UFC 259 ‘da şampiyonların gecesinde belki de gecenin en çok beklenen maçında iki şampiyon karşı karşıya geldi. Bir tarafta hafif-ağırsıklet şampiyonu Jan Blachowicz diğer tarafta kemerine meydan okuyan, ortasıklet şampiyonu Israel Adesanya. Maça gidilirken Adesanya’nın hafif-ağırsıklet standartlarına göre bile oldukça hafif olması ve ikili arasındaki 10 kiloluk kilo farkının maça nasıl yansıyacağı merak ediliyordu.

Maç İncelemesi

Maça iki isim de beklendiği üzere sakin başladı. Jan Blachowicz, Adesanya üzerinde baskı kurmaya çalışsa da ilk raunt iki dövüşçünün de birbirlerini tarttığı bir raunt oldu. Özellikle Adesanya’nın Blachowicz’e göre daha hareketli ve hızlı davranması dikkat çekti. Ayrıca Adesanya, ilk rauntta kontro vuruşlar,direkler ve alçak tekmerle puan toplamaya çalıştı.

ikinci rauntta, aslında ilk raunt ile oldukça benzer geçti. İki dövüşçü de gayet dikkatli davranarak puan toplamaya çalıştı. BJJ’de siyah kuşak sahibi olan Blachowicz, Adesanya’yı clinch’te yakaladı ancak yere almakta oldukça zorlandı. Bu rauntta ilk raunt ile benzer şekilde geçti karşılıklı direkler ve tekmelerle iki tarafta puan toplamaya çalıştı ancak göze çarpan bir yumruk veya tekme olmadı.

Bu raunt ile birlikte izleyenlerde puanlamada Adesanya’nın önde olduğunu düşünenlerin sayısı oldukça artmaya başladı. Izzy’ kontra vuruşlar, orta ve alçak tekmeler ile puan toplamaya devam etti.

Şampiyonluk rauntlarının ilki yine sakin başladı ancak raundun ortalarına doğru Adesanya’nın yumruğunun altına giren Blachowicz güzel bir takedown ile Adesanya’yı yere almayı başardı ve yerde pozisyonunu koruyarak puan topladı. Raunt bu şekilde sona erdi.

Son raunda girilirken kimsenin kafasında net bir kazanan yoktu. İlk üç raunt oldukça ortada geçmiş hatta pek çok kişiye göre Adesanya puan olarak öndeydi. Ancak Şampiyonluk rauntlarında gerçek şampiyon kendini göstermeye başladı. Son raunda girildiğinde Jan oldukça yorgun görünmesine rağmen Adesanya’yı yine güzel bir takedown ile yere aldı ve 4 ve 5. rauntları domine etti. Maç sonunda hakemin puanlama kartına gidildiğinde ise Jan Blachowicz maçı (49-46 , 49-45 , 49-45 )’lik skorlar ile yenerek kemerini korudu ve Adesanya’ya ilk yenilgisini tattırdı.

Maç Sonu Açıklamaları

Maçtan sonra ilk olarak MMA kariyerinin ilk yenilgisini yaşayan Adesanya açıklamalarda bulundu ve Paulo Costa ile yaptığı maçtan sonra Costa’nın maçtan önce uyuyamadım ve şarap içtim, maçta sarhoştum açıklamaları ile dalga geçti. Adesanya: “Puanlamada yeneceğimi düşündüm. İşler istediğim gibi gitmedi ama büyük olmaya çalışmaya devam edecğim. Herşeye rağmen bu maçta yenilgisiz kariyerimi ben ortaya koydum. Kilom tam benim istediğim gibiydi ama o üstümdeyken biraz sorun yaşadım.” dedi.

Kemerini korumayı başaran Jan Blachowicz ise ” Maçın başında Adesanya çok hızlıydı ve benim onu yere almaya çalışacağımı biliyordu. Çünkü ondan daha ağır ve güçlüyüm ama maçın sonlarına doğru yoruldu ve karşı koyamadı.” açıklamalarını yaptı.