UFC 258 kartının ana maçında Welter sıkletin dominant şampiyonu Kamaru Usman ile sıkletin bir numaralı dövüşçüsü Gilbert Burns karşı karşıya geldi. Bu maç daha önce Dövüş Adasında yapılan UFC 251 Kartının ana maçı olarak ayarlanmıştı fakat Gilbert Burns Covid19 testi pozitif çıktığı için maçtan çekilmişti. Yaşanan bu talihsiz gelişme sonrası Jorge Masvidal maça 6 gün kala Usman’ın rakibi olmayı kabul etmiş ve maça çıkmıştı. Kamaru Usman da güreşteki üstünlüğünü kullanarak maçı 50-45’lik skor kartlarla kazansa da dövüş tarzı eleştirilmişti.

Karşılaşmayla alakalı en ilgi çeken noktalardan birisi de bu iki ismin takım arkadaşı olmasıydı. Efsanevi antrenörlerden Henri Hooft’un öğrencileri olan Gilbert ve Kamaru bugüne dek yüzlerce sparring yaptıklarını söylüyorlar. Başka bir deyişle, iki isim de birbirini çok ama çok iyi tanıyor, ne kadar fazla çalıştığını biliyorlardı . İki isim de röportajlarında rakibinin çok çalışkan olduğunu bildiğini bu durumdan kaynaklı olarak da antrenmanda kendilerini çok zorladıklarını sık sık dile getiriyorlardı.

Açmamız gereken bir diğer parantez de Kamaru Usman bu maçın açıklandığı ilk tarihten beridir Justin Gaethje ve Rose Namajunas gibi ünlü dövüşçülerin koçluğunu yapan Trevor Wittman ile çalışmakta.

Maç İncelemesi

Maçı inceleyecek olursak, ilk raund Burns çok hızlı başladı ve Usman’a baskısını hissettirdi. Gilbert Burns sağ kroşesiyle Kamaru Usman’ı knockdown etti fakat Usman hemen ayağa kalkıp toparlamaya çalıştı. İlk raundda mücadele ayaktayken hız avantajı Gilbert Burns de gibi gözüküyordu, boks kombinasyonlarıyla Usman’ı zorluyordu.

İkinci raund başlamadan önce Trevor Wittman dövüşçüsü Kamaru Usman’a sol direğini daha sık kullanmasını söyledi. Kamaru Usman ikinci raund itibariyle koçunun tavsiyesini dinleyerek maçın tüm seyrini değiştirdi. Gilbert Burns ne zaman içeriye girmeye çalışsa Usman’ın sert sol direkleriyle karşılaşıyordu ve canının yandığı çok net bir şekilde görülüyordu. İkinci raundun bitimine yaklaşık iki buçuk dakika kala Kamaru Usman, Gilbert Burns’ün sol kroşesinden geri çekilerek sıyrıldıktan sonra sağ direğiyle rakibini knockdown etti ve bu noktadan itibaren şampiyon temposunu, baskısını iyice arttırdı. Raund bitimine bir dakika kala Usman rakibini bu sefer de sol direğiyle yıktı. 

İkinci raundda maçı bitirmeye çok yaklaşan, rakibini iyice yoran Kamaru Usman üçüncü raunda da aynı şekilde devam etti, raundun hemen başında sağ direğiyle Gilbert Burns’ü bir kez daha knockdown etti, ardından yerde ground and pound sonrası hakem Herb Dean araya girdi ve böylelikle Kamaru Usman maçı teknik nakavtla kazanarak kemerini korumuş oldu. Usman bu harika performansla gelen galibiyet sonrası Welter sıkletteki en uzun galibiyet serisi rekorunu da kırdı (13 maç).

Maç Sonu

Karşılaşma sonrası yaptığı röportajda Kamaru Usman: “Gilbert Burns’ün bu sıklette başardıkları tartışılmaz, biz bu yola beraber çıktık o da bu noktaya gelene kadar çok şey başardı. Ama benimle antrenman yapmak başka, maça çıkmak başka kafes içinde çok daha farklıyım.”

Kamaru Usman röportajının sonunda Jorge Masvidal’e meydan okudu. Usman: “Masvidalle birçok kez karşılaşmamız ayarlandı fakat o bir şekilde hep caydı. Bir önceki karşılaşmamızı kabul etmesinin tek sebebi 6 günde hazırlanıp maça çıktığı için bahanesinin hazır olmasıydı. Şimdi tam bir antrenman kampıyla hazırlansın ama eminim kontratı imzalamayacak.” şeklinde açıklamalar yaparak Jorge Masvidal’e meydan okudu.

ABU DHABI, UNITED ARAB EMIRATES - JULY 12: (L-R) Opponents Kamaru Usman of Nigeria and Jorge Masvidal face off prior to their UFC welterweight championship fight during the UFC 251 event at Flash Forum on UFC Fight Island on July 12, 2020 on Yas Island, Abu Dhabi, United Arab Emirates. (Photo by Jeff Bottari/Zuffa LLC)

Bakalım Welter sıkletin dominant şampiyonunun bir sonraki rakibi kim olacak? Colby Covington ve Jorge Masvidal rövanşları gündemde. Usman, herkesle karşılaşabileceğini isimlerin fark etmediğini belirtiyor. Gelişmeleri heyecanla takip edeceğiz.