UFC 256: Junior dos Santos vs. Ciryl Gane İncelemesi

Bu gece Las Vegas’ta yapılan birbirinden heyecanlı maçlara ev sahipliği yapan UFC 256 gecesinde ana kartın ilk maçında 21 galibiyet 9 mağlubiyete sahip Junior dos Santos ve 7 galibiyet 0 mağlubiyete sahip Ciryl Gane’i izledik. Her zaman olduğu gibi bu yazıda da maçı anlatmadan önce iki dövüşçünün de kısaca kariyerlerine değinmek istiyorum.

Brezilyalı Junior dos Santos için en son 10 Mart 2019 tarihinde Derrick Lewis’e karşı aldığı galibiyetten sonra işler hiç yolunda gitmedi. Derrick Lewis’i nakavt ederek güzel bir galibiyet aldıktan 3 ay sonra Francis Ngannou karşısına çıkan JDS ilk rauntta rakibine nakavt olarak maçı kaybetmişti. Ardından 26 Ocak 2020 tarihinde Curtis Blaydes ile dövüşen JDS rakibine bu kez 2. rauntta nakavt olarak maçı kaybetti. Bu yenilgisinin de ardından sıkı bir kampa giren JDS UFC 252 gecesinde Jairzinho Rozenstruik ile dövüştü ancak yine 2. rauntta nakavt oldu.

Profesyonel MMA kariyerinin henüz başında olan Fransız Ciryl Gane toplamda 7 galibiyete sahip ve şimdiye kadar hiç kimseye yenilmedi. İlk UFC maçını 11 Ağustos 2019 tarihinde Raphael Pessosa ile yapan Gane rakibine karşı ilk rauntta submission ile galip geldi. Bu maçın ardından çok beklemeden 2 ay sonra Don’Tale Mayes karşısına çıkan Ciryl Gane rakibine karşı bu kez 3. rauntta submission ile galip geldi. Bu gece ki maçından önce 21 Aralık 2019 tarihinde Tanner Boser ile dövüştü ve hakem kararıyla galip geldi. Bakalım JDS maçında neler yapmış.

İlk rauntta iki dövüşçü de birbirlerine karşı oldukça temkinli hareket ettiler. Raundun büyük bir kısmını birbirlerine hafif tekmeler ve yumruklar atarak geçirdiler. JDS rakibine göre daha deneyimli olmasına rağmen bunun havasına kapılmadı ve rakibini güzel bir şekilde tarttı. JDS birkaç kez güreşe girmek istese de rakibi Ciryl Gane soğukkanlılıkla hepsinden kurtulmayı başardı.

İkinci raunt yine yumuşak başladı ancak raundun ortalarına doğru JDS’de Ciryl Gane’de yavaş yavaş tempoyu arttırmaya başladı. Ciry Gane’in JDS’in bacağına attığı tekme onun canını bir hayli yaktı. Bunu yüzünden net bir şekilde görebildik. Nedendir bilinmez ama JDS birden bire duraksadı ve Ciryl Gane bunu fırsat bilerek üzerine gitti ve kafesin kenarında JDS’nin kafasına vurduğu dirsek onu yere yıkmaya yetti. JDS yerde kafasına birkaç yumruk darbesi aldıktan sonra hakem araya girerek maçı bitirdi ve maçın resimi olarak kazananı nakavtla Ciryl Gane oldu.