UFC 257: Dustin Poirier vs. Conor McGregor İncelemesi – Tarihi Gece!

2021 Yılının ilk PPV Kartı olan UFC 257, Dövüş Adasında tarihi bir etkinliğe sahne oldu.  Dövüş sporlarının en büyük süper yıldızlarından biri olan Conor McGregor son karşılaşması olan Donald ‘Cowboy’ Cerrone galibiyetinden 1 yıl sonra tekrardan Octagon’a adımını attı. UFC Hafif sıkletin en önemli isimlerinden biri olan Dustin Poirier ise geride bıraktığımız 2020 yılının en iyi maçlarından biri olan Dan Hooker maçında aldığı galibiyet sonrası 6 yıldır beklediği rövanşa, kariyerinin en önemli maçlarından birine çıktı.

Karşılaşma öncesi süreçte iki ismin birbirlerine olan tavrı, bir önceki karşılaşmalarının aksine, son derece saygılı ve gerginlikten uzak bir haldeydi.

Değinilmesi gereken noktalardan biri de Dustin Poirier, kendisinin hayır kurumu olan “The Good Fight Foundation” vakfına Conor McGregor tarafından 500.000 $ bağışlandığını doğruladı. Bu güzel hareket kamuoyunun büyük takdirini topladı.

Birbirlerine olan saygılı tutumları ve jestleri bir yana, iki isminde tamamen dövüşmeye konsantre olduğu ve karşılaşmayı sabırsızlıkla bekledikleri her hallerinden belliydi.

Maç İncelemesi

Karşılaşmayı inceleyecek olursak, Conor McGregor maça hızlı başladı, boksu ile baskısını kurdu ve meşhur sol direği ile isabet aradı. Dustin Poirier savunup kontra aradı. İlk raundun başlamasından 30 saniye sonra Dustin Poirier başarılı bir Takedown denemesiyle Conor’ı yere aldı fakat Conor McGregor sırtını kafese vererek kısa süre içerisinde ayağa kalktı. Sonrasında ikili bir süre tellerde clinch pozisyonunda mücadele etti. Conor McGregor clinch pozisyonunda omuz ve diz darbeleriyle etkili oldu.

İlk raundun bitimine bir buçuk dakika kala ikili clinch pozisyonundan ayrılıp ayakta mücadelelerine devam ettiler. Conor McGregor boksuyla etkili oluyordu, eskivin ardından attığı sağ kroşe ile Dustin Poirier’i sarssa bile Poirier sakin kalmaya devam edip oyun planını uyguluyordu. Dustin Poirier raund bitimine doğru bacağa attığı “Calf Kick” vuruşlarının volümünü iyice arttırıp gözle görülür bir şekilde Conor McGregor’u rahatsız etmeye başladı

Yakın geçen ilk raund sonrası iki isim de kaldığı yerden ikinci raunda başladı. Dustin raund başlar başlamaz bacağa attığı tekmelerine devam etti. Conor McGregor bu tekmelere cevap veremiyordu ve sağ bacağının üzerinde durmasının git gide zorlaştığı açık bir şekilde belli oluyordu. Conor, ikinci raundun başlarında boksuyla etkili oldu fakat raund ilerledikçe Dustin Poirier Conor McGregor’un vuruşlarını görmeye başladı ve hareketli kalarak, başarılı eskivlerle McGregor’un darbelerinden sıyrılıyordu.

Dustin Poirier sert alçak tekmeleriyle Conor McGregor’un dengesini iyice bozduktan sonra boks kombinasyonlarıyla üzerine gitti, sert kroşelerle isabet aradı. Tellere sıkışan rakibinin üzerinde baskıyı iyice arttıran Dustin Poirier sağ kroşe ile Conor McGregor’ı yıktı ve ikinci raundun bitimine iki buçuk dakika kala Dustin Poirier kariyerinin en önemli maçını harika bir performans ile nakavtla kazanmış oldu.

Dustin “The Diamond” Poirier bu performansı ve galibiyeti ile lakabının hakkını bir kez daha vererek elmas gibi parıldadı. Kariyer maçlarından birini, 6 yıl sonra çıktığı rövanşı kazandı aynı zamanda Conor McGregor’ı nakavt ile mağlup eden ilk isim olarak tarihe geçti.

Röportajlar

Maç sonrası yapılan röportajda Dustin Poirier: “Conor bu sonucu profesyonellikle karşıladı ona çok saygı duyuyorum. Şu an 1-1’iz belki de tekrar karşılaşmamız gerekecek.”

Sözlerine devam eden Poirier: ”Oyun planımız teknik olmak, vuruşlarımızı seçmekti. Teknik olarak boks ve Kickboks yapabiliyorum fakat karşılaşma içinde çıldırma ve savaşma gibi bir alışkanlığım var. Bu maçta biraz kontra boks stilimi gösterdim. Conor da iyi kontralar yakaladı ama ben kazanmak için burdayım.” Şeklinde açıklamalar yaptı.

Conor McGregor ise: “İnaktivitenin üzerinden gelmek zordur. Uzun süredir dövüşemedim. Dustin’in bacağa attığı tekmeleri çok iyiydi, Dustin çok sağlam bir dövüşçü. Bunun üstesinden gelip geri dönmem gerekecek.

Bu yıl bir daha geri dönüp dönülmeyeceği sorulduğunda McGregor’un cevabı şu şekildeydi: “Kesinlikle döneceğim, aktif kalmaya ihtiyacımız var. İnaktif kalmanın üstesinden gelmek zor. Dürüst olmak gerekirse çok üzgünüm, bu maç için çok çalışmıştım takımımı daha iyi temsil etmek isterdim ama geri döneceğiz.” Şeklinde demeç verdi.

Tarihi gecenin ardından UFC Hafif sıkletin geleceği ile ilgili konuşmalar iyice alevlendi. UFC Patronu Dana White, Khabib ile konuştuğunu ve geri dönme hakkında çok pozitif olmadığını söyledi. Kemer maçı için sıradaki adaylardan ilk ismin Dustin Poirier olduğu konusunda herkes hemfikir. İkinci isim için tartışmalar yoğun şekilde sürecek gibi. Neler olacağını hep birlikte göreceğiz.