilgisiz bir şekilde emekli oldun bu haftayı nasıl özetlersin sorusuna Khabib: “Bu babamın hayaliydi.” yanıtını verdi.

Maçtan sonra Dana White, Khabib’in üç hafta önce ayağını kırdığını ve hastanede olduğunu söyledi. Dana White: “Khabib gerçekten dünyadaki en sağlam adamlardan biri, onu tarihin en iyilerinden biri olarak görmeliyiz.”

Khabib Nurmagomedov belkide kariyerindeki en etkili performansla, 29-0 gibi bir rekora ulaşarak kariyerine yakışır bir şekilde profesyonel MMA serüvenini sonlandırdı. Fight World Turkey olarak Khabib Nurmagomedov’a yaşatttığı tüm heyecan dolu anlar için teşekkür ediyoruz.